kokeluhommaa

tuulettimet sarjassa

kovalevyille ois 2 90mm tuuletinta... kokeilin niitä kytkettynä viiteen volttiin. pyörivät silti turhan lujaa. sitten välähti että jos iskisi tuulettimet sarjaanm siten että toisesta menee virtalähteeseen miinus ja toisesta tuulettimesta plus. sitten tietty tuulettimien plus ja miinus yhteen... mitäköhän tapahtuu??? pyöriikö tuulettimet tuolla pelillä samaan suuntaan?

3

483

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erkko!

      Pyörii samaan suuntaan, jos jaksaa pyöriä. Tuolloinhan (jos samanlaiset tuulettimet) kumpainenkin saa vain 2.5V.

      Jos nyt oikein ymmärsin, kytkentäsi on siis.
      poweri punainen -> tuuletin 1 punainen -> tuuletin 1 musta -> tuuletin 2 punainen -> tuuletin 2 musta -> poweri musta.

      Muista myös että jokaisella diodilla, jonka kytket sarjaan tuulettimen kanssa, pystyt pudottamaan jännitettä 0.7V.

      • pitääpä kokeilla

        juuri noin olin kytkennän suunnitellu!
        voihan se olla että tuo 2,5v on sitten aika vähän tuulettimelle. voihan se ehkä pyöriä, mutta jaksaakohan lähtä liikkeelle??? tai mikähän siinä kärähtää jos homma ei toimi. vai tuuletin ei vaan pyöri ja sillä selvä.

        mimmoset diodit tuohon sitten hankkisi? kytkeä ne nippanappa osaisi kunha tietäs mimmoset pitää olla. niillä ei vissi oo väliä kumpaan napaan isken kiinni?


      • Erkko!
        pitääpä kokeilla kirjoitti:

        juuri noin olin kytkennän suunnitellu!
        voihan se olla että tuo 2,5v on sitten aika vähän tuulettimelle. voihan se ehkä pyöriä, mutta jaksaakohan lähtä liikkeelle??? tai mikähän siinä kärähtää jos homma ei toimi. vai tuuletin ei vaan pyöri ja sillä selvä.

        mimmoset diodit tuohon sitten hankkisi? kytkeä ne nippanappa osaisi kunha tietäs mimmoset pitää olla. niillä ei vissi oo väliä kumpaan napaan isken kiinni?

        Laitetuulettimet eivät rikkoudu vaikka eivät jaksaisi lähteä käyntiin.

        Toista se on sähkömoottoreilla, jotka palavat.

        Emolta tuota syöttöä en ottaisi tuulettimille, koska saattaa rikkoa emon tai osan emoa, jos virta kasvaa tuulettimien tyypistä/määrästä riippuen. Joten mieluumin syöttö powerilta.

        Diodiksi valitsisin 1N4001
        http://www.diodes.com/datasheets/ds28002.pdf
        Kestää 50V ja 1A. Eli varmastikin riittävä. Hintaa Bebekissä on kaikki 10c kipale.

        Kytketään päästösuuntaan. Muuten estää syötön tuulettimelle. Päästösuuntaan diodi kytketään siten, että katodi on maihinpäin. eli se pää, joka on merkattu (rengas).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      180
      2207
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      87
      1580
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      182
      1454
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      14
      1294
    5. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      44
      1114
    6. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      1092
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      45
      997
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      98
      909
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      845
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      49
      815
    Aihe