olen nyt hiihdellyt luisteluhiihtoa viimetalven ja tämän alkutalven siten että sukset on ollu aina samoissa jaloissa. Tulisiko jossainvaiheessa vaihtaa suksien puolta?
milloin suksien puolta voi vaihtaa?
Hissutteluhiihtäjä
32234
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Melkein uskon että trollaat.
Suksia ei saa edes merkitä niin että erottaa kumpi on kumpi. Näin niitä tulee käytettyä tasaisesti kummassakin jalassa.
Mistä sait ajatuksen suksien mahdollisesta kätisyydestä? Siteethän ovat olleet symmetriset viimeiset 20 vuotta. Viimeisten epäsymmetristen suksien valmistus tosin loppui alle 15 vuotta sitten... Vähemmänkin jos Kneissl muistetaan.
Anyway, tästä lähtien laitat sekoituksen jälkeen sukset silmät kiinni maahan ja laitat ne jalkaan niin päin kuin sattuivat tulemaan.
mulla on varmaan just ne Kneisselit sitte!
eriväriset sukset niin on ollu helppo muistaa laittaa keltanen oikeaan ja vihreä vasempaan.
Täytyy alkaa sekottamaan niitä.
Mulla oli kauan sitten suksissa sellaiset siteet, joihin oli kaiverrettuna paljaan jalan kuvat. Toisessa isovarvas oli piirretty jalan oikeaan reunaan ja toisessa vasempaan. Siitä olisi myyjän mukaan kuulemma sitten helppo päätellä kumpi suksi laitetaan kumpaan jalkaan. Minä en ainakaan silloinkaan sitä ohjetta noudattanut vaan laitoin ne miten päin sattuivat menemään. Ei huvittanut pihalla pakkasessa ruveta monoja ja sukkia riisumaan että olisi voinut vertailla omia varpaitaan ja siteen kuvioita.