Niin onko kellään tietoa...kun tässä laitetaan asioita vähän paperille ukon kanssa...
En kuulu kirkkoon ja haluan kuoltuani tuhkattavaksi. Myös haluaisin tuhkani ripoteltavan metsään, onko se mahdollista? Vai onko niin että hautausmaa on nykyisin ainoa paikka?
En kuulu kirkkoon ja haluan kuoltuani tuhkattavaksi. Myös haluaisin tuhkani ripoteltavan metsään, onko se mahdollista? Vai onko niin että hautausmaa on nykyisin ainoa paikka?
Vastaukset 17
Vanhimmat
ihan selkeät säännöt oman seurakuntasi säännöstöissä...Sieltä saat fakta tiedot ammattilaisilta.
en kuulu mihinkään seurakuntaan, enkä halua kuulua...en siis halua mennä myöskään sieltä kyselemään mitään...
Linkki asiasta.. :)
http://evl.fi/EVLfi.nsf/Documents/A92551BA9ADFA9A4C225706E00384EB1?OpenDocument&lang=FI
aika jättää,tahtoisin tuhkani vuorille,taivaan tuuliin,ei tarviis kenenkään haudalla käydässä "velvollisuudesta".
Kun ei ole lapsiakaan,sukulaisia kylläkin.
Olispas kiva kun joku vastais.
Tuhkan siroittelu muistolehtoon.. :)
Vuorille, mutta se pitäisi tehdä,
sitten maanomistajan luvalla.. :)
Miehen kanssa tehty sopimus, että molemmat tuhkataan ja ne tuhkat sirotellaan Aigeian mereen...
Ja "hautajaiset" ovat sitten muutenkin vähän erilaiset, koska emme kuulu kirkkoon.
Kun se ei kait ole lain mukaan mahdollista, siis ripotella mihin vaan. Kuulin et laki on tullut voimaan ihan lähiaikoina. Siksi kysyinkin...
tuhkat voi viedä minne haluaa, mutta on kysyttävä maanomistajan tai -haltijan lupa. Tämä on tullut voimaan 1.1.-04. Jos tuhkat sijoittaa muualle kun hautausmaalle, paikka on ilmoitettava krematorioon. Asiaan tosin saattaa tulla muutoksia vuosien kuluessa kun tuhkaus lisääntyy.
Se on ainakin kaupunki- ja taajama-alueella kiel-
lettyä. Helsingin Hietaniemessä on mahdollisuus
eräällä alueella (en muista nimeä) sirotella
tuhlat ei-kirkollisin menoin. Pääsääntö on, että
tuhkan levitykseen tarvitaan maa- tai vesialueen
omistajan lupa. Myös krematorio saattaa edellyttää
tietyntyyppistä hautausta, sillä lähes kaikki kre-
matoriot kuulunevat kirkolle.
Koko ajatus kiellosta oli jotenkin vinoutunut ja
sitä on perusteltu monella tapaa, muistaakseni
myös raskasmetallipäästöin (hammaspaikat), mut-
ta ainahan joku haluaa luoda säännöt... Kunnilla
saattaa säännöt poiketa sen mukaan, kuinka harras
asukaskunta on.
Merellä kansainvälinen vesialue lienee neutraa-
lein.
joutuu nykyään järjestämään hauta-alueen myös kirkkoon kuulumattomille. Helsingissä on myös erikseen merialue johon voi tuhkat sirotella ja jollakin hautaustoimistolla (valitettavasti en muista nimeä) myös vene sitä varten.
Metalleista (arkun naulat, hammaspaikat) sen verran että jos niitä on, ne eivät joudu tuhkauurnaan koska ne siilataan pois. Kerran oli telkussa juttu tuhkauksesta ja siinä mainittiin asiasta.
Jos tuhkat pudotetaan veteen ilman uurnaakin, se uppoaa kuin kivi eikä jää pinnalle, niinkuin usein luullaan.
En tosiaan ole koskaan tullut ajatelleeksi, että krematoriot kuuluvat kirkolle! Voiko ne vaatia haudattavaksi kirkkomaalle, kun ei kirkkoonkaan kuulu? Ja toisaalta tuhkaako ne edes kirkkoon kuulumattomia, kai sentään.
Nää on niitä asioita, jotka on hyvä sopia kun kaikki on hyvin, ei tarvitse sen joka eloa jää yksin jatkamaan miettiä enään sitten, miten vainaja olisi halunnut.
Ja muistaakseni, hintakin on nykyisin
sama, kuin kirkollisveron maksaneella?.. :)
meinaten, ettei maksa enempää. Nimittäin olen 40-vuotta maksanut sitä kallsita veroa ja nyt piisaa. Eiköhän noilla vuosilla jo veroja o maskettu sen verran et palvelua sais takaskin päin...heh
Tämän mukaan hinta, on sama kaikille
omakuntalaisille.. :)
http://ylojarvi.seurakunta.net/index.php?sid=171
Ja, lisää tuhkauksesta.. :)
http://www.helsinginseurakuntayhtyma.fi/?Deptid=5143
Kiitokset vastauksesta, nyt selvis asiat. Kuitenkin lupa pitää hakea ja paikka on mekittävä ja rasitteeksi jää maanomistajalle. Toisaalta mietin mahtaako se käytännössä olla näin vaikeeta? No en ole näkemässä ;) , tosin en ajatellu kuollakkaan vielä...heh! Ei ajatellu Kirkakaan varmaan ja kuoli kummiskin. On nää asiat hyvä miettiä, ei jää sit aikanaan epäselväks. Tosin jos elän sata vuotiaaksi, siihen on 60v, niin asiat on varmaan toisin, heh!
Tuhkan siroittelussa, riittää ilmoitus
eikä jää rasitteeksi maanomistajalle.. :)
Minusta tuo on enemmän, ilmoitus
luontoinen asia.. :)
Niin, vaikea niitä on, perästä
päinkään hoidella.. :)
Sitten on vielä yksi tapa..
ruumiinluovutus testamentti..
http://www.ejulkaisu.fi/ejulkaisu.pl?customer=esse&date=060330&document=00015524
lääketieteelliseen tutkimukseen
ja tulevien lääkäreiden opetukseen.. :)
Silloin, anatomian laitos hoitaa hautauksen.. :)
Omalle kohdalleni, olen suunnitellut
tällaista järjestelyä.. :)
Onneksi emme tiedä, miten 60 vuoden päästä toimitaan.. :)
Taivaan tuuliin...minäkin...merelle.
Jos pakko hommata hautapaikka tuhkalle, viekööt sinne....tyhjän uurnan.....