Ruun

Hei.

Täällä kun keskustellaa välillä kaupungin (JKL) turvallisuudesta.. NIIN onko se nyt siis miten?

Jos tulen pe/la iltana kylälle ja olen 25v mies jonotan baareihin ja olen fiksusti, niin saako siellä turpaan vai pitääkö mennä vaikka tampereelle? tai tapella? siis yleinen kysymys. voiko jyväskylässä kävellä rauhassa ?? baareista toiseen... :)
6557
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

No kyllähän tuo Jyväskylän vaarallisuuden toitotus on mielestäni vahvasti liioittelua. Kyllä se on yleensä omasta käytöksestä kiinni, joutuuko ongelmiin. Itse olen nyt asunut Jyväskylässä noin 10 vuotta ja välillä aktiivisestikin yössä liikkunut ja kertaakaan ei ole tarvinnut rähinään osallistua. Tokihan niitä välillä näkee, mutta niin näkee muuallakin. Eli siis ei mielestäni ole sen väkivaltaisempi paikka kuin muutkaan kaupungit.

Äänestä

Olen melkein nelikymppinen muija ja olen baareissa pyörinyt 80-luvun lopulta asti Jyväskylässä.. ja kyllä varmasti saa rauhassa kävellä Jkl:n kaduilla. Harvakseltaan on näkynyt tappeluita..

Äänestä

Itse jkl kaupungilla yöt luuhanneena voin sanoa että ei jkl ole mitenkään muita kaupunkeja erityisesti väkivaltaisempi. Ihmisiä on yöllä joka puolella, yleisiä katuja pitkin voi kulkea hyvinkin rauhallisin mielin. Itse en ole koskaan törmännyt näinä parina vuotena mihinkään minkä takia olis tarvinnu kaupungilla liikkumistaan rajottaa tai pelätä.

Äänestä
  • kaiken maailman vittupäitä joka paikkaan! Pitää huolen että on aistit tallessa jotenkin ja hyvä juoksutaito,---ei joudu mihinkään liian pahaan troublesiin... Ei jyväskylässä tahi Nykin harlemissakaan.

    Äänestä

Suosittelen Tamperetta.Jyväskylässä on herkempiä huitoo nyrkeillä.Nuoriso on heikompaa materiaalia nykyään ja Jyväskylässä ajetaan alas sosiaalipuolta.Näkyy kadulla heti.Nää muut kirjoittajat ei kaduilla liiku muutakuin porukalla.Taksilla ravintolan eteen ja nopsasti sisään.Nää ei tiedä mitään asioista.Mutta onnea kovasti.

Äänestä
  • ...keskustassa asuva nainen ja minulle ei ole ikinä tapahtunut mitään baari-iltojen jälkeen. Liikun silloin yksin, koska kaverit asuvat eri suunnassa. Pelottavin tilanne oli, kun tulin viiden aikaan aamulla kotitaloni pihaan, niin ovella tuli vastaan pari naapurin mummoa, jotka juttelivat "Ai sinäkin olet jo hereillä? Me ollaan tässä lähdössä sauvakävelemään".

    En ole edes nähnyt kaupungilla yhtään tappelua. Ikinä. Ja koko ikäni olen täällä asunut. Ehkä miehet sitten vain ovat herkempiä saamaan turpaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Viihteelle kirjoitti:

Hei.

Täällä kun keskustellaa välillä kaupungin (JKL) turvallisuudesta.. NIIN onko se nyt siis miten?

Jos tulen pe/la iltana kylälle ja olen 25v mies jonotan baareihin ja olen fiksusti, niin saako siellä turpaan vai pitääkö mennä vaikka tampereelle? tai tapella? siis yleinen kysymys. voiko jyväskylässä kävellä rauhassa ?? baareista toiseen... :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu