Pennun hankinta?

Kun on hankkimassa pentua, niin voiko rotuyhdistyksen lisäksi tiedustella esim. eläinlääkäreiltä kasvattajia? Tuntuu, että Keltainen pörssi-lehdessä ovat kovin kalliita, eikä tietoa kasvattajan luotettavuudesta. Kertokaa, mistä kaikkialta?

Kiinnostaisi Kiinanpalatsikoira tai chihuahua!
6433
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Heips.!
Käy katsomassa esim. chihuahua ry ja kiinanpalatsikoira ry niin sieltä pitäisi löytyä kasvattajia ja niiden yhteys tiedot.
eli sähköpostina tai sitten luurimen välityksellä kysyt ;)
toivottavasti tästä oli edes pienesti apua :D
onnea tulevan pennun omistajalle

Äänestä

Eläinlääkäriltäkin voi kysellä, mutta se on lähinnä sama kuin kysellä keltä vain. Joku voi suositella jotain ja joku toinen jotain, lähinnä siis sama kuin kyselet keltä vain.

Tietoa kasvattajista saat yhdistysten kautta. Keltaisessa pörsissä on varmasti oikeiden kasvattajien ilmoituksia, mutta siellä on myös paljon muuta. Parhaitten jälkeläiset on yleensä varattu jo ennen syntymää!

Koiranetti on hyvä apuväline pentua etsiessä, sieltä saa haettu kaikki kennelnimellä syntyeet pentueet, terveystulokset, näyttelytulokset ym. Sitä kannattaa apuna käyttää.

Äänestä

keltaisessa pörssissä?
Ei mistään saa kunnon kennelin kasvattamaa rotukoiraa polkuhinnalla.
Oletko ottanut yhteyttä rotujärjestöön?
Rotujärjestöillä on oma pentuvälitys, usein sieltä löytyy samat kasvattajat jotka ilmoittavat mm. keltaisessa pörssissä ja apulassa.
Itsekin kasvatan koiria, pienimuotoisesti, ja useinkin laitan noihin paikkoihin ilmoitukset oman rotujärjestöni ja kennelliiton pentuvälitysten lisäksi. Hinta on kuitenkin sama tottakai, oli ilmoitus missä tahansa.

Äänestä
  • Hei! Kennelliiton sivuilla on lomake koiran kauppaa varten ja sijoitussopimusta varten. Sijoitussopimuksella saat rotukoiran vähemmällä rahallisella satsauksella. Kennelliiton lmakkeissa koiran kauppaa varten on myös osamaksusopimuslomake. KoiraNet jalostustietojärjestelmä FCI-ryhmä 9 ja sitten haluamasi koiran rotu, niin oikeassa ylälaidassa on kasvattajat kohta, josta saat kaikki kennelnimet, jotka kasvattavat kyseistä rotua. Voit myös tehdä laajan haun kaikista vaikka alle 10-vuotiaista koirista, niin näet, kuka kasvattaja on tettänyt koirilleen vaikkapa terveystutkimuksia, kun niitä on käytetty jalostukseen. Googlesta löydät kasvattajien kotisivuja. Onnea etsintään.

    Äänestä

  • pamitzin kirjoitti:

    Hei! Kennelliiton sivuilla on lomake koiran kauppaa varten ja sijoitussopimusta varten. Sijoitussopimuksella saat rotukoiran vähemmällä rahallisella satsauksella. Kennelliiton lmakkeissa koiran kauppaa varten on myös osamaksusopimuslomake. KoiraNet jalostustietojärjestelmä FCI-ryhmä 9 ja sitten haluamasi koiran rotu, niin oikeassa ylälaidassa on kasvattajat kohta, josta saat kaikki kennelnimet, jotka kasvattavat kyseistä rotua. Voit myös tehdä laajan haun kaikista vaikka alle 10-vuotiaista koirista, niin näet, kuka kasvattaja on tettänyt koirilleen vaikkapa terveystutkimuksia, kun niitä on käytetty jalostukseen. Googlesta löydät kasvattajien kotisivuja. Onnea etsintään.

    jalostustietojärjestelmä ei anna kasvattajien nimiä, kenneleiden nimet kyllä.

    Ja eihän kaikki kasvattajat anna koiraa sijoitukseen, eivätkä myy osarilla.

    Minä en sijoita koiriani koskaan, enkä sijoittaisi kenellekään tuntemattomalle ja/tai kokemattomalle, jos sijoitus tulisi ajankohtaiseksi. Sopimuksissa pitää kirjata ylös sen miljoona asiaa, molempien osapuolien on ne myös allekirjoituksellaan hyväksyttävä.
    Siitä huolimatta saattaa syntyä porsaanreikiä ja peräti riitaa asioista.

    Äänestä

  • osaksi, mutta kirjoitti:

    jalostustietojärjestelmä ei anna kasvattajien nimiä, kenneleiden nimet kyllä.

    Ja eihän kaikki kasvattajat anna koiraa sijoitukseen, eivätkä myy osarilla.

    Minä en sijoita koiriani koskaan, enkä sijoittaisi kenellekään tuntemattomalle ja/tai kokemattomalle, jos sijoitus tulisi ajankohtaiseksi. Sopimuksissa pitää kirjata ylös sen miljoona asiaa, molempien osapuolien on ne myös allekirjoituksellaan hyväksyttävä.
    Siitä huolimatta saattaa syntyä porsaanreikiä ja peräti riitaa asioista.

    rekisteröidään, lähettää kennelliitto rekkareiden mukana ne Sopimuslomakkeet koiran kaupasta kasvattajalle. Ei tarvitse ostajan niitä hankkia, ja kasvattajahan ne täyttää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jari ... kirjoitti:

Kun on hankkimassa pentua, niin voiko rotuyhdistyksen lisäksi tiedustella esim. eläinlääkäreiltä kasvattajia? Tuntuu, että Keltainen pörssi-lehdessä ovat kovin kalliita, eikä tietoa kasvattajan luotettavuudesta. Kertokaa, mistä kaikkialta?

Kiinnostaisi Kiinanpalatsikoira tai chihuahua!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu