Taustamusiikki

pöhlö

Te osaavat Powerpoint käyttäjät. Ongelmani ei ole varmaankaan suuri, mutta minulle nähtävästi ylitsepääsemätön. Olen tehnyt diaesityksen ja nyt haluaisin saada koko esityksen ajaksi musiikin soimaan. Olen saanut musiikin soimaan yhden dian kohdalla, mutta heti kun siirtyy seuraavaan diaan, niin musiikki loppuu. Missä vika? Vai onko ylipäätään mahdollista saada ns. taustamusiikkia koko esitykseen?
Jos ei ole mahdollista, niin onko muita helppokäyttöisiä ohjelmia joissa voi esittää valokuvia tekstin ja musiikin kanssa?
Käytössäni oleva Powerpoint on ilmeisesti 2002.

5

1170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Ohje 2003-versioon
      - Valitse Diaesitys - Dian vaihtuminen
      - valitse oikealta ääni, valitse oma musiikkitiedosto Muu ääni -kohdan kautta.
      - Ruksaa 'Toista, kunnes tulee seuraava ääni' -kohta, jos niin haluat

      • Pöhlö

        Edellämainitulla tavalla näyttää toimivan myös 2002-versiossa. Kiitos avusta. Mutta heti tuli uusi ongelma. Cd-levyltä ottamani kappale on *.wma ja kun valitsen sen Powerpointiin, niin ohjelma ilmoittaa että pitää olla *.wav Miten saan muunnettua kappaleet kyseiseen muotoon?


      • ...
        Pöhlö kirjoitti:

        Edellämainitulla tavalla näyttää toimivan myös 2002-versiossa. Kiitos avusta. Mutta heti tuli uusi ongelma. Cd-levyltä ottamani kappale on *.wma ja kun valitsen sen Powerpointiin, niin ohjelma ilmoittaa että pitää olla *.wav Miten saan muunnettua kappaleet kyseiseen muotoon?

        Laita hakusanaksi wma - wav.

        Sillä löytyi mm. Blaze Media Pro v7.0 -ohjelma, www-sivu:
        http://www.download.fi/audio_ohjelmat/all-in-one/blaze_media_pro.cfm


      • Pöhlö

      • pöhlö

        Kysyin sammaa kysymystä aloittelijoiden palstalta, mutta laitan myös tänne jos ... satut vielä pistäytymään edellisen kysymyksen parissa, niin voisit jälleen osata auttaa tyhmää.

        Konika Minolta-digikameran mukana tuli ohjelma Dimage Viewer. Otan valokuvat suurella resuluutiolla, jolloin kuvien koko on noin 2-3Mt. Tarvittaessa olen pienentänyt kuvia edellämainitulla ohjelmalla. Tähän asti hyvin tuloksin. Nyt yksi kuva teki poikkeuksen. En tiedä onko kuva viottunut vai missä mättää, mutta aina kyseistä kuvaa yrittää avata Dimage Viewerillä kone raksuttaa hetken ja sitten vinttaa pihalle. Samainen valokuva aukeaa ihan hyvin tietokoneen näytölle. Kokeilin myös lähettää valokuvan sähköpostissa ja avata sen jälkeen Dimage Viewerissä. Kun valitsi sähköpostista että muuta kuvan koko pieneksi, niin sen jälkeen se aukesi Dimage Viewerissä, joten se viittaisi ettei kuva kuitenkaan ole viallinen. Mikä voisi olla vialla ja mitä olisi tehtävissä kuvan pienentämisen suhteen. Sähköposti pienentää liika.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      52
      9220
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      103
      6548
    3. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      124
      6273
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      149
      4817
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      167
      4636
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      93
      3233
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      169
      2351
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      65
      2218
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      159
      2166
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      57
      1997
    Aihe