Rethymnon

Rethymnonissa käyneet. Paljonko varasitte rahaa mukaan, paljonko meni? Olemme mieheni kanssa menossa ensi kesänä 2viikoksi Rethymnoniin ja on alkanut mietityttäään paljonkohan siellä menee. Ruoka kuulemma samanhintaista kuin suomessa? Tottaha jos törsäämäään alkaa niin saahan sitä rahaaki kulumaan, mutta sellaista normaalia rantalomaa, pari - kolme retkeä olis ehkä tarkotus käydä. ehkä jotain pientä kotiinkin viemistä =)
52294
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

On erotettava markettien ja tavernojen hinnat toisistaan.

Rethymnonissa kaksi ihmistä syö 20€ ihan hyvin jos ei nyt mene vanhan sataman kalleimpaan kalaravintolaan. Perivoliassa tavernassa syö kympillä itsensä niin turvoksiin että tuolilta on jo tuskaa nousta. Yleensäkin kannatta katsoa missä syö, taverna joka ei ole aivan turismin ytimessa on halvempi ja jos siellä on paljon porukkaa se kertoo jotain.

Jos varaatte: 30€/lärvi/päivä sillä selviää varsin hyvin eikä tarvitse edes kuivin suin olla, retkien hinnat näkyvät matkaesitteistä tai viimeistään perillä.

Siis syökää tavernoissa hiukka sivummalla, marketista ostaen ruokailu tulee kalliiksi, oluita ja viinejä lukuun ottamatta ne ovat marketeissa halpoja.

Tässä hyvä tietoisku Rethymnonista, siitä selviää hyviä tavernoita ja ostospaikkoja:

http://koti.phnet.fi/viitanju/

Äänestä
  • Juu luulis ehkä riittävän tommosen 30-40 ekeä per päivä. kun vedet ja muut juomat siihen päälle ettei nestehukka tule ;) ja illalla ehkä pari bisseä välillä;)
    Kyllähän täällä suomessakin monessa paikassa syö 20eurolla hyvin, kiinalaisissa ym hyvissä paikoissa =)

    Äänestä

Omatoimiretkeily Kreetalla on myös kohtalaisen halpaa. Vaikkapa bussilla etelärannikolle esim. Sfakiaan ja sieltä lautalta länteen, vaikka Paleohoraan. Hotellit ovat suhteellisen halpoja, n. 30 €/yö. Kannattaa ottaa etukäteen selvää aikatauluista.

Äänestä

Mitä sitä turhaan stressaamaan, että paljonko tarvii rahaa....SITÄ VARTENHAN ON PANKKIAUTOMAATIT!!!!!

Äänestä

Rethymnonin venetsialaisen sataman ja rantakadun tavernoissa saa kyllä rahaa kulumaan (paikkojen sijainnista joutuu maksamaan myös ruoan hinnassa), mutta kun viitsii hieman kävellä rannalta sisälle vanhaan kaupunkiin löytää pieniltä kujilta toinen toistaan houkuttelevampia pikkutavernoja, joiden hintataso on aivan kohtuullinen. Joitakin esimerkkejä jäi mieleen kuljeskellessa:
Kahdelle: 1xhoriatiki, 2xstifado, karahvi viiniä 16 € tai 1xhoriatiki, 2xlammassouvlaki, karahvi viiniä 19 €. Edullisempiakin varmaan löytyy, jos jaksaa kierrellä ja vertailla. Kalliimmat paikat pyytävät edellä olevista satseista 25 - 27 @. Em hintoihin sitten lisätään covert tai kouvert eli laillinen kattausmaksu 0,5 - 1,5 € riippuen annosten hinnasta. Siihen yleensä sisältyy alkupalaksi hyvää leipää ja jotain levitettä ( vaikkapa tsatsikia tai valkosipulivoita). Anogian alakylässä pysähdyttäessä syötiin paikallisessa tavernassa yksinkertainen ja maukas pasta-annos graviera-juustoraasteen kera vesipullo kahvit kahdelle yhteensä 10 €.

Retkistä sen verran, että Finnmatkat näyttää ottavan Samarian retkestä 48 €/aikuinen, kun paikallinen toimisto muistaakseni Arkadioun ja Paleologlun kulmauksessa vastapäätä Loggiaa oli hinnoitellut vastaavan retken 25 € (helppo reitti) tai 28 € (koko matka). Emme tosin käyneet järjestetyillä retkillä vaan kiertelimme vuokratulla autolla Rethymnonin lääniä ristiin rastiin.

Vanhassa kaupungissa ostospaikkoja riittää. Tyttöystävän tai vaimon kanssa liikkuessa ainakin seuraavia katuja kannattaa välttää: Arkadiou, Souliou. Arambatsoglu, Radamanthios, Ethnikis Antistaseos, Titou Petichaki. Niiden läpi ei nimittäin nopeasti pääse. Nimim kokemusta on :-)).

Juuri palattiin (29.4) Rethymnonista, joten hintatiedot ovat tuoreita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


käyneet! kirjoitti:

Rethymnonissa käyneet. Paljonko varasitte rahaa mukaan, paljonko meni? Olemme mieheni kanssa menossa ensi kesänä 2viikoksi Rethymnoniin ja on alkanut mietityttäään paljonkohan siellä menee. Ruoka kuulemma samanhintaista kuin suomessa? Tottaha jos törsäämäään alkaa niin saahan sitä rahaaki kulumaan, mutta sellaista normaalia rantalomaa, pari - kolme retkeä olis ehkä tarkotus käydä. ehkä jotain pientä kotiinkin viemistä =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu