eli kuinka usein pitäisi olla yhdynnäs et tulisi varmasti raskaaksi?! haluan todella vauvaa.. menkkani ovat epäsäännölliset. tulevat 3-4 kk välein. lääkäris olen käyny menkkojeni takia mutta vielä en ole saanu mitään apua tohon menkka juttuu.. vastatkaa pliis!!
tärkeää
minulle!!!!!!!!!!!
2481
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Munasolu säilyy ovulaation jälkeen hedelmöittymiskykyisenä vain noin vuorokauden, ja siittiöt tapauksesta riippuen muutamasta päivästä jopa kuuteen päivään..
eli kyllä joka toinen päivä pitäisi riittää puuhailua, mutta kyllä sinuna tekisin ovistestejä (voit netistä tilata edullisesti) aamuisin, niin saisit tietää tapahtuuko ovulaatiota yleensäkään. Ja sitten kun ovistesti näyttää plussaa, kannattaa hommailla samantien ja vielä varmuudeksi seuraavana päivänäkin.
Ovulaatio tapahtuu yleensä n. 14 vrk ENNEN kuukautisten alkamista, mutta jos sinulla noin epäsäännöllinen kierto, on sitä vaikea laskea noin..
Hei, tuli mieleen noista sinun epäsäännöllisistä kuukautisista oma tilanteeni. Minulla kuukautiset tulivat milloin sattui. Välillä saattoi olla puolikin vuotta väliä.. Söin sitten keltarauhashormonia että sain säännöllisen kierron. Minulla todettiin lapsettomuushoitojen alussa ultralla PCO, monirakkulaiset munasarjat (monella epäsäänn. kierto), mikä voi hankaloittaa lapsen saantia.(Meillä suurin syy lapsettomuuteen löytyi kuitenkin miehestä ja huonolaatuisesta spermasta).
Yhdyntäväliksi kai riittää normaalisti pari päivää, koska siittiöt uiskentelevat syöksyn jälkeen vielä kauan. Me jouduimme turvautumaan mikroinjektio koeputkihedelmöitykseen (ICSI). Tsemppiä!