Rahtikustannukset kiinasta suomeen

Jokke

Moro!

Oletteko lahettanyt rahtia Kiinasta Suomeen? Halvinta varmaan laivarahtina? Jos lahetan sisamaassa rahtia minka putiikin puoleen kaannyn? Onko Posti myos jarkeva vaihtoehto? Olisin lahettamassa ehkapa 50-100 kiloa polkupyoria ja kalusteita ym. tilpehooria... Miten tulli suhtautuu jos tavarasta nakee, etta kaytettya on, pitaako ilmoitella sinnekkin jotain?

Kiitoksia jo etukateen, jos moiseen litaniaan saisi selkeita vastauksia.

8

5205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Satunnainen bisnesmatkailija

      Kokonainen kontti Suomeen n.4000-5000 USD. En tiedä jos tästä oli apua, mutta jos tavaraa on paljon niin voi kannattaa.

      • taida...

        100 kg:n kuljetusta varten maksaa täyttä konttia....


      • juupajokimies
        taida... kirjoitti:

        100 kg:n kuljetusta varten maksaa täyttä konttia....

        jep,konttien hinnat on tosiaan kohtuu halpoja kiinasta suomeen, yrityksille 4000usd pintaan..


      • minä vaan

        ei ihan hinta päde. pikku kontti veroineen on noin 1500€ ostokset riippuu mitä siinä on ja niiden tulli ja vero.


      • miimaamuu
        minä vaan kirjoitti:

        ei ihan hinta päde. pikku kontti veroineen on noin 1500€ ostokset riippuu mitä siinä on ja niiden tulli ja vero.

        paljonkohan hinta on tällähetkellä pikku kontille, ovelta ovelle toimituksella? saimme arvion, että 500e/kuutio (sis tullit, verot, vakuutukset, kaikki kuljetukset). Kuulostaa todella kovalta hinnalta.


      • eurot miljooniksi
        miimaamuu kirjoitti:

        paljonkohan hinta on tällähetkellä pikku kontille, ovelta ovelle toimituksella? saimme arvion, että 500e/kuutio (sis tullit, verot, vakuutukset, kaikki kuljetukset). Kuulostaa todella kovalta hinnalta.

        mutta eilen saamani tarjous oli n. 800 eur / kakskymppinen baffit, caffit ja summuut kulut esim merirosvolisät (!), satamamaksut, kontin nostot, kotimaan rahdista puhumattakaan = x 2. Silloinkin pitää olla melko hyvä etukäteistarjous. Lisäksi sinun (huolintaliikkeen) pitää hoitaa tullit ja verot. Hongkong ja Shanghai on halvimmat ja esim. Kantton (Guangzhou) kallein. Pikkukonttiin menee noin 27 kuutiota.
        Kehoitan ottamaan yhteyttä johonkin huolintaliikkeeseen.


      • lexsepa
        minä vaan kirjoitti:

        ei ihan hinta päde. pikku kontti veroineen on noin 1500€ ostokset riippuu mitä siinä on ja niiden tulli ja vero.

        Omko sinulla tieto Olisin lähettämässä 1500-2000 kg siemenperuma mitä riittäisi vaimon hehtaarin
        maapalaa varten kokeilumielessä Sen siskolla on vähän enempi eli 2.000 hehtaaria että jos onnisttu
        maita olisi vuokrattavisa. kerro jos viitsit tai soita stefan www.seproim.fi 045-6702101


    • @@@@@

      otas yhteytta tallaiseen e-mail osoitteeseen kun [email protected] ni sielta ainakin tietavat tarkalleeen hintoja. se on shenzhennilainen vienti/ tuonti firma. vastaaja on Saliana joka ymmartaa englantia hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      324
      1846
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1294
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1287
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      134
      1157
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      80
      967
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      85
      891
    7. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      843
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      118
      814
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      790
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      746
    Aihe