Tavataanko taidenäyttelyn tai taidelaitoksen avajaisiin viedä jotain, kukkia tms?
pitääkö avajaisiin viedä jotain?
Artandart
51475
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
eipä ole moinen tullut koskaan mieleenkään.
Lahjan vieminen on täysin kiinni siitä, onko kutsuvieras näytteilleasettajan (taiteilijan) tai taidelaitoksen edustajan eli tilaisuuden isännän/emännän henkilökohtainen ystävä tai vähintäänkin tuttava. Myös vieraan oma yhteiskunnallinen asema vaikuttaa asiaan. Jos korkea-arvoinen vieras tulee avajaisiin jonkin instituution virallisena edustajana, hän voi hyvin tuoda myös lahjan.
Mutta siis tavallisen "rivivieraan", joka ei tunne isäntäväkeä, tai, ennen kaikkea, isäntäväki ei tunne häntä, ei tarvitse tuoda mitään.
Jos lahjan tuo, sopivin on useimmiten kukkakimppu.
Monissa taidegallerioissa ei ole edes pöytiä, saati maljakoita, kimppu on ehdottomasti out, lähinnä tuo vaivaantuneen tunteen että mihin sen tällää. Vieraat kutsutaan yleensä mahdollinen kapanteko mielessä, nimen tunnetuksi tekeminen jne.. Ei mitään.
Ei tartte mitään viedä, eikä tartte ees mennä koko avajaisiin jos ei kiinnosta, voi jäädä kotiin makamaan ja syömään spagettia.
..mutta kannattaa katsella kaikki teokset tarkoin ja keskustella ihmisten kanssa.