Eli pitäis laittaa keskusmuistia anopin "Compakkiin (evo vm.2002)". Orkkis-kone ja 128MB kampa, mutta vaan 100 MHz, ohjeiden mukaan tulis käyttää 200 tai 266 (MHz) kampoja, eli onko kellään tietoa mikä väylänopeus tolle emolevylle sopii (ms-6541 VER:1.0)
Lisää muistia
Anopille
2333
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Sen koneen muistiväylänopeus on 100 tai 133 MHz, se 200 ja 266 tarkoittaa väylän olevan DDR (Double Data Rate), kauppamiehet ovat päättäneet sen vaikuttavan käytössä oleviin taajuuksiinkin . . .
100 MHz:n muistikampasi saattaa pelittää myös 133 MHz:n väylällä, ylikellotettuna, mutta vaara on että kone muuttuu epävakaaksi jos se nyt käyttää 133 MHz:n väylää.
Käytetty väylänopeus riippuu koneen prosessorista ja asetetusta muistiväylän nopeusarvosta. Jos nopeus ei ole asetettavissa ja kone muuttuu epävakaaksi, yritä vaihtaa muistikammat päittäin, näin automaattitunnistus (toivottavasti) ottaa SPD-arvot ensimmäiseltä havaitsemaltaan kammalta, joka nyt on se hitaampi.
Isojen valmistajien emojen asetuksille ei valitettavasti voi paljoa tehdä, koska mahdollisuudet BIOSin asetuksissa ovat niin rajalliset.
Noista nyt ei tietoa oikein löydy, mutta antamasi informaation perusteella siinä on ddr-muistia.
http://en.wikipedia.org/wiki/DDR_SDRAM
Nopeampi muisti toimii myös hitaammalla nopeudelle, eli voit heittää siihen ihan kaupasta halvalla saatavaa ddr400:sta