Noissa taulutelevisioissa on ihan järkyttävä kuva kun vertaa oikeaan kuvaputkiseen telkkuun. Panasonicin oikea laajakuva iso kuvaputkinen televisio on hyvä. Eihän niitä tauluja kukaan osta ellei sitten asu niin pienessä asunnossa ettei kunnon televisio mahdu.
järkyttävä kuva
kuvaputki on aina kuvaputki
142077
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
todellakin on joko pieni kämppä tai sitten ne jotka haluaa brassailla. Mä ostan taulutelkan vasta sitten kun 1. sen hinta on sama kuin nyt on putkitelkalla JA 2. putkitelkkoja ei enää valmisteta tai niitä ei Suomessa enää myydä. Siihen asti katselen putkitelkkaa. Mulla ei ole tarvetta näyttää olevani jotain, eikä sen puoleen olis kyllä varaakaan (enkä edes häpeä "varattomuuttani").
Minä taas katson edelleen mustavalkotelkkaria. Mustavalkotelkkarissa on paljon parempi kuva kuin väritelkkareissa. Väritelkkareissa on järkyttävät värit.
Väritelkkarit on turhaa brassailua.
niin eipä juuri muuta ole järkevää ostaa kuin litteää. Voihan sitä itseänsä kyllä pettää monella tavoin ja perusteluin. Varmasti LCD näyttää pahalta jos analogista katsoo ja tarkka näyttö korostaa myös kelvottoman kuvan. Putkitellu ei näytä pahalta koska epätarkkuus pehmentää kuvan silmälle näyttämään hyvältä.
nopeasti mustavalkoisen tv:n:säätää vain värit pois kuvasta.On muuten joskus hauska katsella niin esim.jääkiekkoa tai jalkapallon pyhää potkimista.
Taulutelkkarin ostin, kun huone niin suuri, että katseluetäisyys järkevällä sisustuksella venyy lähes neljään metriin. Näin pitkältä matkalta katsellessa ruudun täytyy olla vähintään 42-tuumainen. Sellaista putkitöllöä ei saa mahtumaan edes ovesta sisään.
mistä näitä köyhiä ruikuttajia löytyy?digiboxilla kuva on jo parempi kuin putkella puhumattakaan jos laittaa kuvaa mitä siihen kuuluu.koita huvikses pelata pc/xbox360 peliä ensin taululla ja sitten putkella ja tule uudelleen vinkumaan ku ei ole rahaa kuin johonkin ikäloppuun katiskaan.
on taulussa surkea,jos katsotaan wanhaa kunnon vhs:ssää.Putkessa se on silmiähivelevän muodokkaan säihkyvän upea.
Mitä ihmeen kunnollista muka VHS-järjestelmässä oikein on? Se järjestelmähän on ollut susi syntymästään asti. Järjestelmä mitä ei olisi koskaan saanut päästää maailman markkinoille. Ja on hyvinkin totta, että VHSsää ei pidä mennä liittämään isoon taulutelkkaan, JUST SEN SURKEAN KUVAN ANNON TAKIA!!! Eikä se tosiaankaan ole sillon telkan vika, että kuva on HUONO. Antiikki harrastus on hieno juttu ja retroilua voi harrastaa vaikka huonekaluilla. Mutta jos sitä harrastaa viihde-elektroniikalla, niin ei pidä tulla tänne itkemään huonoista kuvanlaaduista sun muusta. Kun on kunnon vermeet ja paalua mitä niihin iskee, niin ei tarvi itkeskellä.
koskaan osta litteänlatteaa telkkua,koska siinä kuva vhs:ssää katsellessa on tosi surkea.Puhumattakaan Betasta.
Olin eräässäkin liikkeessä ja ihmettelin taulujen huonoa kuvaa. Kysyin jotta paraneeko kuva yhtään digiboksilla. Myyjä vastasi jotta "niissä kuva tulee nyt jo digiboksista". Kuvahan oli huonompi kun Panasasonicin kuvaputkitelkussa JOSSA EI EDES OLE DIGIBOKSIA.
Itse yllätyin vain positiivisesti kun "jouduin" vaihtamaan putkiteeveen 40" LCD teeveeseen. Kaupassa kuva oli niin j anäin mutta kotona hieno. Kuvalähteenäni on laitten oma digi viritin. Olin itse ennakkoluuloinen mutta nyt perun sanani ja suosittelen lämpimästi. Kuva on hyvä ja terävä. Ja tämä on siis oma mielipiteeni...
Mitäs jos nyt näin alkuun vaikka ampuisitte itsenne joka iikka!
Vittu sama valitus koko ajan.
Katsokaa perkele jokainen sitä omaa ruutuanne ja lopettakaa tuo vitun köyhä valitus ja uho!
kansansa eheyttäjä on kyllä oikeassa:ostakaa edelleen putkitelkkareita ja unohtakaa huonommat vaihtoehdot.Taulutelevisioiden myynti loppuu kokonaan,kun niitä ei kukaan osta!
Minulla oli (ja on edelleen vähän aikaa) mahdollisuus verrata vierekkäin kotona joitakin vuosia vanhaa Philipsin 32" sen aikaiseen huippumallistoon kuuluvaa kuvaputki tv:tä ja Panasonikin uutta huippumallistoon kuuluvaa 42" palsmaa. Scart molempiin yhtäaikaa samasta digipoksista. Olen hämmästynyt kuinka hyvä kuva putkessa. Eniten kiusaa kuvan suuri nykiminen, jota plasmassa riittää. Värit ovat suunnilleen yhtä hyvät. Terävyys hieman heikompi plasmassa. Ainoa mikä plasmassa on parempaa, on isompi kuva. Jos olisin nyt ostamassa uutta tv:tä ostaisin ehdottomasti 32" (painon takia) kuvaputki tv:n (jos niitä vielä saa), jos kuvan laatu olisi tärkein valintaperuste.