* * *
Ku Fantalhvi saapu AliPapa Pottunenän mestaan, sitä ootti viel suurempi ylläri ku toisia ekalla kerralla. Juhlasalis ol kaamee meininki. Höbötit tanssi piiris pöydil (paitsi Sampsa joka mussutti possua), Agge makas viinitynnyrin alla ja lorautteli hihitellen makoista viiniä suuhusa, Lökölassi kuorsas pöydän pääl naama puurolautasessa. Bömli konttaili pöydän alla ettien mahdollisii herkkupaloi, ja Toromiri lauleskeli itteksee. Fantalhvi meni Aggen luo ja kysy:
”Mitä hemmettii tääl on tapahtunu?”
Agge nosti vaivalloisest päätää, vääns naamasa virneesee ja sammals:
”Hik…k..kas f..Fantalvihan sse ssiihnä onkin…hih..hih..meil ol pikkuishet kemuzkit eilen….hih hih HIK.”
Fantalhvi katto ku Agge retkaht takas tynnyrin alle, ja suuntas Höböttien luo. Nyt ne ol lopettanu tanssin, ja ol alkanu pelaan pokerii. Fantalhvin kauhuks Froto ol pistäny Rinkulan panokseks, ja näytti olevan pahast häviöl.
”Saamarin pikkujätkä”, Fantalhvi huus ja otti Frotoo rivelist kii. Froto uikutti surkeena ja alko huutaan:
”SAMPSAAAA A-P-U-V-A!!!!”
Sampsa kuuli isäntäsä avunhuudot ja jätti porsaan oman onnensa nojaan (Sampsan mielestä se olii parhaassa turvassa hänen mahassaan). Se riens Froton luo, ja näki Fantalhvin roikottavan Frotoo, ja sano:
”Ai, työhän se siinä Fantalhvi herra. No kyllä se meitin Froto jo vähä kuritusta taravittiki, ko se meinas iha holotittommaks männä sen alaakohoollin kanssa.”
Fantalhvi laski Froton alas, ja huus:
”No ni kaikki hyypiöt, enemmän ja vähemmän sammuneet! Meijjän tarttis ny jatkaa matkaa, eli alkakaaha selvii päätänne…jälleen kerran!”
7
Ku reput ol pakattu, päät selvitetty, hyvästit jätetty, Bömlin laukku täytetty porsaalla, ne lähti. He suuntas vuoren toiselle puolelle, mut tie kulkis syvältä pimeitten luolien kautta, sekä hemmetin syvien rotkojen. Matka ol pitkä, eikä aikaa oikee ollu hukattavaks. Pimeis luolis asu pelottava hirrrrrviö. Sen hepun nimi ol Bell-rock. Fantalhvi kerto et se jätkä kävi aina tosi kuumana, mitä sitte ikinä tarkottiki.
Sakki leiriyty tasasimmalle paikalle mitä ne löys, ja alko tehä nuotioo. ( Mut tietenkää alusta ei ollu tarpeeks tasanen Sampsan isolle ja yli-mukavuudenhaluselle perseelle.)
Höbötit alko paistaa (yllätys yllätys) PEKONII!! Toromiri katto sitä rasvasta moskaa inhoten ja tokas:
”No voi ju**lauta!! Etteks te hemmetin ihrapallot muuta sit osaa vetääkää? Vetäkää kuulkaa käppänät….!!!”
Silloin porukan oma ”Filosofia-skeida”, eli Lökölassi puuttu puheesee. Se laski Nivean käsirasvalla silotetun kätesä rauhottavasti Toromirin olkapäälle ja lausu:
”Ystävä kallehin, et pienille suuttua saisi,
Tuo krapula pääsi vain sumentaa taisi.
Sanoillasi pahaa mieltä ympärillesi tuot,
Ja muille huonon olon suot.”
Tästä jatko Toromir:
”Ja sinä Saamarin-skeidaläjä paskaa suustas luot!!!”
Toromiri alko pikkuhiljaa täristä, ku se yritti kaikin voimin hillitä nyrkkii painautunutta kättää. Sit se sano ääni täristen, melkei itkien ja rukoillen:
”A-Agge…m-mä en ke-kestä enää…heivataa se seuraavaa rotkoo, okei?”
Tähä riitaa Agge ei viittiny puuttuu, se vaa hekotteli nurkassa ja polttel ruohoo.
Fantalhvi ja Bömli pelas korttii nurkan takaan, ja ain sillon tällön kuulu Fantalhvin huutahtus. Ekaks kuulu näin:
”Ei hemmetti…siin meni tohvelit!”
Sitte:
”Mun hattuni!”
Sitte:
”Sukat perhana!”
Sitte:
”Mun kaapu!”
Sitte:
”Mun ihana gaymainen pinkki Dress Mannist ostettu flanellipaitani! Ei hitto soikoo tääl on kylmä!”
Sitte:
”Mun rakkaat ihonmyötäset nahkabyysat!”
Sitte:
”BLACK HORSEJANI SÄ ET S**TANA VIE!!!!!”
Ja viimesenä kuulu:
”Onks kellää mitää vilttii tai jotai….?”
Täst kaikest päätellen herrat pelas pokerii…tarkemmin räsypokkaa, ja kellekää tuskin jäi epäselväks kumpi hävis.
To be continued....
* * *
Antakaa mieluusti palautetta, niin osaan sitten parannella, jos tarve vaatii.
Nyt sain virheiden korjauksen päälle, joten on varmaan mukavampi lukee. ja täst lähin laitan tän tälläsissä palasissa.
FROTON TARINA JATKUU!!!!!!!
Hullu Hobitti
5
870
Vastaukset
- leara
Tosi hyvä! Jatkoa vain.
- Iiiiiiris
Jatka ihmeessa jos vaan jaksat.. Mielellään luki.
- vannoutunut fani
jatka v---u ja vähä akkiä ,en malta oottaa
"this is very-very good shit"
eli jatka ennen ku menetän hermoni- leara
Niin siis, lisää vain, kiitos.
- lökölassi-fani
tää on sairaan hyvä! mistä moinen idea? kai tää tarina julkastaan jossain muuallakin...?!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 273827
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5422782Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial542313Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2172292Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131839Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191560Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip561541- 971419
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631294Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951224