KYSYMYS TEILLE MIEHET?
Onko teillä kokemusta öisestä hikoilusta,siis niin että välillä on lakanat märkinä kun heräätte yöllä,ja sen jälkeen taas on vilu.
Kertokaa rehellisesti jos vastaavia kokemuksia teillä itsellänne.(en sitten tarkoita minkään kuumeen tai seksin aiheuttamaa hikoilua)
Onko teillä kokemusta öisestä hikoilusta,siis niin että välillä on lakanat märkinä kun heräätte yöllä,ja sen jälkeen taas on vilu.
Kertokaa rehellisesti jos vastaavia kokemuksia teillä itsellänne.(en sitten tarkoita minkään kuumeen tai seksin aiheuttamaa hikoilua)
Vastaukset 23
Vanhimmat
Kyllä nuo mummu kuumeet on ihan naisten oma juttu!
se vasta onkin tuo vaarikuume, pitäisi näyttää nuorta poikaa, mutta kun ei kykene. Muori siitä tuskin on pahoillaan. Suutari pysyköön lestissään. Eli vanha mi vanha.
http://www.potenssiklinikka.info/testosteroni/oireet.htm
Löytyi sieltä paljonkin asiaa joka pitää paikkansa kohdallani,mutta ongelmia minulla ei ole ollut partnerin kanssa ja toivottavasti ei tulekkaan.
Mieliala vaihtelut ja ärtyneisyys kylläkin,välillä ottaa itseäni oikein koppaan kun tulee toiselle ärähdettyä täysin suotta.
öisin mutta ei koskaan niin paljon että lakanat olis märkänä hiestä. Tämmönen hikoileminen tulee mulla kausittain, ei kuitenkaan joka yö..samaan aikaan mulla on univaikeuksia niin tiedän aina että jaaha..taas alko se kausi..
että tää kysymys olikin tarkotettu miehille..;)
Taidatkin olla sellainen riitankylväjä...Niiiiiiiiiiiiiiiin ja kjäh!
Hei ,ei haittaa,kaikki vastaukset ovat tervetulleita ja luetaan kyllä tarkasti.
Myös uni vaikeuksia minulla on.
eeeiii, en osaa edes riidellä, kiltimpää ihmistä ei olekkaan kuin minä..niin että..;)
Ole hikoiluttanut kun liiasta lämmöstä,samoin kun kylmännyt vähäisestä peitosta
tai huonosta makkuupussista johtuen.
Tiedän kyllä muutaman mieshenkilön kun 55 täytettyään alkoivat hikoilemaan tosi rajusti.
Mutta kylmää en ole kuullut heidän valittavan tässä yhteydessä.
Vastaan, vaikka olen nainen. Koska luulen, että tiedän.
Stressi esim vaikuttaa hyvin paljon öiseen hikoiluun. Stressi saattaa muuttaa hormonitoimintaa ja se jos mikä saa vaikka mitä aikaan.
Oletko tietoinen, että myös miehillä on vaihdevuodet. Aina puhutaan vain naisten vaihdevuosista, ehkä sen takia, kun ne ovat "näkyvämmät" tai aiheuttavat enemmän muutoksia ym.Kaikki miehet, kuten naisetkaan, eivät saa mitään ylimääräisiä oireita vaihdevuosista. Osalla se tuottaa kuitenkin valtavasti ongelmia. Voisi verrata esim nuoria, joillakin murrosikä menee huomaamatta ohi ja toiset taas ovat kuin "hulluja". Näitäkin "hommia" säätelee hormonitoiminta.
Sinulla keho voi olla jostakin syystä ylikierroksilla. Esim kun minun mieheni kuoli, niin minulle tuli samanlaisia oireita kuin sinulla. Valehtelematta jouduin KOLME kertaa yössä vaihtamaan lakanat. Ensimmäisellä kerralla kun heräsin ja vaihdoin aluslakanan, käänsin märän täkin toisinpäin ja tyynyn toisinpäin. Seuraavan kerran kun heräsin, vaihdoin taas aluslakanan ja otin uuden tyynyn pään alle ja toisen kuivan täkin. Pyyhin pyyheliinalla hikisen ihoni joka kerta. Tämä kuulostaa uskomattomalta ja voin vakuuttaa, että se TUNTUI vieläkin uskomattomammalta. Otin yhteyttä lääkäriin ja tämä lääkäri selitti hyvin tarkasti mistä mikin johtui. Senkin takia, että en huolestuisi, että mikä ihme minua vaivaa. Se oli "normaalia" (vaikkakin ei yleistä) ja sain unilääkettä, jota piti käyttää 3:na yönä peräkkäin ja sitten pitää paussia jne. Keho saattaa olla NIIN ylikierroksilla, ettei se nukkuessaankaan lepää, siksi noita unilääkkeitä piti ottaa, että olisin saanut nukuttua. Ensin nimittäin en suostunut käyttämään unilääkettä. Ohi nuo oireet joka tapauksessa menevät. Osta terveyskaupasta VALERIA kapseleita, se auttaa rauhallisempaan uneen. Ja mieti olisitko stressaantunu ja mitä sille voisit tehdä. Tai jos on muita huolia.
ottattaa ensin suuri verenkuva, ihan vain muiden elimellisten sairauksien pois sulkemiseksi..?
Joissakin sairauksissa voi hikoilu olla yksi oire..esim. Hodkinsin taudissa..
takia lääkärissä? Sinne minä ainakin sinua kehoittaisin menemään.
En suoraan tämän takia ole käynyt,mutta osittain kuitenkin,kun on jo vuosia vaivannut oikea rinta jossa on ylimääräinen kyhmy joka ei johda lisä toimenpiteisiin.Jotain hormonaalista kyllä on kun on nuo rinnat kasvaneet aika isoiksi,ja oikea rintaa aristaa ja säteilee oikealle kainaloon.Olin vuosi sitten mammografiassa ja ohut neula näytteet otattamassa,ja edelleen seurataan.
verensokerin noususta jostakin luin, mutta jos kerran olet lääkärin tarkkailussa, sekin lienee poissuljettu?
On katsottu noin 2 kuukautta sitten samoin kuin iso verenkuva,ylipainoa löytyy kylläkin melkein 20kg, samoin käytän sokeria liikaa,myönnetään.
niin meitin mies se on oikein hikoilun mestari!
Pitää olla erikoispeitot,erikoistyynyt,erikoislakanat ja erikois-sitä ja erikois-tätä.Kaapit pursuilee kun mikään ei ole hyvä,aina ostetaan uusi ja hyljätään taas.
Muuten palelee ja inhoo talvea kilpirauhastaan myöten,ja sitten yöt hikoilee tai tulee hikipuuskia.
On hermostunut ja lyhytpinnainen,ja hänen kehonlämpötilakin on n.37.2 kun mulla on 36 ja risat.Ja on jo koht seitsemänkymppinen,kilpirauhasen vajaatoiminta todettu.Muuten jalat kylmät aina.Ole sitten tuommosen kanssa!!
ON minullakin,mutta talvea en inhoa,olisin mielelläni ulkona ,varsinkin tunturissa jossain eräkämpässä jos vain mahdollista.
niiden kilpirauhasarvojen laita? Nekin lienee jo tutkittu?
Samaan aikaan kuin kaikki muukin,ei mitään hälyttävää.
syynä moiseen, muut tuntomerkit täsmäävät?
minullekin tarjottiin, kun joskus kirjoiteltiin unettomuudesta. Muistaakseni on jokin sanonta siitä, kuka se itsestään sitä lakia lukikaan. ;)
Luulen että isompi vaiva Sinulla on nyt korvienvälissä kuin hikoilussa....no huhh huhh
N puskasta