en oppinut lukemaan

tyttönen-87-

Kävin itse steiner-koulua neljä vuotta eikä opettajat opettaneet minua lukemaan. olin neljännellä kun minut siirrettiin toiseenkouluun kun en vieläkään osannut lukea kunnolla. äitini huolestui jo toisella luokalla ollessani että miksi en vieläkään osaa lukea.. opettajat lupasivat apua lukemiseeni mutta turhaa... apua en saanut ja koulun vaihto oli tarpeen. kun omat lapset menevät kouluun en missään tapauksessa laita niitä steiner-kouluun.

3

1312

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ex-steiner

      Luokallamme oli poika, joka ei oppinut lukemaan, eikä ollut mikään ihme, sillä opetus oli niin kehnoa. Hän oppi viidennellä luokalla lukemaan parissa viikossa, kun pojan isä palkkasi tälle yksityisopettajan. Koulussamme oli lukuisia lukutaidottomia oppilaita vielä jopa viidennellä luokalla. Itse opin lukemaan, sillä vanhempani opettivat. Näin kävi myös monen muun kohdalla. Henkimaailman runojen ja tömistysten sijaan steinerkoulussakin tulisi mielestäni keskittyä oleelliseen.

    • kehnoa opetusta!

      Oman lapseni siirsin neljännellä peruskouluun kun ei ollut oppinut lukemaan kunnolla. Peruskoulussa sai vuoden osa-aikaista erityisopetusta ja oppi vuoden sisällä lukemaan ja laskemaan kunnolla, tai ns. normaalitasolla. En suosittele steiner-koulua, petyimme pahemman kerran. Muutenkin lapseni oli "helppo" lapsi steiner-opelle, tuli kaikkien kanssa toimeen, oli hiljainen ja kiltti. Tämmöinen lapsi unohtui täysin siinä ryhmässä missä oli adhd-lapsia, käytöshäiriöisiä ja työrauha ja koulukuri oli ihan hukassa.

    • Steinerlaisten äiti

      kommentti sinulle :)

      Ei varmaan jaksa opetella lukemaan, ku noi aikasi herää tietokoneelle istumaan!

      (Huomasi kellonajan, jolloin olit viestisi kirjoitellut)

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      107
      1346
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      131
      1002
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      33
      907
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      713
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      708
    6. 32
      665
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      19
      606
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      23
      600
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      543
    10. Lautturin poliisipiiritys

      Mitä Lautturilla yöllä tapahtui
      Huittinen
      11
      508
    Aihe