Moro!
Oletteko lahettanyt rahtia Kiinasta Suomeen? Halvinta varmaan laivarahtina? Jos lahetan sisamaassa rahtia minka putiikin puoleen kaannyn? Onko Posti myos jarkeva vaihtoehto? Olisin lahettamassa ehkapa 50-100 kiloa polkupyoria ja kalusteita ym. tilpehooria... Miten tulli suhtautuu jos tavarasta nakee, etta kaytettya on, pitaako ilmoitella sinnekkin jotain?
Kiitoksia jo etukateen, jos moiseen litaniaan saisi selkeita vastauksia.
Rahtikustannukset kiinasta suomeen
8
5123
Vastaukset
- Satunnainen bisnesmatkailija
Kokonainen kontti Suomeen n.4000-5000 USD. En tiedä jos tästä oli apua, mutta jos tavaraa on paljon niin voi kannattaa.
- taida...
100 kg:n kuljetusta varten maksaa täyttä konttia....
- juupajokimies
taida... kirjoitti:
100 kg:n kuljetusta varten maksaa täyttä konttia....
jep,konttien hinnat on tosiaan kohtuu halpoja kiinasta suomeen, yrityksille 4000usd pintaan..
- minä vaan
ei ihan hinta päde. pikku kontti veroineen on noin 1500€ ostokset riippuu mitä siinä on ja niiden tulli ja vero.
- miimaamuu
minä vaan kirjoitti:
ei ihan hinta päde. pikku kontti veroineen on noin 1500€ ostokset riippuu mitä siinä on ja niiden tulli ja vero.
paljonkohan hinta on tällähetkellä pikku kontille, ovelta ovelle toimituksella? saimme arvion, että 500e/kuutio (sis tullit, verot, vakuutukset, kaikki kuljetukset). Kuulostaa todella kovalta hinnalta.
- eurot miljooniksi
miimaamuu kirjoitti:
paljonkohan hinta on tällähetkellä pikku kontille, ovelta ovelle toimituksella? saimme arvion, että 500e/kuutio (sis tullit, verot, vakuutukset, kaikki kuljetukset). Kuulostaa todella kovalta hinnalta.
mutta eilen saamani tarjous oli n. 800 eur / kakskymppinen baffit, caffit ja summuut kulut esim merirosvolisät (!), satamamaksut, kontin nostot, kotimaan rahdista puhumattakaan = x 2. Silloinkin pitää olla melko hyvä etukäteistarjous. Lisäksi sinun (huolintaliikkeen) pitää hoitaa tullit ja verot. Hongkong ja Shanghai on halvimmat ja esim. Kantton (Guangzhou) kallein. Pikkukonttiin menee noin 27 kuutiota.
Kehoitan ottamaan yhteyttä johonkin huolintaliikkeeseen. - lexsepa
minä vaan kirjoitti:
ei ihan hinta päde. pikku kontti veroineen on noin 1500€ ostokset riippuu mitä siinä on ja niiden tulli ja vero.
Omko sinulla tieto Olisin lähettämässä 1500-2000 kg siemenperuma mitä riittäisi vaimon hehtaarin
maapalaa varten kokeilumielessä Sen siskolla on vähän enempi eli 2.000 hehtaaria että jos onnisttu
maita olisi vuokrattavisa. kerro jos viitsit tai soita stefan www.seproim.fi 045-6702101
- @@@@@
otas yhteytta tallaiseen e-mail osoitteeseen kun [email protected] ni sielta ainakin tietavat tarkalleeen hintoja. se on shenzhennilainen vienti/ tuonti firma. vastaaja on Saliana joka ymmartaa englantia hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli295554Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm144134Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403217IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm512870Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.2951397Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861328- 601229
- 791149
Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2201143Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.
Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul3971136