Onko kukaan koskaan teistä haaveillut wiccalaisten kylästä? Itse olen vähän haaveilijan luonne (mikä on meditoinnissa hyvä puoli, mutta muuten ^^) ja aika monesti olen haaveillut kylästä nimeltä Ewic. Samainen nimi tuli mieleeni vuosi sitten kun mietin samaa asiaa. Ja taas se pulpahti mieleen, joten nyt on pakko kysyä teidän haaveilujanne.
Oma kyläni olisi Ewic, jossa juuri harrastetaan avoimesti magiaa, kylän yhteisinä juhlina olisi juuri Esbathjuhlat ja sapatit. Kylässä löytyisi laadukkaita yrtti-, kirja- ja muita tarvittavia pikkukauppoja. Vaatteet olisi viitamaisia ja kauniita ja yksityiskohtaisia. Mutta arkipäivisin jokainen, joka on opiskellut ammatin kävisi töissä. Ilman rahaa nykyään on mahdotonta elää. :-/ Mutta pikkuisille olisi oma päivätarha jossa olisi juuri leikkejä wiccalaisuuteen liittyen. Loruja ja kuvioita. Metsäretkiä ja pienten omat sapatin vietot.
Hassultahan tämä kuulostaa, mutta kivaahan se olisi, eikö? ^^
Haaveilua..
3
667
Vastaukset
- välttämättä
Ongelmia voisi tulla esimerkiksi muun yhteiskunnan mustamaalauksesta. Mielessäni näen jo iltalehtien lööpit.
Toisekseen tuossa mikrokosmoksessa olisi riskinä syrjäytyminen, sillä mikäli samoin ajattelevat ja samaa uskontoa harjoittavat ovat suljetussa tilassa tarpeeksi kauan kehittyy me-ja-muut-tunnelma.
Ajatuksena muuten kiva sillä tuo onnistuu jo nyt nyky-yhteiskunnassa verkostoitumalla, silti täällä täytyy "altistua" monimuotoisuuteen joka pitää yllä suvaitsevaisuutta, yksittäistapauksia lukuunottamatta.
Mikäli tuo joskus toteutuisi, paikka olisi hetkessä myyty turistirysäksi palkattuine näyttelijöineen. Uskonto ja turismi ei ole ikinä toimiva yhtälö.- Tania-88
Totta, siinä on yhtä paljon negatiivisia puolia kuin positiivisiakin.
Juuri tuo tuli ittellekin mieleen että siitähän tulisi turistirysä ja kohta siellä olisi japanilaiset ym. räpsimäs innolla kuvia ja ostamassa tavaraa jolla ne ei edes tee mitään.
Mutta silti saahan siitä aina haaveilla. ^^ - Lian_ou
Tania-88 kirjoitti:
Totta, siinä on yhtä paljon negatiivisia puolia kuin positiivisiakin.
Juuri tuo tuli ittellekin mieleen että siitähän tulisi turistirysä ja kohta siellä olisi japanilaiset ym. räpsimäs innolla kuvia ja ostamassa tavaraa jolla ne ei edes tee mitään.
Mutta silti saahan siitä aina haaveilla. ^^No sittenhän pitäisi laittaa se kylä pystyyn jonnekkin tosi syrjäiselle paikalle esim. vuoristoon tai sademetsän keskelle :)
Niin eiköhän saatais olla rauhassa...
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1094276
- 783496
Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?823333Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?253239Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223232- 722916
"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452790Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim642787Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852559- 92442