Moro!
Oletteko lahettanyt rahtia Kiinasta Suomeen? Halvinta varmaan laivarahtina? Jos lahetan sisamaassa rahtia minka putiikin puoleen kaannyn? Onko Posti myos jarkeva vaihtoehto? Olisin lahettamassa ehkapa 50-100 kiloa polkupyoria ja kalusteita ym. tilpehooria... Miten tulli suhtautuu jos tavarasta nakee, etta kaytettya on, pitaako ilmoitella sinnekkin jotain?
Kiitoksia jo etukateen, jos moiseen litaniaan saisi selkeita vastauksia.
Rahtikustannukset kiinasta suomeen
8
5209
Vastaukset 8
- Satunnainen bisnesmatkailija
Kokonainen kontti Suomeen n.4000-5000 USD. En tiedä jos tästä oli apua, mutta jos tavaraa on paljon niin voi kannattaa.
- taida...
100 kg:n kuljetusta varten maksaa täyttä konttia....
- juupajokimies
taida... kirjoitti:
100 kg:n kuljetusta varten maksaa täyttä konttia....
jep,konttien hinnat on tosiaan kohtuu halpoja kiinasta suomeen, yrityksille 4000usd pintaan..
- minä vaan
ei ihan hinta päde. pikku kontti veroineen on noin 1500€ ostokset riippuu mitä siinä on ja niiden tulli ja vero.
- miimaamuu
minä vaan kirjoitti:
ei ihan hinta päde. pikku kontti veroineen on noin 1500€ ostokset riippuu mitä siinä on ja niiden tulli ja vero.
paljonkohan hinta on tällähetkellä pikku kontille, ovelta ovelle toimituksella? saimme arvion, että 500e/kuutio (sis tullit, verot, vakuutukset, kaikki kuljetukset). Kuulostaa todella kovalta hinnalta.
- eurot miljooniksi
miimaamuu kirjoitti:
paljonkohan hinta on tällähetkellä pikku kontille, ovelta ovelle toimituksella? saimme arvion, että 500e/kuutio (sis tullit, verot, vakuutukset, kaikki kuljetukset). Kuulostaa todella kovalta hinnalta.
mutta eilen saamani tarjous oli n. 800 eur / kakskymppinen baffit, caffit ja summuut kulut esim merirosvolisät (!), satamamaksut, kontin nostot, kotimaan rahdista puhumattakaan = x 2. Silloinkin pitää olla melko hyvä etukäteistarjous. Lisäksi sinun (huolintaliikkeen) pitää hoitaa tullit ja verot. Hongkong ja Shanghai on halvimmat ja esim. Kantton (Guangzhou) kallein. Pikkukonttiin menee noin 27 kuutiota.
Kehoitan ottamaan yhteyttä johonkin huolintaliikkeeseen. - lexsepa
minä vaan kirjoitti:
ei ihan hinta päde. pikku kontti veroineen on noin 1500€ ostokset riippuu mitä siinä on ja niiden tulli ja vero.
Omko sinulla tieto Olisin lähettämässä 1500-2000 kg siemenperuma mitä riittäisi vaimon hehtaarin
maapalaa varten kokeilumielessä Sen siskolla on vähän enempi eli 2.000 hehtaaria että jos onnisttu
maita olisi vuokrattavisa. kerro jos viitsit tai soita stefan www.seproim.fi 045-6702101
- @@@@@
otas yhteytta tallaiseen e-mail osoitteeseen kun [email protected] ni sielta ainakin tietavat tarkalleeen hintoja. se on shenzhennilainen vienti/ tuonti firma. vastaaja on Saliana joka ymmartaa englantia hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251168
- 691081
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun93838- 77761
- 45741
Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la38694- 67633
Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka25628Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?38518Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44487