Moro,
Millä softalla kannattaa/pystyy siirtää musiikkia N70 puhelimeen?
Millä softalla kannattaa/pystyy siirtää musiikkia N70 puhelimeen?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
jos kännykän paketin mukan tuli usb johto niin laittaa toinen pää tietokoneeseen ja toinen kännyysi...
Ei näy USB-muistina koneessa. Winkkarissa tarvii Nokia PC suite -ohjelman kun siirtää musiikkia puhelimeen.
bluetoothilla on helppo siirtää. etsit vain pakettienhallinnasta bluetooth-ohjelmat.
kun ne on asennettu, niin ainakin kde:ssä tiedosto siirtyy vain hiiren kakkosella klikkaamalla -> send with bluetooth.
cp , eiks se puhelin näy kun lyöt sen kiinni koneeseen?
En tiedä miksi, mut ei näy. Tarvii jonkun softan väliin.. arsesta sanon mä!
siirrä muistikortinlukijan kautta suoraan muisti kortille.
Katsopa Gnokiin dokumentaatiosta mitä Nokian malleja tämä ko. valmistajan kännyille tehty ohjelma tukee.
Joko tähän viestiketjuun vastanneet gurut tietävät, että Gnokii ei tue Nokian N70-puhelinta tai sitten eivät tiedä koko sovelluksen olemassaolosta, vaikea sanoa. ;)
Bluetooth liitin usbiin. Kannattaa varmistua, että saat rahat jos ei toimi Linuxissa (pitäisi toimia heittämällä jos bluetooth tuki on asennettu esim. Kubuntussa oletuksena)
http://www.zecs.net/product_details.php?p=71&gclid=CK2jhf2-iIoCFQKCEAod4TVucw
"heittämällä" mene: esimerkiksi FC6:ssa uusissa kerneleissä Bluetoothin on arvioitu sisältävän tietoturvariskin - eli kernel ei suoraan tue sitä, tai infrapunaa. Mahdollisesti tästä syystä vain "kbtobexclient" toimii - eli tavaran saa toimitettua puhelimeen, koska sen käyttö ei edellytä salasanaa. "kbtobexftp" täytyy asentaa manuaalisesti, ja ainakaan vielä en ole keksinyt, mitä ihmeen salasanaa se oikein vaatii. Puhelin tosin tunnistuu aivan oikein kun "kbluetoothd" käynnistetään.
Muistaakseni Nokian 70:iin on mahdollista liittää muistikortti, ja kortillehan on mahdollista siirtää musiikkia lukijalaitteen kautta.
tätä se on se linuksin käyttö, aloittelijoiden palstalla kyllä aina kuulee ihan toisenlaista juttua :)
>...kuulee ihan toisenlaista juttua :)
Aloittelijoilla on tapana vertailla distroja sillä perusteella mikä siinä toimi oletuksena.
Kuitenkin, kuten tästäkin ketjusta huomaa, mikä tahansa laite toimii missä tahansa saman tason jakelussa kun pikkuisen perehtyy asiaan.