Olen 6-vuotiaan pojan yksinhuoltaja. Olen ollut jo 5,5 vuotta. Välit poikani isään katkesivat poikani ollessa vasta vauva. Tämä "isä", jolle varmasti kukaan täysjärkinen ei luovuttaisi lastaan onkin ilmaantunut elämäämme nyt ja vaatii uskomattomia tapaamisia poikaani. Hänen taustastaan sen verran, että hänellä on vakavia persoonallisuus ja luonnehäiriöitä ja vakavistaan teoistaan (henkirikoksista) johtuen onkin nämä monet vuodet istunut kiven sisällä. Hän on tehnyt minun ja monen muun elämästä helvetin ja nyt yrittää entistä pontevammin tuhota taas minun elämäni. Mitä voin siis tehdä, lastenvalvojasta ei tunnu olevan apua. Jotenkin exäni on uskomattomalla manipulointikyvyllään taivutellut sosiaaliviranomaisetkin puolelleen. Voisin suostua ainoastaan valvottuihin tapaamisiin, jos niihinkään. En mihinkään muuhun, sillä arvaatte varmaan, että pelkään lapseni hengen puolesta. Hän kuitenkin haluaa lapsen joka viikonloppu itselleen ja on neuvotellut näistä toiveistaan lastenvalvojallekin. Mitä voin siis tehdä? Lapseni saisi vähintäänkin elinikäiset traumat, jos hänet pakotettaisiin yhtäkkiä hänelle täysin tuntemattomalle ihmiselle päiviksi ja öiksi. Jos asia menee vielä joku päivä oikeuteen, häviänkö tämän taistelun ja luovuttaako oikeus hänelle tapaamisoikeudet vai pystyykö oikeus suojelemaan pientä lasta tältä hirviöexältäni?
Onko pakko luovuttaa
tapaamisiin?
11901
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Lapsella on oikeus isään ja siitä seuraten myös oikeus tavata isäänsä.
"Tämä "isä", jolle varmasti kukaan täysjärkinen ei luovuttaisi lastaan"
Tätä ihmettelen. Sinä täysjärkinen(?) teit kuitenkin lapsen hänen kanssaan...
paikkansa, niinkuin se hyvin voi pitää, älä anna lastasi isälleen. jos isällä on rikosrekisteri (eritoten henkirikoksista) en voi uskoa että edes tuomioistuin asettuisi hänen puolelleen. löydä liittolainen (lastensuojelu, perheneuvola, oikeusaputoimisto, lastenvalvoja, )ja olet valmis oikeuteen, vaikka en jaksa uskoa että exäsi sinne asti oikeesti on valmis menemään. mutta eihän sitä ikinä noista luonnehäiriöisistä tiedä.
nimim. kokemusta luonnehäiriöisestä miehestä
ps. onkohan toi kommentti joka niin monessa keskustelussa pulpahtaa "miksi sitten teit lapsen sen kanssa" aina sama tyyppi?....
Minuakin on jo pitkään ihmetyttänyt naisten hinku tehtailla lapsia luonnehäiriöisten rikollisten kanssa. Minä en miehenä sellaista naista panisi edes kumin kanssa, saati että alkaisin haaveilla yhteisistä lapsista!
se mies varmaan kertoo ku tapaa naisen että hän on luonnehäiriöinen rikollinen.
Jos et sattunut tietämään, niin sellaiset ihmiset ovat tosi hyviä manipuloimaan toisia ihmisiä ja valhetelemaan. Ja jos vielä itse on ihastunut/ rakastunut, niin ei sitä tajua sellaisia asioita ennenkuin on liian myöhäistä. Oma ex oli niin hyvä suustaan, että tajusin hänen todellisen luonteensa VASTA 7v. yhdessäolon jälkeen!
Mutta on se hyvä että on sun kaltaisia ihmisiä, jotka tajuavat heti millainen ihminen toinen oikeasti on. Hyvä ettet ole ikinä ollut rakkaudesta sokea ;)!
Vai että 7 vuoden jälkeen... Onneksi sinä olit se täydellinen... Ja pysyit tietenkin täysin samanlaisena koko 7 vuoden ajan... Olet marttyyri!
äidi kimppuun pitää taas hyökätä? etkö pysty ymmärtämään että ap:lla ei varmasti ole ollut helppoa ja hän on kuitenkin lapsensa hoitanut? ei siis se isä, joka jätti lapsensa?
se on paha kun näillä selkärangattomilla etä"isillä" on niin paljon aikaa risteillä täällä kunnovat jättäneet lastenhoidon muille. joka paikkaan änkeemässä veetuilemaan, kun ihmisillä on oikeita huolia, joihin kaipais vähän kevennystä!
sinäkin olet syntynyt äidistä. vai toivotko ettet olisi syntynyt lainkaan?
Miten niin ap:n tapauksessa isä jätti lapsensa?? Naisen hän jätti, ei lapsia. Naisen vain vaikea sitä ymmärtää. Koston välineenä äiti sitten käyttää lapsia.
Itsellä ollut samankaltainen tilanne, jolloin käännyin kans sossun puoleen. Sieltä sanottiin, että eivät voi estää tapaamisia ja että isällä on oikeus lapseensa. Mutta antoivat sitten neuvon (epävirallisesti tietenkin), että jos epäilen ja pelottaa lapsi isälleen antaa niin ÄLÄ HYVÄNEN AIKA ANNA! Tästä voidaan vain sakottaa ja täytyy myöntää, että ennemmin mä sakot maksan kuin elän loppuelämäni potien syyllisyyttä jos lapselleni jotain tapahtuu!
tää on vanhin laiskojen ja alkoholistimiehien tekosyy jättää lapsensa muiden (äidin) hoidettavaksi!
ei se lapsi muuta koe kun että eivät olleet tarpeeksi tärkeitä isälle!!!!
ei lapsia pitäisi tehdä ajattelematta yhtään asiaa jota kutsutaan perheeksi. se on lapsille tärkein! idiotismia tollaset kommentit!
Sitä saa mitä tilaa.Miten tollaselle ihmiselle yleensä ottaen hankiutuu raskaaksi??Taas huostaanotettuja lapsia tarjolla.Voi sun vee.
ettet olisi syntynyt ollenkaan, eipä ole äitis äidin hommia tehnyt!