pennuista...

elikkäs. minulla on n. 6kk kollikissa ja reilun vuoden ikäinen tyttökisu. tämä tytteli sai ensimäisen kiiman viikko sitten ja kollikisu oli täysin mukana touhuissa. kysymys siis kuuluu: onko pentuja odotettavissa? kuitenkin kolli on noin nuori ja tytöllä eka kiima. mikä olisi ensimäinen merkki mistä huomaisi? kiima on jo loppunut. olen kuullut, että jos kissa ei ole tiineenä niin kiima tulee parin viikon päästä uudestaan!?
3290
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

poika voi olla jo kykeneväinen siittämään pennut.
Ja narttusi on aivan liian nuori äidiksi vaikka pystyisikin jo saamaan niitä pentuja. Sinuna leikkauttaisin vaikka kummatkin heti, ettei vahinkoa pääse käymään.

Äänestä

nyt molemmat nopsaan eläinlääkärille. jos kissa odottaa pentuja -mikä on todellakin ihan mahdollista- eläinlääkäri voi leikata nartun ja abortoida pennut.

kolli voi tulla sukukypsäksi jo hyvinkin nuorena. ja narttu tiineeksi jo ensimmäisestä kiimasta. ja nartun kiimat voi tosiaan tulla jopa viikon välein. on ihan kissakohtaista. kannattaa siis leikkauttaa molemmat pian, koska etenkin narttua jatkuvat kiimat rasittaa todella paljon.

jos päätä pitää mahdolliset pennut, tässä sinulle mm. siihen liittyviä hyviä linkkejä.

http://www.incat.fi/leikkaus.asp
http://www.kolumbus.fi/birmankissa/kissalapset.html
http://www.kolumbus.fi/birmankissa/vastasyntynyt.htm
http://www.kolumbus.fi/birmankissa/kuolinsyyt.htm
http://www.ipsitilla.fi/Kasvatus/huoneentaulux.htm
http://www.sey.fi/elaintenviikko/varhainensterilointi.html

Äänestä
  • kyllä mä aion pitää pennut jo niitä nyt sattuu tulemaan. leikkautan sitten niiden mahdollisten oentujen jälkeen tytön tai sitten kun jos nyt tuleekin kiima.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Haporg kirjoitti:

elikkäs. minulla on n. 6kk kollikissa ja reilun vuoden ikäinen tyttökisu. tämä tytteli sai ensimäisen kiiman viikko sitten ja kollikisu oli täysin mukana touhuissa. kysymys siis kuuluu: onko pentuja odotettavissa? kuitenkin kolli on noin nuori ja tytöllä eka kiima. mikä olisi ensimäinen merkki mistä huomaisi? kiima on jo loppunut. olen kuullut, että jos kissa ei ole tiineenä niin kiima tulee parin viikon päästä uudestaan!?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu