Ajattelin vaihtaa (ainakin kokeeksi) IE:n tilalle (rinnalle) joko Opera tai Mozilla (tai Mozilla Firefox Mozilla Thunderbird).
Mikä noista nyt kannattaisi kokeilla ensin ja mitkä ovat hyvät/huonot ominaisuudet?
(Kommentit kuten "kaikki ne hakkaavat IE:n!" ja vastaavia primitivireaktioita ja lapsellisuuksia voidaan ehkä jättää väliin. Ellei sinulla ole mitään sanottavaa, älä sano sitä!)
Mikä noista nyt kannattaisi kokeilla ensin ja mitkä ovat hyvät/huonot ominaisuudet?
(Kommentit kuten "kaikki ne hakkaavat IE:n!" ja vastaavia primitivireaktioita ja lapsellisuuksia voidaan ehkä jättää väliin. Ellei sinulla ole mitään sanottavaa, älä sano sitä!)
Vastaukset 17
Vanhimmat
Paljon halvempi, kuin Windows tai Firefox.
Meilaa: [email protected]
Kiitos vitsin-yrityksestä,
asiatiedoista olisin kiittänyt enemmän.
Opera Thunderbird.
Kokeile itse, niin ei tarvitse ihmetellä ristiriitaisia mielipiteitä, joita tulet saamaan kuin turkin hihasta.
(Nopein on IE)
väittää että Firefox on nopein selain?
Eikö Opera pidä sisällään sähköpostin (?), miksi vielä tarvitsen Mozilla Thunderbirdin?
Johonkin laittaa sanat ILMAINEN tai OSTETAAN kaikki skarppaavat. Tietysti kaikki tietävät että maksullista selainta ei ole olemassa!
Kun jotkut puupäät kirjoittavat tänne "hehe, osta minulta hyvä selain!" ym., viestiketju pitenee ("lukioiden määrä lisääntyy") jolloin myös joku asiantuntija saattaa eksyä tänne (miettien mistä noin kiivaasti keskustellaan).
Voinhan minä ostaakin selainta, jos kerrotte miksi?
Ie:stä ei saa nopeinta millään keinoilla.
Opera on turvallisista selaimista selkeästi nopein (ja turvallisin).
No noi Mozilla ja Opera ovat ilmaisia, sen kun imuroit netistä ja kokeilet:)
Itse käyttänyt Mozillaa ja Tundherbirdiä jo vuosia.
takia ostat kun netistä saa ilmaiseksi,minulla käytössä Mozilla Firefox ja Internet Explorer joista toi Mozilla vaan tuntuu toimivan paremmin nämä ovat työpaikan koneessa,kotona käytän ainoastaan Mozsillaa,ehkä toi Mozilla ei ole niin pöpö herkkä,en tiiä
Tietoturvallisuutta voidaan arvioida ohjelman käyttäjäkunnan laajuuden perusteella, koska hyökkäykset suunnitellaan aina aiheuttamaan harmia mahdollisimman monelle, ja erityisesti jättimäisin Microsoft käyttöjärjestelmineen ja IE-selaimensa kanssa on aina ykköskohde.
Tältä pohjalta vaihtoehtoselaimet tietoturva-paremmuusjärjestyksessä ovat Opera ja Firefox.
Sama koskee Microsoftin Outlook Expressiä, joten Mozillan Thunderbird on turvallisempi.
Opera ole Open Suorce-koodia?
Silloinhan hyökkäykset ovat paljon helpompia rakentaa kun tunnetaan lähdekoodi?
(muuten olen sama mieltä: hyökkäykset suunnataan suurinta kohti.)
Mutta onko jotain muuta näkemyksiä kuin tietoturvallisuus?. Miten esim. palomuurit ja virustorjunnat, ovatko ne räätälöity IE ja Outlookia varten. Mikä on selaimen nopeus? Ja sen surffausominaisuudet (suosikit, historia, sivuhistoria ym)?
operaa että ie:tä ja hyvin on toiminut kummatkin.Minusta on makuasia mitä selainta käyttää ja voihan ne kaikki ladata koneelle.Sitten käytellä kaikkia vähän mielialan mukaan mikä sattuu sillä hetkellä miellyttämään
Täällä rähinöidään ikuisesti tyyliin, kumpi on parempi, ruislimppu vai hiivaleipä?
on, että 54% tietoturvaihmisistä on sitä mieltä, että firefox on paras selain sitten 37% liputtaa operan puolesta ja vain7% ie:n puolesta.
Tietotekniikkalehti sai Operan niukasti paremmaksi ja olen itse myös sitä mieltä vaikka käytänkin firefoxia mielummin.
Mutta jos on säätänyt ie:ssäkin asetukset niin, että esim. aktiv x ei asennu suoraan ja muut tietoturva-asiat on kohdallaan niin on aika pitkälle makuasia mitä haluaa käyttää.
IE:ssä reikien paikkaus kuitenkin kestää kauan toisin kuin firebirdissä löytyneet rieät paikataan aika nopeasti.
Käytin joskus jonkun aikaa thundebirdiä ja se oli ihan hyvä mutta, koska siinä ei ollut ns. notiferiä kertomassa saapuneesta postista vaihdoin sen incredimailiin, johon olen ollut tyytyväinen ja voin suositella ainakin kokeiltavaksi.
tekee hyvää aivoillekin (toivottavasti) käyttää hieman erilaisia selaimia iloisesti sekaisin.
ne kaikki selaimet on, ie vaan kaikista paskin. Operan tai Firefoxin paremmuuden ratkaisee se mitä ominaisuuksia itse pidät parempana, käytön helppous (firefox) vai nopeus (opera). Haluatko valita itse (firefox) mitä lisäpalikoita haluat selaimeen vai tyydytkö siihen mitä selaimessa jo on (opera). Saahan operaan widgettejä mutta...
Kokeile kumpaakin ja päätä sitten itse.
Minulla on kolme selainta ie6, firefox ja opera.
usein samaan aikaan auki ie ja firefox, operaa käytän harvoin. ie esim pelatessa on parempi sekä on sivustoja jotka ei toimi kuin ie:llä esim jotkut lataukset ei lataudu firefoxsilla. Firefoksin etuna on esin rss joko on tosi kätevä, saa sen jo ie7 kin..myös välilehdet on hyvä juttu firefoxsissa (samat myös operassa). Makukysymyksiä, mikä on paras..kokeile..
Tosihalvalla vähän käytetyt selaimet..
http://i133.photobucket.com/albums/q41/Roskia/nimetn569.jpg?t=1170169593
http://i133.photobucket.com/albums/q41/Roskia/nimetn127.jpg?t=1170169637
Tuosta vielä kuljetusvaurioitunut Exproileri kaupan päälle.. http://i133.photobucket.com/albums/q41/Roskia/nimetn54987.jpg?t=1170170248
Luotettavaa kauppaa jo pitemmän aikaa ... Tässä eräs tyytyväinen asiakkaani kuuntelemassa lauantain toivottuja.. http://i133.photobucket.com/albums/q41/Roskia/LWF0007.jpg