Alustan rutinat

rutinoff

Kyseessä oleva auto on GS 2.0 vm.-05. Olen jo muutaman viikon ihmetellyt alustasta tulevia rutisevia ääniä kun autolla ajaa jonkun laakean epätasaisuuden yli. Esim. maantiellä olevat syvemmät notkokohdat tai missä tahansa olevat tien "notkahdukset" saavat alustan rutisemaan. Terävämmissä kuopissa ääntä joko ei ole tai sitä ei huomaa.

Ääni tuntuisi tulevan etupäästä eli voiko olla nivelet, iskarit vai mikä kumma? Autolla on ajettu vasta 20 tkm eikä varmasti ole ajettu mihinkään monttuun missä se olisi voinut rikkoutua.

Onko tämä kenellekään tuttu juttu?

3

1481

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olla kyse

      pakkasvaivoista. Lieneekö koiranluut tms. joka narisee alle -20:n lämmöissä.

      • GS 2005

        Siis keskiviikkoaamuna mittari näytti parhaimmillaan -38 pakkasta, mitään ei-normaaleja ääniä ei kuulunut alustasta, eikä muutenkaan ollut mitään ongelmia, sillä ajoin noin 1000 km, kun pakkasta oli keskimäärin -30C.

        Mittarissa on nyt 60.000 km, ilmeisesti joissakin Sceniceissä raidetangonpäät ovat olleet vaihtokuntoisia näissä lukemissa?


    • Viimeinen rellu

      Sama täällä. Kauhiaa meteliä, kun ajaa (hiljaa)esim. hidastetöyssyjen yli. Veikkaan, että pakkasella osuutta asiaan. GS alla mittarissa ja 73tkm ja auto täyttäisi vappuna kaksi vuotta. Olen lopen kyllästynyt koko helevetin liikkuvaan ja nitisevään pakastimeen, jota ei osata korjata ja vikalista on melkoinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      284
      3525
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      22
      1958
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      41
      1603
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1451
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      143
      1149
    6. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      77
      1126
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1054
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      91
      928
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      210
      811
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      747
    Aihe