Tietääkö kukaan kuinka helposti avopari saa esim. HOASilta opiskelija-asunnon? Minun ja poikaystäväni tulisi hakea perheasuntoa (2h k), eikö niin? Eli onkohan näitä perheasuntoja paljon? Olen kuullut että jonot HOASin asuntoihin ovat pitkät, ja että harvat saavat asunnon heti neljän kuukauden kuluttua hakulomakkeen lähettämisen jälkeen? Onko näin? Kokemuksia? Kuinka vakavasti meidän pitää varautua siihen että emme ehkä saakkaan asuntoa syksyyn mennessä? (Opiskelut alkavat syksyllä)
Avopariksi opiskeliakämppään.
joku
2526
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
HOAS:in sivuilla on nytkin ilmoituksia vapaista perheasunnoista, kämpän voi saada nopeastikin jos ei ole turhan nirso sijainnin suhteen.
No kyllä soluasunnon sain hoasilta tosi nopeasti ja uskon kyllä että perheasunnonkin voi saada. voi saada jopa kuukaudessa, riippuu ihan milloin hakee. Kuitenkin opiskelijat muuttaa usein ajan niin kämppiä saa kyllä helposti.