Ravintolat: tupakointi & vegaaniruoka?

Cirrus

Hesarin tupakka-artikkelin taulukkoa katsellessani havaitsin, että Itävällassa ei kannateta ravintoloiden tupakointikieltoa. Tarkoittaako tämä sitä, että siellä pössytellään tupakkaa joka ravintolassa ja joka puolella? Olemme menossa Innsbruckiin ja Wieniin, emmekä mielellämme syö savun keskellä. Onko löytynyt savuttomia paikkoja?

Toiseksi hiukan huolettaa tyttären vegaaniruokavalio. Onko kokemuksia ravintoloiden kasvisruuista? Ainakaan Hgin pari saksalaista ravintolaa eivät loista tällä tarjonnalla.

4

794

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...
    • Huulessa

      Kävin työmatkalla Wienissä viime keväänä.
      Kyllä hämmästytti muuten niin fiksussa maassa
      se. että joka paikassa poltettiin. Työpaikoilla, ruokaravintoloissa, yleisissä tiloissa jne.
      silmiin ja kurkkuun kävi.

    • Itävaltalainen

      Heips.. täällä jo 2 vuotta oleskellut.. ja uutena vuotena 2006 oli mullistavaa, että juna-asemilla odotteluauloissa ei saa enää polttaa.

      Joo.. täällä siis 80% ihmisistä polttaa, ellei enemmän ja tupakkaikä on 16, automaatteja joka nurkalla. Kovasti on tällä hetkellä puhuttelussa tupakkalaki, mutta kannatusta ei löydy. Täällä saa siis poltta joka paikassa ellei toisin mainita. Ravintolassa on harvemmin tupakoimattomien paikkoja.. tosin nyt joissain osavaltioissa on 40% pakollinen (kuitenkin vapaaehtoinen) tupakoimaton osasto. Joten syökää ulkona jos keväällä tulette! Ilma on lämmin ja aurinko paistaa :)

      Vegaaniruokavalion ei pitäisi olla ongelma, monet täällä ovat kasvissyöjiä, tosin jos on todella tarkka vegaani ruokavalio niin kannatta valita vegerariset ravintolat, niitä on paljon! Toivottavasti keuhkot kestää matkailun :)
      Mukavaa kevättä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      148
      2351
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      967
    3. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      155
      953
    4. 64
      922
    5. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      78
      913
    6. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      117
      899
    7. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      39
      878
    8. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      777
    9. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      71
      743
    10. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      71
      591
    Aihe