Ihmettelin menneenä viikonloppuna kypärän käyttöä laskettelurinteessä, kun olimme perheen kanssa laskettelemassa. Monet äidit ja isät olivat suojanneet kasvattinsa päät kypärällä, mutta sitten oma pää oli jäänyt suojaamatta ja pipo oli päässä.
Eikö yhtään voisi näyttää esimerkkiä kypärän käytöstä ja laittaisi myös omaan päähänsä sen kyseisen turvalaitteen.
Mielipiteitä!
Eikö yhtään voisi näyttää esimerkkiä kypärän käytöstä ja laittaisi myös omaan päähänsä sen kyseisen turvalaitteen.
Mielipiteitä!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jaa a, kun en tiedä missäpäin kävit rinteessä, mutta ainakin itse olen iloissani huomannut että aika moni aikuinenkin on ymmärtänyt kypärän käytön hienoudet.
Pitkäänhän oli se tilanne että mm. Kalle Palander oli senverta kovis ettei käyttänyt pujottelussa edes kypärää. Tilanne on mielestäni mennyt paljon parempaan päin!
Muistetaanpa siis että jokaisen tulisi suojata TärkeinPääsi.
Nykyään kypärän kayttö on muotia lasku puolella ja itse en mäkeen varmaan menisi ilman kypärää...
Kypärä antaa kyllä enemmän sellasen "ammattilais" vaikutelman.. Jos jollain on kypärä, niin se antaa ainakin minulle enemmän kuvan, että hän on tosissaan tämän suhteen, eikä todellakaan itään "haha mikä nynny" reaktiota.