Hei,
kysyin tätä samaa asiaa jo toisessa osiossa, mutta kun täällä saattaa liikkua enemmän asiasta tietoisia ihmisiä, niin pistänpä saman tännekin:
Onko kokemusta tiettyjen paikkojen varaamisesta kys. lentoyhtiöllä; varasin kaksi paikkaa, samat paikat sekä meno- että palulennolle. Yhden paikan hinnaksi ilmoitetaan 19e ja näin siis kun on valinnut kaksi paikkaa tulee näyttöön lukemaan luonnollisesti 38e.
Se, mikä mietityttää on, että onko tuo 38e per suunta vai menopaluu? Vähän sekavat sivut tai sitten en muuten vaan hoksaa tuota:) Kiitos jos joku valaisee asiaa, en tosiaan aijo maksaa yht. 76e jos se meneekin niin ja pitää sitten perua varaus mahd. pian.
Asiaa vähän huono selittää näin, mutta jos joku varannut netissä, tietää ehkäpä mitä tarkoitan? :)
kysyin tätä samaa asiaa jo toisessa osiossa, mutta kun täällä saattaa liikkua enemmän asiasta tietoisia ihmisiä, niin pistänpä saman tännekin:
Onko kokemusta tiettyjen paikkojen varaamisesta kys. lentoyhtiöllä; varasin kaksi paikkaa, samat paikat sekä meno- että palulennolle. Yhden paikan hinnaksi ilmoitetaan 19e ja näin siis kun on valinnut kaksi paikkaa tulee näyttöön lukemaan luonnollisesti 38e.
Se, mikä mietityttää on, että onko tuo 38e per suunta vai menopaluu? Vähän sekavat sivut tai sitten en muuten vaan hoksaa tuota:) Kiitos jos joku valaisee asiaa, en tosiaan aijo maksaa yht. 76e jos se meneekin niin ja pitää sitten perua varaus mahd. pian.
Asiaa vähän huono selittää näin, mutta jos joku varannut netissä, tietää ehkäpä mitä tarkoitan? :)
Vastaukset 17
Vanhimmat
Liput pitää ostaa erikseen mennessä ja palatessa, eli aika tyyristä puuhaa, itsekin olisin varannut paikat, jos ei olisi niin kallista :/
No johan on kallista! Nyt tulikin varausvahvistus (olin hätänen ja varasin jo...). Katsoin ensin, että vahvistuksssa lukee yht. 38e, kunnes huomasin, että kahdessa kohdassa lukee tuo sama yht. 38e. Aika ryöstöä, toivottavasti saan varaukseni peruttua...
Itse varasimme myös etukäteen paikat. Hinta on todellakin meno paluu. Maksu veloitetaan koneessa. Mutta jos hiukankaan on pidemmän puoleinen, niin suosittelen, sillä kone on aika ahdas....vaikkakin välilasku vähän auttaa asiaa...
Viime matkalla ostin isomman paikan ja olin tosi tyytyväinen hinnasta huolimatta! Normaali penkkiväli on mahdottoman ahdas pitemmille koiville. Seuraavalle matkalle olen myös varannut isomman jalkatilan ja syön vaikka kaurapuuroa, että siitä ei tarvitse tinkiä. Kotimaassa 38€ menee huomaamatta päivän aikana ja saman verran kestää lento- 10tuntia. Siinä sai jopa nukuttua tulomatkalla.
Tuo 19e/hlö/suunta on vieläpä sellaisista "peruspenkeistä"; ei ylimääräistä jalkatilaa juurikaan. Ne tilavat paikat oli sitten vielä kalliimmat, oisko ollu sen vajaan 40e/suunta/hlö, kahdelta siis yht. 160e...!
No mutta varasin sellaiset paikat, jossa saadaan olla kivasti kaksin ja jalat saa vähän mukavammin kun molempien penkkien vierellä ja edessä on hitusen enemmän tilaa kuin jossain keskellä perusrivistöä.
Enkä taidakaan tarkemmin ajateltuna tätä varausta perua:)
Me varasimme ihan normaalit paikat. Olisi inhottava joutua istumaan joko siiven kohdalla tai käytäväpaikalla.
Mutta miten se maksu käytännössä toimii? Lentoemo tulee siis koneessa luoksemme ja ilmoittaa että olisi aika maksaa paikasta? Ja lähtöselvityksessä virkailija varmaankin näkee että olen varannut paikan?
Tuolta MyTravelin sivuilta en löytänyt minkäänlaista infoa, tosin en kyllä etsimällä etsinytkään.
koneessa. Lentoemot keräävät maksut ruokailun jälkeen. Ottavat maksun erikseen, eli menomatkalla maksetaan vain menopaikat ja paluumatkalla taas paluupaikat.
Meillä oli lisäjalkatilalliset paikat molempiin suuntiin (39e/kpl eli yht.156e). Mielellämme maksoimme, kun jalkatila normaalissa paikassa on tosi ahdas. Vielä se menettelee lyhyemmällä lennolla, mutta Gambiaan asti ehtii paikat puutua. Säästö kannattaa tehdä jossain muussa kohdassa.
Suosittelen ostamaan lentokentältä juotavaa mukaan, koska lentoemojen juomamyynti kestää jonkin tovin.
Mukavaa matkaa kaikille!
Me emme varanneet erityisiä paikkoja, aiemmilta yli 10h lennoilta hyväksi havaittu keino on nousta välillä kävelemään ja venytettelemään. Sitäpaitsi tuossa pikkubussissa ei ole 18 sellaista isomman jalkatilan paikkaa joten nopea kannattee olla.
Juu, mekin kävellään ja venytellään, muuten ois vaikeaa. Mutta kuten sanottu, varattiin sellaset paikt, joissa saadaan ainakin olla kaksin... Ne isommat jalkatilat oli jo mennyt, eikä kyllä 160e oltais niistä maksettukaan :)
hei,
soitin matkatoimistoon paikosa jasiellä oli meille kolmelle jo valmiina vierekkäisetn paikat joten ei varmaan kannata maksaa turhasta
Tietääkö matkatoimiston työntekijät jo ne paikat? Luulin, että vaan lentokentällä osaavat kertoa istumapaikoista? Monta päivää ennen lähtöä istumapaikkoja voi tiedustella matkatoimistosta? 10h lento on kuitenki niin pitkä, että olis kiva jos pääsis matkaseurueen kanssa vierekkäisille paikoille! :)
Nuo määräykset käsimatkatavaroista on muuttuneet. Mitä nykyään saa viedä koneseen tälläisellä
lomalennolla?
ei nesteitä tai nestemäisiä aineita.Saa ottaa vain 1 dl pulloon.Erittäin tarkkaa helpommalla pääsee kun ei ota mitään nesteitä eikä spray pulloja koneen sisään.
Ja kun tulee takaisin gambiasta ei saa olla edes ripsiväriä käsimatkatavarassa.Niin ainakin opas sanoi meille linjautossa matkalla lentokentälle.Aika tarkkaa,mutta ehkä ihan syystä.
Meillekin sanottiin takaisin tullessa, että ei saa olla mitään nestemäistä käsimatkatavaroissa, ei edes Minigrip-pussissa. Mutta tiedoksi, että juomapullon saa viedä kädessään läpi turvatarkastuksen.
Minulla oli takaisin tullessa käsimatkatavaroissa hajuvesi, ripsiväri ja huulipuna pakattuna Seutulasta saamaani muovipussiin . Reppu läpivalaistiin, mutta mitään ei kyselty. Palasin joulukuun alussa, joten en tiedä onko turvatoimet kiristyneet sen jälkeen. Jotenkin jäi sellanen tunne Banjulin kentällä, ettei niin kovin tarkkoja oltu.
Itselläni unohtuiylimääräisiä mehupurkkeja ja mitään ei kyselty. Helsinki-Vantaalla ne piti juoda tai hävittää ennenkuin läpi pääsi.