shamanismista

apua kaivataan

Kaipaisin apua kysymyksiini shamanismista. Ensinnäkin haittaako psyykelääkityksen ottaminen matkoja aliseen, yliseen. Onko matkoja mahdoton toteuttaa jos ihminen on lääkityksen alaisena. Teinityttönä kun minulla ei ollut lääkitystä kykenin paremmin yhteyteen henkiseen maailmaan (silloinkin huonosti ja peläten koska olin kristityssä perheessä ja pelkäsin Jumalan rankaiseva minua kuten yleistä on:D) Nyt en oikein saa keskitettyä mitenkään rentoutumiseen saatika että pystyisin matkaamaan aliseen. (en siis ole koskaan matkannut aliseen, mutta meditoimalla olen kokenut ihania asioita muutama vuosi sitten)
Pitäisikö siis lopettaa lääkkeet?
Auttakaa minua olisi ihanaa jos joku shamanismiin perehtynyt tarkoitan shamanisti voisi auttaa minua. Olen vasta elämäni alussa täysin alussa shamanismissa eli nolla tilanteessa. Sinä, joka haluat auttaa mailaa minulle: [email protected]

3

940

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SuprMies

      Ensinnäkin. Shamanismi on paljon muutakin kuin vain matkan tekoa. Shamanismi on polku, jota ei kannata lähteä kulkemaan vain kokeilumielessä. Tosin tämän varmaan tiesitkin mutta asiaan..

      En tiedä vaikuttavatko psykelääkkeet matkantekoon, voi olla, että esim. rauhottavat saattavat vaikuttaa mutta ei ole henk.koht kokemusta enkä tunne lähipiiristänikään ketään jolla olisi

      Shamanistiselta kannalta suosittelisin sinulle tietenkin sielunpalautusmatkoja, voimaeläimen etsimistä, Energiahoitoa ym. lääkkeiden sijaan, mutta en tunne tilannettasi niin en lähde antamaan mitään suoraa mielipidettäni siitä, että kannattaako sinun lopettaa lääkityksesi. Kannattaa varmaan lääkärisi kanssa keskustella kuinka välttämätön osa tuo lääkitys on hoitoasi.

      Shamanismin on todettu toimivan hienosti empiirisen lääketieteen rinnalla, joten ei ole ongelma ottaa neuvoja vastaan niin lääkäriltä kuin henkioppailtakaan.

      Mitä tulee perhetyneisyyteen niin kannattanee lukea vaikkapa tuo Michael Harnerin "Shamaanin tie"- kirja. Lähinnä siksi, että se on käännetty suomeksi. Myös Johannes Setälällä on hyviä shamanismia sivuavia kirjoja.

      Shamanismin perusmenetelmiä on aika helppo harjoitella ilman opettajaa ja kursseja kyllä järjestetään. Kurssitarjonnan osalta kannattaa varmaan ottaa yhteyttä Shamaaniseuraan (www.shamaaniseura.fi)

      Toivon sinulle onnea shamanistisella tiellä. Homma voi olla aika-ajoin haastavaa, turhauttavaa, ahdistavaa ja pelottavaa mutta älä anna pelollesi valtaa. Shamaani on se, joka näkee sinne minne muut eivät uskalla katsoa :)

      Voit ottaa yhteyttä sähköpostitse jos haluat kysyä vielä jotain.

      Niin ja vielä yksi juttu. Tunnut olevan sellainen ihminen, joka pohtii paljon (mikä ei ole ollenkaan huono asia!) mutta Shamanismia ei kannata tieteellistää tai teorisoida liikaa. Itselläni joskus tuotti ongelmia, kun pohtisin liikaa (huomaa olen myös samanlainen pohtija ;)) että mitä se henkimaailma oikeasti on ja mikä on henki jne..

      Just go with the flow. Kannattaa luottaa shamanistisiin menetelmään sen enempää miettimättä miten ne toimivat (Tätäkin tietty voi pohtia mutta alussa siitä on lähinnä haittaa).

      • aloittaja

        Heips kiitoksia vastauksista. Olisiko vielä mahdollisuutta saada sähköpostiosoitettasi??? Minulle voi mailata [email protected] jos vain haluat. Olisi mukava kysellä asioista lisää noin s postin välityksellä!!!


    • shambadaa

      Vastaukseni hiukan sivuaa jo sinulle annettua vastausta, mutta silti:

      Shamanistisen perinteen mukaan (esim) psyykkiset sairaudet johtuvat siitä, että sielu (tai sen osa) on kadottanut yhteyden ihmiseen (kadonnut). Ennen vanhaan Shamaani matkasi aliseen ja etsi tuon kadonneen osan, palautti sen omistajalleen, jonka jälkeen käynnistyi paraneminen.


      Ehkä olisi parempi ensin hoitaa sairautesi. Älä lopeta lääkitystä omin päin. Jos tuntuu, ettet tahdo enää syödä lääkkeitä, puhu siitä ensin lääkärille, sillä kaikkia psyykelääkkeitä ei saa lopettaa tuosta vain, vaan sen täytyy tapahtua asteittain.

      Olet nuori, ja taatusti ehdit tehdä vielä monta shamaanimatkaa vaikket nyt sen pariin pääsekään. Kärsivällisyyttä :)

      Voit käyttää tämän matkailemattoman aikasi muutenkin hyväksi shamanismin parissa: lue vaikka siitä kirjtoitettuja opuksia, saatat tehdä niidenkin ääressä yhtä suuria oivalluksia kuin itse matkoilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3760
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      30
      3433
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3174
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2869
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      21
      2618
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2340
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2145
    8. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1737
    9. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      0
      1570
    10. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      136
      1410
    Aihe