Platini palauttaa urheilullisuuden

Mikola

Micheal Platini valittiin UEFAn puheenjohtajaksi, mikä on loistava asia, nyt palautetaan UCL mestarien turnaukseksi eikä ole pelkkä rahaturnaus.

Suomen Palloliitto ja pj Pekka Hämäläinen kannattivat rahavaihtoehtoa (Lennart Johannsson) jatkamaan - täysin käsittämätöntä amatöörien puuhastelua. Liittohallitus teki syksyllä virheen, kun valitsi Hämäläisen jatkamaan.

Vielä kun Franz "der keiser" Beckenbauer tiputtaa Sepp Blatterin FIFAn jalustalta, niin futiksen johto on ammattilaisilla eikä amatööreillä.

2

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Echolalia

      Kannattaa kuitenkin muistaa, että Blatter toimi Platinin taustalla ja luultavimmin varmisti tämän voiton Itä-Euroopan äänillä. Miten tuo tapahtui käytännössä, sitä voi vain arvailla.

      On toki hyvä, jos Platini toteuttaa ajatuksensa ja mestarien liigassa voisi olla maksimissaan kolme joukkuetta samasta maasta. Vielä silloinkaan se ei olisi puhdas Mestarien liiga, mutta suunta olisi oikeampi.

      Tilanteen mahdollinen ongelma taas on toisaalla. Tähän asti UEFA on ollut vastapinona FIFAlle, mutta nyt kun UEFAn pomo on FIFAn nostama, voi tuo tilanne muuttua - ja FIFAn historia viimeisen noin 30 vuoden osoittaa, että vastavoimaa tarvitaan.

      Loppukaneetista olen ehdottoman samaa mieltä. Futiksen johdon tulisi olla ammattilaisilla ja nimenomaan futisammattilaisilla.

      • #78

        ...se, että jokaisesta maasta vain mestari olisi mukana ja vielä lisäksi edellisen kauden UCL-mestari eli pitäisi palata vanhaan "kolmikantaan", joka oli Euroopan cup, Euroopan cup-voittajien cup ja UEFA-cup - se olisi futiksen voitto


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      160
      10235
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      53
      2789
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      78
      2495
    4. 84
      2328
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      145
      2066
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      235
      1888
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      44
      1372
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1335
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      115
      1197
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      873
    Aihe