tonnistoaan.
Uusi alus Mar-Kap välille.
Alus tuplaa kapasiteetin kö. välillä.
Uudisrakenne toimitetaan Espanjalaiselta telakalta.
VIKING LINE
8
871
Vastaukset
- miksei !
hankkinut alustaan "kotimaiselta"telakalta,olisihan siitä jäänyt jotain Suomeenkin.Nyt selityksiä,Tallinkkiä turhaan haukkuvat...
- Samperi2
Tiedä vaikka kotimaiset telekat olisi jo "täynnä" kun Tallink niitä niin työllistää. Olisi muuten mielenkiintoista tietää miten suurella summalla valtion takauskeskus on Tallinkin alusten rakentamisessa mukana (jotta tilaukset saatiin Suomeen). Kun Tallink kaatuu, punkkiyhtiöidensä kuivattamana, alukset maksaa loppupeleissä suomalaiset veronmaksajat. Ja taas Pantti nauraa poroille tuolla etelähesassa.
- telakoiden
tilauskanta tällä hetkellä täynnä, eivät olisi pystyneet toimittamaan alusta vaaditussa aikataulussa.
Tuon asian toteaminen olisi ollut helppoa itsellesikin jos seuraisit uutisointia tarkemmin.
Asiasta kirjoitettu jo viime vuoden puolella, otsikko ollut yleensä suomalaistelakoiden tilauskanta erittäin hyvä. - sivureitille
telakoiden kirjoitti:
tilauskanta tällä hetkellä täynnä, eivät olisi pystyneet toimittamaan alusta vaaditussa aikataulussa.
Tuon asian toteaminen olisi ollut helppoa itsellesikin jos seuraisit uutisointia tarkemmin.
Asiasta kirjoitettu jo viime vuoden puolella, otsikko ollut yleensä suomalaistelakoiden tilauskanta erittäin hyvä.Maarianhaminassa on luettu tätä palstaa ja nyt on pää märkänä tilattu uusia laivoja. "Kotireitille" pitää seuraavaksi saada lautta.
Turkulaiset saavat risteillä ainakin seuraavat 10 vuotta Amorellalla ja Isabellalla, eihän ne sittenkään ole vasta kuin 30 vuotiaita aluksia - hieno taso meillä SUOMESSA! - sivureitti
sivureitille kirjoitti:
Maarianhaminassa on luettu tätä palstaa ja nyt on pää märkänä tilattu uusia laivoja. "Kotireitille" pitää seuraavaksi saada lautta.
Turkulaiset saavat risteillä ainakin seuraavat 10 vuotta Amorellalla ja Isabellalla, eihän ne sittenkään ole vasta kuin 30 vuotiaita aluksia - hieno taso meillä SUOMESSA!täältä katsoen se voi tuntua siltä, mutta epäilen sen olevan erittäin kannattava reitti.
Ja nopeuteenkin uudessa laivassa on kiinnitetty huomiota.
Matka-aikahan tulee olemaan satamien välillä
2 tuntia, matka-aika toisinsanoen lyhenee 1/2 tuntia nykyisestä. - joo,o
sivureitti kirjoitti:
täältä katsoen se voi tuntua siltä, mutta epäilen sen olevan erittäin kannattava reitti.
Ja nopeuteenkin uudessa laivassa on kiinnitetty huomiota.
Matka-aikahan tulee olemaan satamien välillä
2 tuntia, matka-aika toisinsanoen lyhenee 1/2 tuntia nykyisestä.Ihan sama suomalaisille mikä purkki siellä seilaa ja mihin.
- ooihan
joo,o kirjoitti:
Ihan sama suomalaisille mikä purkki siellä seilaa ja mihin.
sama, sinnehä voi mennä pikaristeilylle
ooihan kirjoitti:
sama, sinnehä voi mennä pikaristeilylle
menee "miniristeilylle" Viking ADCC:lle Suomesta. Vain todelliset laivafriikit, joihin itsekin kuulun, menevät sinne. Muut seilaavat vanhoilla paateilla. Ja niillä vanhoilla paateillahan pitää ensin mennä Affenanmaalle ennenkuin pääsee ADCC:lle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2679496IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3006676Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?681621Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61391Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.921235- 1091151
Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut731038Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin40852Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23746MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312741