kevyt-piippu

onko kellään kokemusta ns,kevyt piipusta jossa happoputki-eristys-peltikuori, jotkut porisevat että valuttaa kondensio vettä takan päälle.
kommenttia jos kondenssio ongelmia
3920
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Itselläni on mökillä ja kotona takat josta lähtee ns. teräspiippu tulisijan päältä, eikä kummassakaan ole mitään ongelmia kondenssiveden kanssa. suosittelen.

Äänestä

Hormi keraamisella sisäputkella ja kondenssiongelmaa ei ole eikä tule.

Äänestä

Kysymys on hyötysuhteesta. Usein takassa ei pääse syntymään kondensiota, toisin kun kattiloissa joissa savukaasujen lämpötilat on matalat.

Tiilipiiputkin kondensoituu, mutta se imee ne tisleet sisuksiinsa. Onko se sitten parempi että ne on tiilen sisällä rapauttamassa piippua vai tulisijan kannen päällä pyyhittävänä, tiedä sitten?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


seppien seppä kirjoitti:

onko kellään kokemusta ns,kevyt piipusta jossa happoputki-eristys-peltikuori, jotkut porisevat että valuttaa kondensio vettä takan päälle.
kommenttia jos kondenssio ongelmia

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu