Onkos jossain sivustoa josta näkisi ,mitkä pyramidit Gizassa ovat parhaillaan avoinna turisteille...?
Pyramidit
8
1452
Vastaukset
- jos sähköt ei ole poikki
Viime keväänä kävi niin että Kheopsin pyramidin sisälle ei päästetty kun sähköt oli juuri sinä päivänä poikki (syyksi tämä kerrottiin). Khefrenin (Kheopsin poika) pyramidin sisälle pääsi, hintakin oli halvempi (älä kysy, en muista paljonko).
- kala
Kävin nyt tammikuussa toiseksi suurimmassa pyramidissa, mutta en muista hintaa. Oisko ollu joku alle 50 egyptin puntaa eli ei paljoa. Lippu ostettiin pyramidin sisäänkäynnin läheltä. Toi siis maksaa erikseen. Koko pyramidi alueelle pääsy maksaa myös, mut sen hintaa en tiiä ku se kuulu mun matkaan. Kait se isoinkin ois ollu auki, mut ei sinne sit ehditty valitettavasti.
- konna2
kala kirjoitti:
Kävin nyt tammikuussa toiseksi suurimmassa pyramidissa, mutta en muista hintaa. Oisko ollu joku alle 50 egyptin puntaa eli ei paljoa. Lippu ostettiin pyramidin sisäänkäynnin läheltä. Toi siis maksaa erikseen. Koko pyramidi alueelle pääsy maksaa myös, mut sen hintaa en tiiä ku se kuulu mun matkaan. Kait se isoinkin ois ollu auki, mut ei sinne sit ehditty valitettavasti.
Joo-o ,no toivottavasti se Kheopsi sitten olis auki. Viikonpäästä pitäis olla paikanpäällä.
- oltiin paikalla aamulla ens...
eli ainakaan lippujen loppumisesta sinä päivänä ei ollut kyse. Lipunmyynti aukesi klo 9 aikoihin ja oltiin paikalla varmaan 9.15, vain muutama bussi oli tullut samaan aikaan.
- Tutankhaton
Sellaista sivustoa en ole löytänyt. Kheopsin pyramidin pääsylippujärjestelyt tuntuvat muuttuvan vähän väliä, joten koskaan ei voi tietää, pääseekö sisään vai ei. Varmin tapa olisi mennä paikalle kesällä, jolloin turisteja on vähän ja lippuja varmasti riittää. Kesäisin ei tosin tehdä Suomesta seuramatkoja Egyptiin, joten omatoimimatka pitäisi tehdä.
Jos Kheopsiin ei pääse - eli liput on myyty loppuun tai pyramidi on muusta syystä suljettu - joko Khefrenin tai Mykerinoksen pyramidi on kuitenkin auki. Niihin on tietysti erillinen pääsymaksu. Khefrenin sisäänkäynnin alku on erittäin matala, joten klaustrofoobikoille se ei sovellu. Kaiken kukkuraksi koko ajan tulee porukkaa vastavirtaan pyramidista ulos. Mistään ei voi tietää, kumpi pienemmistä pyramideista on auki ennen kuin on itse paikalla. Minulta meni useampi vuosi ennen kuin osuin paikalle sellaisena päivänä, että Khefren oli auki. :) - pyra
Meille kerrottiin että pyramidit ovat auki turisteille vuorotellen. Eli toiset "lepäävät" kun yksi on auki. Ramppaaminen ja hengityksen hiilidioksidi kuulemma kuluttaa. N. vuosi sitten näitä aikoja käytiin, ja sillon auki oli Kefrenin pyramidi.
- ex-opas
Hei!
Kheopsiin myydään lippuja rajoitettu määrä joka päivä alkaen klo 8 ja klo 13, kannattaa olla paikalla siis hyvissä ajoin, mikäli 100% haluaa sisälle. Hinta 100 LE.
Kefren ja Mykerinos vuorottelevat, hinta 20 LE. Ei rajoituksia kävijämäärän suhteen, lippuluukku avoinna koko päivän.- konna2
Kiitos tiedoista ,toivottavasti ollaan ajoissa paikalla...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662288Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381883Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣241568Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1711540Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.861293Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1841204Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬241120Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1101115En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9942- 77939