en oppinut lukemaan

tyttönen-87-

Kävin itse steiner-koulua neljä vuotta eikä opettajat opettaneet minua lukemaan. olin neljännellä kun minut siirrettiin toiseenkouluun kun en vieläkään osannut lukea kunnolla. äitini huolestui jo toisella luokalla ollessani että miksi en vieläkään osaa lukea.. opettajat lupasivat apua lukemiseeni mutta turhaa... apua en saanut ja koulun vaihto oli tarpeen. kun omat lapset menevät kouluun en missään tapauksessa laita niitä steiner-kouluun.

3

1273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ex-steiner

      Luokallamme oli poika, joka ei oppinut lukemaan, eikä ollut mikään ihme, sillä opetus oli niin kehnoa. Hän oppi viidennellä luokalla lukemaan parissa viikossa, kun pojan isä palkkasi tälle yksityisopettajan. Koulussamme oli lukuisia lukutaidottomia oppilaita vielä jopa viidennellä luokalla. Itse opin lukemaan, sillä vanhempani opettivat. Näin kävi myös monen muun kohdalla. Henkimaailman runojen ja tömistysten sijaan steinerkoulussakin tulisi mielestäni keskittyä oleelliseen.

    • kehnoa opetusta!

      Oman lapseni siirsin neljännellä peruskouluun kun ei ollut oppinut lukemaan kunnolla. Peruskoulussa sai vuoden osa-aikaista erityisopetusta ja oppi vuoden sisällä lukemaan ja laskemaan kunnolla, tai ns. normaalitasolla. En suosittele steiner-koulua, petyimme pahemman kerran. Muutenkin lapseni oli "helppo" lapsi steiner-opelle, tuli kaikkien kanssa toimeen, oli hiljainen ja kiltti. Tämmöinen lapsi unohtui täysin siinä ryhmässä missä oli adhd-lapsia, käytöshäiriöisiä ja työrauha ja koulukuri oli ihan hukassa.

    • Steinerlaisten äiti

      kommentti sinulle :)

      Ei varmaan jaksa opetella lukemaan, ku noi aikasi herää tietokoneelle istumaan!

      (Huomasi kellonajan, jolloin olit viestisi kirjoitellut)

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      269
      17553
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      187
      12464
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      73
      6212
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      34
      5118
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      77
      5038
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      54
      4172
    7. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      51
      3763
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3692
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      66
      3470
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3159
    Aihe