Virtsaputkentulehdus

Onkohan kissallani virtsaputkentulehdus? Se käy hiekkakipolla noin 2-4 kertaa tunnissa. Pissaa tulee noin teelusikallinen kerrallaan, ja se on punaista. Kannattaako kissa viedä eläinlääkäriin, vai paraneeko tuo itsestään ? Kissa on vähän yli 10v leikattu poikakissa.
5657
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kissallasi on joko virtsatientulehdus tai sitten jonkin sortin kasvain. Kannattaa viedä kissa eläinlääkäriin.

Äänestä

Meidän 13 vuotiaalla oli sama vaiva ja pissanäytteestä selvisi että kissalla oli virtsatietulehdus. Nimikin sillä taudilla oli mutten nyt muista. Kissa sai 10 vrk lääkekuurin ja on nyt terve.

Pissanäytteen otto olikin aikamoista kyttäämistä kun yleensä ei tullut kuin muutama tippa. Lopulta sain näytteeksi riittävän määrän. Sain sen talteen sujauttamalla teevadin kissan peffan alle sen asettuessa astialle. Täytyy vain olla tarkkana ettei astiaan mene hiekkaa, muutenhan näyte on pilalla.

Kannatta kuitenkin ensin soittaa lääkärille niin saat oikeat ohjeet juuri teidän tapaukseenne.

Äänestä

Kissallasi on luultavasti joko paha virtsatieinfektio tai virtsakiviä (tai molempia). Pissalla käyminen on sille erittäin tuskallista, joten vie kissa HETI päivystävälle eläinlääkärille! Etenkään uroskissojen pissavaivojen kanssa ei ole leikkimistä, koska kissan virtsaputki on todella ohut ja menee helposti tukkoon. Tukos taas aiheuttaa nopeasti hengenvaarallisen myrkytystilan, kun virtsa ei pääse pois kissan elimistöstä.

Äänestä
  • Käytiin tänään eläinlääkärillä, ja kaikki oli onneksi kunnossa. Tarkemmat tulokset tulee tiistaina, jos ilmenee jotain vakavaa.

    Äänestä

  • Lr kirjoitti:

    Käytiin tänään eläinlääkärillä, ja kaikki oli onneksi kunnossa. Tarkemmat tulokset tulee tiistaina, jos ilmenee jotain vakavaa.

    että kaikki oli kunnossa. Vanhoilla uroskissoilla esiintyy jonkin verran virtsasairauksia ja myös huonolaatuiset, marketin raksut lisäävät niiden riskiä. Eli kannattaa seurata, että kissa juo tarpeeksi ja raksut tosiaan kannattaa ostaa eläinkaupasta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lr kirjoitti:

Onkohan kissallani virtsaputkentulehdus? Se käy hiekkakipolla noin 2-4 kertaa tunnissa. Pissaa tulee noin teelusikallinen kerrallaan, ja se on punaista. Kannattaako kissa viedä eläinlääkäriin, vai paraneeko tuo itsestään ? Kissa on vähän yli 10v leikattu poikakissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu