Kun satatuhatta tai enemmän irtisanoo lupansa eivät he voi mitään! Sisään ei tarvitse päästää, tukehtuvat tarkastuksiin! TV-lupa poistuu!
31.8. irtisanokaa tv-lupa!!!
Kapinaan!
181439
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Itse olen etuajassa jo kahdeksatta vuotta, erittäin hyvä ehdotus kumminkin heille, jotka
kiroavat ylen maksullista "kanavapakettia", noin
18 euroa/kuukausi!
Tuohan on rikollista toimintaa yllyttää ihmisiä. Pian olet leivättömän pöydän ääressä.
TV-maksun irtisanominen tai maksamatta jättäminen
ei ole rikos. Hölömö!.
Tarkastajille kunnon valtuudet, kotietsintäluvat, isot sakot pinnareille ja jos sakkoja ei maksa niin linnaan vaan.
"Tarkastajille kunnon valtuudet, kotietsintäluvat, isot sakot pinnareille ja jos sakkoja ei maksa niin linnaan vaan."
Mistä teitä idiootteja oikein sikiää??
Eiköhän poliiseilla ole tärkeämpääkin tekemistä kuin pidättää lupamaksupinnareita, eihän poliisit selviä oikeiden rikoksten selvittämisestäkään!
Eikä lupamaksupinnareita vankilaan, se on sama kuin alettaisiin pidättää ihmisiä mielipiteiden takia, sitten olisi mielipidevankeja. Siis Kiinan malli!
Myöskään mielipiteiden sanominen ei ole rikos! Eikä sitä saakaan kriminalisoida.
Näillä ylen talutusnuorassa kompuroivilla nyt on muhia aivojen tilalla jokaisella. Piehtaroikoon katkeruudessaan :)
Sit olis linnat täynnä näitä paatuneita rikollisia ja sinä maksaisit verorahoissasi ja tv-maksulaskuissasi heidän elättämisen!
saisi tuhlattua, jos kaikki olisi ilmaista?
En halua elää kuin lainsuojaton, peläten ovikellonsoittoa.
Etkö ole seurannut että tv-lupaa ollaan tekemässä pakolliseksi kaikille.Uusi maksu nimetään varmaan tietoliikenneveroksi. Joissakin paikoissa ollaan puhuttu laajakaistaverosta. Ihan oikeastaan kuitenkin hyvä homma että tähän ollaan siirtymässä. Niin jotka ovat työttömiä niin saavat perusosaan veron suuruisen lisän ja eivät näin ollen jää ulkopuolisiksi. Sitten ne joilla on varaa maksullisiin palveluihin voivat ostaa niitä.Tv-lupa tarkastajiakaan ei tarvita silloin niin säästöäkin syntyy sitäkautta ja parempia palveluja pystytään kehittämään sitä kautta.
Joo, ota lisää. Pullosta meinaan.
Jos TV-lupa tulisi "pakolliseksi" jonkun veron muodossa, niin olisin silti säästänyt vuosien varrella (kohta 8 vuotta) lähes 2000 euroa, johon lampaat eivät ole kyenneet. Tätä summaa ei minulta pois oteta...Näillä rohoilla olen ostanut mm. muutaman telkan ja tigiBoksin, kun köyhät kitisee niiden kalliudesta.
Ps. en pelkää ovikellon soittajia, koska tarkastaja ei pysty paikantamaan äänihavaintoja kerrostalossa, varsinkaan kun pidät välioven kiinni. Enemmän minulla olisi stressia, jos maksaisin vuodessa turhasta reilut 200 eskoa...
Eikö kukaan näköjään seuraa maailman menoa. Tämä vero systeemi on toteutettu jo saksassakin. Sehän yleensä tiedetään että suomi tekee mitä naapurimaatkin jos siitä lisää rahaa saa kirstuun.
se saa valtiolle riittää. Mitään laajakaistaveroja en maksa. En vaikka kirveellä uhkaisivat katkaista mun kaulan, niin en maksa!
No, turha tosta on hernettä pistää nenään kun se lähtee automaattisesti verotuksessa. Toi vero homma on vaan pistää että kaikki olisivat osallisena tv:n kehittämiseen ja eivät jäisi ulkopuolelle. Muutenkin televisio on välttämätön pakollisessa koulumaailmassa niin vero on myös sen puolesta oikeutettu.Niin ja eikö tuo olisi mukavaa kun tv-maksu poistuisi ja korvautuisi veromaksulla. Ainakin pienituloisille tuon luulisi parantavan taloutta. Mielestäni tässä on taputuksen paikka hallitukselle jotka ovat ajatelleet pienituloisia.
Kyllä, näin juuri tehdään. TV-lupa on pakko irtisanoa, koska kuva kerran pimenee! En siirry pedon aikaan jotakin pakkodigitoosaa ostamalla.
Käytännössä luvan maksukausi pitää vielä lisäksi keväällä muuttaa kuukausittain maksettavaksi, jotta ei tule maksettavaksi ylimääräistä, koska nyt tv-luvan maksukausi menisi yli 31.8 kuukauden verran, ja toisaalta näistä rahoista ei lupamaksuehtojen mukaan palauteta kokonaan käyttämättä jäänyttä summaa.
Joo, mielenkiintoista onkin sitten nähdä kuinka paljon tv-lupia irtisanotaan 31.8 taitteessa. voisi melkein jopa kuvitella, että julkisuuteen tulevat luvut eivät ole sitten todellisia, sillä totuutta halutaan silloin varmasti peitellä.
Mitä tulee laajakaistaveroon, nyt hiljattainhan luvattiin suureen ääneen uutisissa, että sitä ei Suomessa tulla toteuttamaan aivan lähiaikoina. Fakta kai kuitenkin on, että tähän on aivan pakko mennä jossain vaiheessa, sillä silloin kun kanavat ovat kaikki katsottavissa netin kautta, kuka enää viitsii omistaa telkkaria/dikiboksia ja maksaa turhasta... Toisaalta silloin tv-lähetyksiä netin kautta katsovat ovat huonommassa asemassa kuin dikiboksin kautta katsovat (kuvan laatu), joten laajakaistaveron pitäisi olla oleellisesti pienempi kuin TV-maksun (samaan tapaan kuin oli aikoinaan ero mustavalkoluvan ja väriluvan kanssa), muuten nousee taas iso äläkkä.
sitä laajakaistaveroa mukisematta ainakaan maksaa, jos maksaa sittenkään. On mielestäni väärin että ei pelkkä tv-maksu riitä vaan pitäisi maksaa sen päälle vielä Jungner-Microsoft veroa että saa ylipäätään nettiä käyttää. Minä esimerkiks en käytä nettiä nettitv:n katsomiseen, laiteresurssit ja softat ei sitä mahdollista ja vaikka mahdollistaisikin niin en siltikään katsoisi. Koska miksi katsoa kun samat tulee ilmateitse ja taivaaltakin. Sen sijaan netti on mulle yhteydenpitoväline (email), asiointiväline (mm. pankki, ostokset ym.), sekä keskustelupalstat ja open source-ohjelmien ehtymätön lähde. En edes musiikkia lataa netistä joten en suostu maksamaan mitään ylimääräisiä vain siksi että joku herra haluaa lisätä FST:n rahoitusta (aivan, arvoisat keskustelukumppanit, takana tuossa on varmasti osaksi se että FST:lle pitää saada lisärahoitusta!).
itse päätin tehdä saman asian,toivottavasti myös moni muu.
Valtio rahastaa köyhää kansaa jo nyt vanhentuneella tekniikalla. Irtisanoin luvan jokin aika sitten. Samalla kysyin, että paljonko TV-lupia on irtisanottu. Eivät kuulemma saa kertoa, mutta eiköhän tuosta jokin luku aikanaan uutisoida.