Ravintolat: tupakointi & vegaaniruoka?

Cirrus

Hesarin tupakka-artikkelin taulukkoa katsellessani havaitsin, että Itävällassa ei kannateta ravintoloiden tupakointikieltoa. Tarkoittaako tämä sitä, että siellä pössytellään tupakkaa joka ravintolassa ja joka puolella? Olemme menossa Innsbruckiin ja Wieniin, emmekä mielellämme syö savun keskellä. Onko löytynyt savuttomia paikkoja?

Toiseksi hiukan huolettaa tyttären vegaaniruokavalio. Onko kokemuksia ravintoloiden kasvisruuista? Ainakaan Hgin pari saksalaista ravintolaa eivät loista tällä tarjonnalla.

4

773

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...
    • Huulessa

      Kävin työmatkalla Wienissä viime keväänä.
      Kyllä hämmästytti muuten niin fiksussa maassa
      se. että joka paikassa poltettiin. Työpaikoilla, ruokaravintoloissa, yleisissä tiloissa jne.
      silmiin ja kurkkuun kävi.

    • Itävaltalainen

      Heips.. täällä jo 2 vuotta oleskellut.. ja uutena vuotena 2006 oli mullistavaa, että juna-asemilla odotteluauloissa ei saa enää polttaa.

      Joo.. täällä siis 80% ihmisistä polttaa, ellei enemmän ja tupakkaikä on 16, automaatteja joka nurkalla. Kovasti on tällä hetkellä puhuttelussa tupakkalaki, mutta kannatusta ei löydy. Täällä saa siis poltta joka paikassa ellei toisin mainita. Ravintolassa on harvemmin tupakoimattomien paikkoja.. tosin nyt joissain osavaltioissa on 40% pakollinen (kuitenkin vapaaehtoinen) tupakoimaton osasto. Joten syökää ulkona jos keväällä tulette! Ilma on lämmin ja aurinko paistaa :)

      Vegaaniruokavalion ei pitäisi olla ongelma, monet täällä ovat kasvissyöjiä, tosin jos on todella tarkka vegaani ruokavalio niin kannatta valita vegerariset ravintolat, niitä on paljon! Toivottavasti keuhkot kestää matkailun :)
      Mukavaa kevättä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6298
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      355
      5795
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2783
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2218
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1908
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1754
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1300
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1098
    Aihe