Leikkauksen jälkeen CRP-arvo

tietoa

Mikä olisi normaali (siis se on alle 10) tulehdusarvo leikkauksen jälkeen, onko alle 50 vielä normaali,vai olisiko jo pitänyt aloittaa lääkitys?

4

5492

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuinka iso

      leikkaus on tehty. Isommassa leikkauksessa tulee enemmän kudosvaurioita ja CRP kohoaa enemmän. Tuo kuulostaa aika normaalilta, mutta vaikea tietysti sanoa.

      • patakattila

        Leikkauksen jälkeen noin parin viikon kuluttua CRP:n tulisi olla normaalitasolla. Kuten edellinenkin totesi, isojen leikkausten jälkeen CRP voi olla kevysti yli 200 esim. 3. päivänä leikkauksesta. Pääasiahan on ettei esim. haavassa ole infektion merkkejä ja yleisvointi on hyvä.


    • olli leikkauksen

      Alle 10 se on normaalisti mutta leikkaus aina hieman nostaa sitä. Mulla oli sektion jälkeen 141 ja hiljalleen se siitä laski, sairaalasta lähtiessä oli enää 23 ja sain kotiin vuorokaudeks vielä antibiootit.

      Kai se vaihtelee millon alottavat antibiootit ja millon ei.. Kuitenkin jos on selvä että sulla ei varsinaista tulehdusta ole ollut vaan leikkauksen takia CRP on ollu n.50 ja sitä on seurattu päivittäin ja muuta oiretta ei ole ollut niin eivät varmaan siksi ole alottanu antibioottia.

      • taasen

        sektion jälkeen 140 ja kuusi päivää sektiosta jolloin lähettiin sairaalasta kotiin, oli enää 25


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. R.I.P Marko lämsä

      Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi
      Tampere
      62
      4282
    2. Vappu terveiset kaivatullesi

      otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡
      Ikävä
      154
      1812
    3. Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut

      Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html
      Maailman menoa
      14
      1513
    4. Puskaradio huutaa

      Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !
      Suomussalmi
      35
      1278
    5. Miksi aina vain seksiä?

      Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau
      Sinkut
      168
      1063
    6. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      56
      914
    7. Vieläkin jaksaa

      naurattaa. 😆 🐽🐷🤣 M - N
      Ikävä
      78
      904
    8. Martinalta vakava ulostulo

      Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      167
      829
    9. Hei rakas A,

      olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en
      Ikävä
      54
      811
    10. Kyllä sitä on tyhmä

      Ettei aikoinaan sua ottanut. Huomenta❤️
      Ikävä
      39
      781
    Aihe