VPK mitä mieltä

opo2

Olisi mukava kuulla mitä mieltä te olette yleensä VPK:n (vapaa ehtoinen palokunta)toiminnasta ja onko teillä tietoa siitä mitä VPK yleensä on, ja mitä se tekee !
Kysynkin teiltä pidättekö tällaista toimintaa tarpeellisena (olisi kiva kuulla asiallisia kannanottoja) Eli miettikää ensin omaa näkemystä ja sitten vasta tutustukaa meidän VKP:hon linkkisivumme kautta joka on www.vuosaarenvpk.fi ja nyt kysynkin uudestaan onko mielipide yhtään muuttunut myönteiseksi tai..

5

2218

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VPK-jääkäri

      No ehkä en ole sopivin henkilö vastaamaan kysymykseen kun itsekin olen VPK:lainen mutta vastaan kuitenkin. Itse olin noin 25v vuotias nuori miehen alku kun liityin toimintaan kaverin painostuksen kautta. Ja päivääkään en ole katunut silloista päätöstäni. Olen nyt ollut toiminnassa mukana yli 10 vuotta ja saanut harrastukseni kautta sellaista tieto-taitoa että siitä on varmasti korvaamatonta apua "siviilielämässä". Ja tuohon tarpeellisuuteen sanoisin että ainakin täällä maaseudulla VPK on ihan korvaamaton. Kaikki onnettomuustilanteet hoitaa VPK sopimuspalokuntana.(1-2 vakkaria mukana). Eikä ole tarkoituksena laittaa mitään vastakkainasettelua vakinaiset vastaan VPK. Kaikki saman tärkeän asian äärellä yhdessä elikkäs palo/onnettomuus paikalla. Näin meillä maalla. Ja Vuosaareen: Lippu korkealla!!!!!

      • tähän

        Mäkään en ole varmaan oikea tyyppi vastaamaan tähän, mut mä olen itse myös VPK:lainen. Ollut jo n. 20 vuotta mukana. Ja koen edelleen tarpeelliseksi koko palokunnan. Niin harjoittelijana kuin ohjaajana ja ehkä joskus jopa avun tarvitijana. Siispä: Kaikille VPK:laisille terkkuja ja jatkakaa hyvää harrastusta


    • pettynyt
      • tulimies

        vpk on nasta harastus siinä näkee kaiken elämästä saa olla oikea palomies kun hälyytys tulee mikä parasta saa pelastaa ihmisiä. jossain vpk koissa maksettaan palkaa kun käy hälyytyksissä


    • Anonyymi

      Ihan OK kunhan se kuppikuntaisuus saataisiin tästä toiminnasta pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      66
      5180
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      57
      4617
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      123
      4569
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      338
      1897
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      85
      1523
    6. 92
      1484
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      235
      1370
    8. Martina harrastaa tänäänkin liikuntaa

      Ei ole krapulaa hänellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      323
      1097
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      971
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      51
      903
    Aihe