Minulla on melko selkeä kuva siitä, mikä on arkkitehdin osuus omakotitalon suunnittelussa, mutta mihin rakennesuunnittelijan työ käytännössä kohdistuu? Perustuksiinko ja seiniinkö? Mitä hän oikeastaan tekee?
Mitä on rakennesuunnittelu?
no viisi
227561
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
ja säädöksiä noudatellen niitä arkkitehdin ja asiakkaan yhdessä kehittämiä hienouksia, niin että talokin pysyisi pystyssä.
Eli miten mitoitetaan antura ja perustukset, mihin tulee maanpaineseinä ja miten rajuilla raudoituksilla, mihin kantavat seinät ja miten paksuina. Miten seinät kannattaa kattotuoleja ja katteen painon jne. Miten päin ontelolaatat ladotaan ja miten parvekkeet kiinnitetään. Sellaista mitä arkktehdin ei välttämättä tarvitse miettiä. Meillä kyllä arkkari jo otti nämä seikat valmiiksi huomioon ja helpotti rakennesuunnittelijan työtä.
alkuunkaan tehdä elävässä elämässä niin kuin arkkari oli ne ajatellut. Karvaita kokemuksia oikeasta elämästä.
Meillä päinvastoin - rakennesuunnittelija kehui arkkarin pohjatyötä loistavaksi. Aika hyvin sanottu kun arkkitehti on nainen ja rak.suunnittelija raavas mies:)
Jos kehui kun arkkitehti ei ollut kuulemassa niin varmaankin myös tarkoitti sitä. Jos taas arkkarin kuullen kehui niin taisi vaan kohteliaisuudesta ja piparin saanti mielessä.
mutta me välitimme viestin perille. Myöhemmin asiasta kyllä juteltiin porukalla rakennuksen edetessä
Eroaako se arkkarin työ narkkarin toimista. Entäs sitten erkkari tai korkkari?
eli miten kattokipsilevyillä saadaan talo jäykäksi. Sama seinissä.
edellä mainitut kuuluvat kyllä rakennesuunnittelijan tehtäviin. Tässä lisää: vesi- ja kosteuseristysten suunnittelu, mahdolliset paloturvallisuuden tuomat vaatimukset. Esim. paloa eristävä seinä ja katto autotalli tms. tiloissa. Salaoja- ja radonkaasusuojauksen suunnittelu useimkin.
Suunnittelee talon kantavat rakenteet ja hyväksyttää ne rakennusvalvonnassa. Lisäksi vastaa siitä, että rakenteelliset määräykset ja ohjeet tulevat täytetyiksi (paloturvallisuus esim.).
nähnyt niin tässä esimerkki: http://www.ra-suunnittelu.com/esim.html
Tehdään arkkitehdin idea mahdolliseksi...
ytimessä. Joskus homma jopa onnistuu ilman sen suurempaa väkivaltaa.
se on se sälli joka pitää huolen siitä, että talo sitten pysyy pystyssä kun se siihen on pykätty. Eli talon rakenteet, se minkä varaan kaikki rakentuu, on ihan varmasti mitä tärkein asia koko projektissa.
Up!
Nykyään kun lähes kaikki rakennukset on kerrostaloja, rakennesuunnittelija toimii lähinnä piirtäjänä ja välillä myös laskee ja mitottaa rakenteita. Tosin ei kerrostaloissa ole laskemista, perus kerrostalo piirretään 3 kuukaudessa. Vain elementtisuunnittelija tekee surkeampaa työtä; liukuhihnalla samanalaisia elementtejä vuodesta toiseen. Rakennesuunnittelijan työ onkin pääsääntöisesti liukuhihnatyötä tosi surkealla palkalla. Suosittelen hakeutumista muihin töihin
Antaa kopioida nimensä jokapaikkaan.
Rakennesuunnittelu tänä päivänä on käytännössä pelkkää piirtämistä ja kuvien muokkausta. Talojen yms rakentaminen on niin teollista ja kaikki vakioitua, että rakennesuunn. piirtelee liukuhihnalla kuvia paskalla palkalla. Ei kannata ainakaan siihen hommaan alkaa, hohto häviää nopeasti ja työ alkaa vituttamaan päivä päivältä enemmän.
Rakennesuunnittelijan työt ja vastuut riippuu mitä tekee. Korjausrakentamisessa esim suunnittelee mitä puretaan ja miten, miten se korjataan ja vielä siten ettei tarvitse korjata 5 vuoden päästä uudelleen. Infrassa rakennesuunnittelija suunnittelee esim miten silta ei painu tai maanpaineseinä romahda autotielle.
Asuntopuolen tehtäviin onkin edellä jo pääpiirteissään vastattu. Eli valitettavasti rakennesuunnittelijan työ on hyvin pitkälti piirtämistä ja bulkkitavaraa. Uudispuoli on tuttua ja turvallista mutta myös työnä aika perseestä. Samanlaista työtä päivästä ja vuodesta toiseen.
Aika+paljon+täällä+vastattukin+mutta+lisään+oman+vielä.
Rakennesuunnittelijat+toimivat+nykyään+pääsääntöisesti+elementtisuunnittelijoina+eli+piirtävät/mallintavat+suurimman+osan+työajasta.+Itse+rakennesuunnittelua,+eli+jäykistysjärjestelmän+suunnittelu,+kantavien+rakenteiden+suunnittelu,+perustusten+laskelmat+yms+on+todellisuudessa+n.10-15%+ajasta.+Toimistosta+riippuen+rakennesuunnittelijan+työ+voi+olla+pääsääntöisesti+sitä,+mitä+suunnitteluassarit/piirtäjät+tekevät.+Monta+taloa+rakennetaan+ja+korjataan+samoilla+kuvilla,+vain+pieniä+päivityksiä+tarvitaan.+Ihmisestä+riippuen+työ+on+helppoa+nollat+taulussa+hommaa+tai+kärsimystä+liukuhihnatyössä.
Rakennesuunnittelijan+koulutus+on+AMK/YAMK/DI+pohjainen+palkan+ollessa+taas+paikasta+riippuen+2600-3300€/kk.+Projektipäälliköstä+eteenpäin+vähän+paremmin.+Rakenne+-tai+elementtisuunnittelijan+työ+on+siis+aidosti+pienipalkkaista+etenkin+jos+on+koulutukseltaan+DI.+Insinöörin/dippainssin+titteli+ja+arvostus+on+romahtanut+oikeasti+bussikuskin+tasolle+ja+suurin+osa+pienipalkkaisia+duunareita+vailla+mahdollisuuksia+kehittyä+työssään.
Suunnittelutyö+on+hyvää+kokemusta+pohjalle+jos+aikoo+esim+virastoihin+tms+töihin.+Ei+sitä+työtä+jaksa+kukaan+kokl+ikäänsä+tehdä.+Jos+palkat+olisi+vaikka+työmaainssin+tasolla,+helpottaisi+sekin+osaltaan.+Vai+ketä+kiinnostaa+tehdä+kiireaikana+50h/viikko+töitä+palkan+ollessa+2900?+Itsekin+joudun+tekemään+kahta+työtä,+että+talous+pysyy+pystyssä.+Menot+ei+ole+kummoiset+kun+ei+ole+varaa+tuhlailla+mutta+silti+liian+isot,+kiitos+inflaatio+ja+alati+nousevien+verojen.+Palkat+ei+muuten+sitten+suunnitteluhommissa+nouse+kuin+vaihtamalla+työpaikkaa.
Ennemminkin pitäisi ihmetellä mitä se arkkitehti tekee, kun ei suunnittele varsinaisesti mitään.
Suttailee vain paperille isolla pensselillä talon ulkonäköä.
Kyllä arkkitehti tekee ja paljon. Ehkä jonkun mielestä vain töhertelee paperille ilman ymmärrystä. Osa näitä onkin, mutta kyllä arkkitehdin "kynästä" riippuu moni asia. Ota selvää, mitä arkkitehti tekee äläkä mölise typeränä keskustelupalstoilla.
Rakennesuunnittelu on tänä päivänä pelkkää bulkkia. Talot on persoonattomia betonikasoja jotka rakennetaan lähestulkoon samoilla kuvilla. Vain pieniä muutoksia kuviin. Bulkista kertoo jo se, että tavan kerrostalo piirretään n. 3 kuukaudessa. Ei rakennesuunnittelija juuri eroa piirtäjästä/suunnitteluassistentista ja palkkakaan ei kauheasti parempi ole.