Eroja

Miten hidas lavafoksi eroaa normaalista sosiaalifoksista ???????
113736
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Hidas (lava)foksi voidaan kai määritellä omaksi tanssilajikseen. "Sosiaalifoksi" taasen on laajempi käsite. "Sosiaalifoksi" voi olla nopeudeltaan lähes mitä tahansa, myös siis hidasta (lava)foksia.

Sosiaalifoksi ei siis ole tanssilaji, vaan pikemminkin tapa tanssia. Siinä pääpaino on parin keskinäisessä "sosiaalisuudessa" eli jutustelussa, keskustelussa, tutustumisessa yms. Tanssillisuus on sosiaalifoksissa vähemmän tärkeä elementti.

"Sosiaalifoksata" voi useimmat tanssilajit, esim. foksit, tangot, cha-cha:t, rumbat, jivet jne. Näissä kaikissa käytetään yleensä variomatonta h-h-n-n -askellusta. Myös jokin muu askellustapa on mahdollinen, esim. pelkkä kävely.

Äänestä
  • Miten hidas lavafoksi eroaa foksista ????

    Äänestä

Sosiaalifoksin voi käsittää laajasti, kuten ensimmäisessä vastauksessa oli selvitetty. Suppeammassa mielessa (sosiaali)foksi on on foksi-musiikkiin perusaskeleella HHNN (tai sen variaatioilla) mentävä tanssi, johon kuuluu (yleensä) luonteenomaisena piirteenä baunssi, "letkeä" ylös-alas -liike (se joka näyttää heikommin tehtynä pomppimiselta).

Hidasta lavafoksia tanssitaan slovareihin. Ote on suljetumpi ja intiimimpi kuin tavallisessa foksissa. Yksi yleinen pereusaskel on HNN. Tavallisen foksin baunssia ei hitaassa lavafoksissa ole.

Hitaan lavafoksin perusaskeleella ja tyylipainotuksilla pyritään (nähtävästi) erottamaan se selvemmin tangosta. Tangon terävyys ei kuulu hitaaseen lavafoksiin, mutta toisaalta vertikaaliliike on "sallitumpaa" kuin tangossa.

Äänestä

Otsikkosi taisi vastata kysymykseen!

Eli se eroa sen verran että, kun alkaa tansimaan foxia oikeasti, niin toinen tanssinpari (osapuoli) haluaa soisaalifoxia ja siitä tulee "ero"..?

Äänestä

Joku voisi sipaista tähän nyt kuvaelman kilpavakioiden foxsi määritelmän. Minä en.

Aattelin, että lavafoxi ja sossifoxsi on mielestäni samaa kauraa. Mutta meillä oikee foxi tanssitaa kunnon tanssiotteessa ja lava/sossifoxsia tytön kädet pojan niskassa ja pojan kädet tytön umpärillä. (vaihtevalla korkeudella riippuen henkisestä latauksesta ja daamin sieto kyvystä)

Äänestä

Eipä juuri mitenkään! Korkeintaan siinä että hidas foksi nyt vaan on vähän hitaampaa tempoltaan. "Sosiaalifoksi" ei ole mikään virallinen nimike millekään tanssilajille vaan se on vain sellainen yleisesti käytössä oleva kansanomainen ilmaisutapa sille että tanssitaan sosiaalisissa tarkoituksissa eli keskinäistä seurustelemista/juttelemista/hauskanpitoa varten eikä niinkään ajatella sitä tanssitekniikkaa kauheasti.

Hitaan ja nopean foksin tanssimisessa ei yleensä näe/käytä muuta eroa kuin että nopeaan ehkä joustetaan vähän voimakkaammin mutta tämäkin asia riippuu siitä, minkälainen kappale muuten on! Ei siihen mitään "sääntöjä" ole. Lavalla kaikki on vapaata! Itse tykkään hidasta tunnelmallista foksia tanssiessa käyttää vähän tangon elementtejä mukana esim. tangokäännöksiä, ohiaskelta, hidastuksia, kallistuksia yms. ne sopivat hyvin hitaaseen foksiinkin!

Nopeaa foksia tanssittaessa taasen käytän vähän fusku-elementtejä hyväkseni: kädenalipyörähdyksiä daamille, nopeita sivuaskelia, pivot-pyörähdyksiä ja vaikkapa itsekeksimiäni "huijauksia" naiselle (en keksi parempaa termiä) otan askeleen, mutten lähdekään liikkeelle-otan taka askeleen, etuaskeleen, en vieläkään lähde, kunnes lopuksi lähden reilusti liikkumaan... se on sellaista leikittelyä ja daamin kiusoittelua. Semmoiset on ihan kivoja nopeissa fokseissa!

Saa käyttää mielikuvitusta ja kokeilla kaikenlaisia juttuja mitä mieleen välähtää mutta kannattaa miettiä vähän sitä viemistäkin että se "kiva juttu" olisi myös daamin seurattavissa ja että se olisi hänellekin kiva! Nopeaan foksiin sopii myös hyvin breikit eli pysähdykset ja erilaiset perusrytmin rikkomiset; -mennään välillä vaikka ihan kävelyä tms. esim. hidnopnop tms.

Äänestä
  • Kiitoksia vastauksesta, juuri noin olen asian itsekin ymmärtänyt.

    Äänestä

  • Hyvin selitit tekstissäsi noiden lajien eroja. Kutakuinkin samaa toin esiin omassa vastauksessani, sinä vaan teit sen paremmin ja seikkaperäisemmin. Muistuttaisin kuitenkin vielä tuosta askeleesta HNN, koska hidasta lavafoksia opetetaan jossain nimenomaan tuohon perusaskeleeseen perustuen.

    Niin, otsikostasi vain olin vähän eri mieltä. Minusta kuvailemillasi tavoilla tanssia on melkoisen paljon eroa keskenään - fiilis on ainakin hyvin erilainen.

    Äänestä

  • diefenbaker kirjoitti:

    Hyvin selitit tekstissäsi noiden lajien eroja. Kutakuinkin samaa toin esiin omassa vastauksessani, sinä vaan teit sen paremmin ja seikkaperäisemmin. Muistuttaisin kuitenkin vielä tuosta askeleesta HNN, koska hidasta lavafoksia opetetaan jossain nimenomaan tuohon perusaskeleeseen perustuen.

    Niin, otsikostasi vain olin vähän eri mieltä. Minusta kuvailemillasi tavoilla tanssia on melkoisen paljon eroa keskenään - fiilis on ainakin hyvin erilainen.

    Nopea lavafoksi eroaa selvästi hitaasta lavafoksista joustonsa vuoksi, kuten hyvin selitit tuon eron.

    Itse en näe mitään muuta periaatteellista eroa nopean lavafoksin ja fuskun välillä, kuin sen, että fuskussa käytetään enemmän avoimia kuvioita.

    Äänestä

On vielä yksi laji jota nykyisin kutsutaan humppafoksiksi koska se kuulostaa korvaan ihan jazzahtavalta humpalta. Se on vanhaa foksia jota tanssittiin Suomessakin ennen sotia ennenkuin humpasta oltiin kuultu edes puhuttavan. Lisänimitys sille taisi olla "jatsi". Ahkerimpia sen tanssijoita kutsuttiin "jatsipiikeiksi".
Askelkuvioita en tarkkaan tiedä. Olen kuullut joskus sanottavan että "onestep" olisi ollut sille lähtökohtana.

"Pistoakin" on ko tanssin nimenä käytetty.

Äänestä
  • Jatsi oli hyvinkin yleisesti käytetty nimi ja myös hotti nimi oli yleinen. Humppafoksi nimi on jälkisyntyinen ja sitä alettiin käyttämään vanhoista jatsahtavista fokseista "humppa" nimen keksimisen jälkeen.

    Osaan vanhoista jatseista kulkee hyvin synkooppirytminen askellus. Esimerkiksi yksi, kaksi, ko, neljäää,... tai yksi, ka, kolmeee, neljä. Tanssitaan askel iskulle, mutta pitkäketoinen synkooppinen puolittaa edellisen iskun lyhyeksi puolen iskun askeleeksi ja synkooppinen askel on puolentoista iskun mittainen. 30-40 -luvuilla synkooppinen swing ja jazz olivat yleisiä ja myös monet swingit tanssittiin synkooppisilla askelluksilla. Nykyisin synkooppirytmistä askellusta ei juurikaan tanssita muutamia lindy hop intohimoharrastajia lukuunottamatta. Ruotsissa sentään buggia tanssitaan josain määrin synkooppisella askelluksella. Tripletti-askellus sekä shuffle- ja bac-beat -rytmit ovat lähes täydellisesti korvanneet synkooppisen askelluksen ja rytmin.

    Shufflerytmiseen hottiin toimii hyvin askellus yksi, kaksi, kol, ja, neljä. Oikea vaihtoaskel joka vaihtaa ykköstä vuorotellen oikealle ja vasemmalle jalalle.

    Vanhoja "humppia" eli jazzia, hottia, foksia, pistoa,... tanssittiin "aikuisten tansseissa" yleisesti vielä 60-luvulla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


zöf kirjoitti:

Miten hidas lavafoksi eroaa normaalista sosiaalifoksista ???????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu