Poika kertoi, koulussa opetettiin että ruosteen kemiallinen merkki on Ford. Ruostuvatko uudetkin Fordit hetkessä huonoon kuntoon? Olin ajatellut hankkia uuden Mondeon, kunhan se tulee markkinoille, mutta tuo ruostuminen on kyllä paha juttu.
Ruosteen kemiallinen merkki
15
4142
Vastaukset
- Paskologi
Ruostetta ei löydy muualta kuin sinun housuistasi. Sano nais- tai miesystävällesi, että pesee pyykin hieman useammin, jotta ei tarvitse jatkuvasti olla housut paskassa.
- Tane
Ei ole syytä epäillä, etteikö koulussa tiedetä.
Käytännön kenttätestit,sekä puolueettomat asiantuntijatestit vahvistavat asian oikeaksi.
Ajattele lisää.
Paha on. - mutta Toyota ei
Mondeoiden ruostuminen alkaa välittömästi kun viet auton ulos autoliikkeestä. Uudesta autosta ei pitkällisen ja laajan kokemukseni mukaan ole vuoden päästä jäljellä kuin neljä pyörää. Liikenteessä vastaan tulevat vanhemmat Mondeot / Fordit ovat itse asiassa Volvoja, joihin on liimattu Fordin tunnukset, sillä muutenhan niitä ei voisi näkyä niin siistikuntoisina liikenteessä.
Paras auto on tietenkin kokokansan Toyota, osta sinäkin sellainen !- taitaa_
olla karvalakki liian syvällä päässä kun et tajua asioita. Hauskin näky muuten liikenteessä, karvareuhka päässä ja alla Toyota, heh, hee.... Tai amiksella lippis.
Saakohan sen karvareuhkan kaupanpäällisiksi kun Toyota on niin pirun kylmäkin. Liekkö etes vielä lämmityslaitetta. - naisten polkupyörä ilman ke...
kuin riisikuppi
- Make
Ainakin tilastojen mukaan.
- koulussa kyllä tiedetään
Itsellä aikoinaan oli vm-01 Mondeo. Alle 3 vuoden ovien alaosat olivat maalittomia ja ruosteessa. Olisiko ruosteen kemiallinen merkki sittenkin FORD?
- mutta lähellä
Ruoste on Fe2O3
- asiaakin
mutta lähellä kirjoitti:
Ruoste on Fe2O3
Tässä se just nyt nähdään että minkälaista bushittia täällä väännetään ihan tosissaan. Ruoste on tosiaan Fe2O3. Ei voi kovin vakavalla pohjalla olla ne vetariongelmajututkaan kun ei asioista näy olevan minkäänlaista oikeaa tietoa.
- hgjty
Jos osaat ruotsia (tosin epäilen) katso vi bilägare rostregisteriet, enpä usko että 2005 tai uudemmissa olisi huolta (ellei kyseessä toyota tms).
- Fix Or Repair Daily
Äiteellä oli muutaman vuoden vanha Fiesta josta oli ruostunut taka-akselisto poikki. Ei ollut vaikea taivutella vaihtamaan saksalaiseen ja siihen loppui murheet.
- Fix Or Repair Weekly
Velipojalla oli kans kohtuu tuore Fiesta. Siitä ruostu etuakseli poikki. Arvaa hankkiko samanmerkkisen tilalle.
- Kaikkee sitä kuulee
Kannattaa kuunnella 3.luokkalaisia ennen auton ostoa, ne tietää tyyppi viat ja puutteet!!! ovat myös parhaiten perillä hyvisä ominaisuuksista!!
- köf
ruosta on laho ja just passeli motskulle..
mun autost putos lähes ovet..
no ei putoa enää, kun ei oo motskua
haaaaaaaaaa... - Anonyymi00015
Vaihdoin mondeon skoda wrs:sään, eipä ruoste ongelmia ajanut nyt satatonnia, auto kuin uusi maalipinnaltaan kuin pohjaltaan. Meillä myö audi a6 ja volvo v70 awd sekä paketti autona rennault fravic.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."652232Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2152090- 1171418
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711180Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj131148- 1031041
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73939Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki71913Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78889Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933865