hei!tulimme juuri phuketista lomalta ja ajattelemme jo seuraavaa lomaa.kaikki puhuu kuinka edullista on mennä omat. sinne mutta miten.katselin lentohintoja meitä on 3 aikuista ja 1 lapsi niin esim sas:n lento jouluksi on 7597 kun taas finnmatkoilla 5000 molemmin puolin
ja siihen kuuluuvat sekä majoitus et hotelli.miten ihmeessä joku onnistuu meneen sinne halvasti???
omatoimimatka thaimaahan
3
1443
Vastaukset
Kylläkai sinne aika vaikee on halvalla päästä. Varsinkaan jouluksi. Tarvii asian harrastamisen lisäksi paljon hyvää tuuriakin. Mutta jos innostus riittä, niin vaikka tota KLM:ää kandee pitää silmällä. Eivät vielä antaneet joululle tarjoushintoja ja voi olla ettei niitä tuukkaan, mutta marras- joulukuun vaihteeseen myövät 690€ verot lentoa Helsinki Amsterdam Bangkok. Sieltä sit vaikka Air Asia Bangkok Phuket. Hintaa moiselle kertyis koko poppoollta 3480€.
Varsinkin jos tarkoituksena on majailla kokoloma vaikkapa Phuketissa, niin tuskin kannattaa alkaa voimisteleen noiden varausten kanssa. Toinen juttu, jos aikoo liikuskella enämpi ympäriinsä, niin sillon sitä säästöö syntyy kun voi varailla majapaikat sieltäsun täältä, eikä tarvii maksella päällekkäisiä majoituksia.
Jos jostain sattuu löytään samanmoisia tarjouksia kuin Finskillä oli matkamessujen yhteydessä Sanghaihin ja Mubaihin (hinta jotain 450€), niin sillon sitä voi jo sanoo edulliseksi, mutta tuskin ilmestyy joulunseutuun sellasta.
Terkut: Pera- 6 kertaa
tosinkin lapsilla lomat on sesonki aikana ,mutta ei sekään aina niin kallista ole 1700€ 4viikkoa per henki on mahdollista kun tilaat matkan heti kun ne tulee myyntii (viimeksi talvilomat toukokuussa ) ja nyt kohta jo myynnissä (kysy matkatoimistoilta) kiireesti mutta itse olen mennyt 500€ pelkät lennot ja 10€ yö pienissä hotelleissa ja guesthouseissa ja suoralla lennolla :)
- omatoimimatkan tehnyt
Silloin kun me matkan suunnittelimme ei vielä Tui lentänyt suoraan Phuketiin, joten ei ollut tuollaista mahdollisuutta.
Oletko muuten katsellut esim. asiaroom:sta tai kysellyt suoraan samoista hotelleista hintoja, joissa Finnmatkat on? Tosin Phuketissa on kyllä niin paljon parempiakin hotelleja kun Finnmatkat tarjoaa.... Mutta jos se tuntuu turvallisemmalta ja helpommalta.
Itse kun suunnittelin matkaamme huomasin, että useissa hotelleissa lapset olivat ilmaisia. Joten hotellit ovat yllättävän halpoja kun itse varaa. Minä varasin ison huoneiston (3 mh, noin 120 neliöisen), jossa oli oma uima-allas helmikuussa 2 viikoksi ja huoneiston hinta oli 1400 e / 2 viikkoa. Isovanhemmat tulivat samaan huoneistoon (tilaa olisi ollut isommallekin porukalle), joten puolitimme tuon hinnan. Olisin maksanut aivan maltaita samantasoisesta jonkun matkatoimiston kautta.
Joten ottamalla vaikkapa vain lennon Finnmatkoilta ja järkkäämällä itse majoituksen saatat saada aivan upean huoneiston samalla hintaa, kun saat kahden tähden hotellihuoneen Finnmatkoilta. Monet hotellit tulevat hakemaan suoraan lentokentältä, joten sekään ei ole ongelma.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1195523
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.2772227- 921793
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401220Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3411207Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051130- 501129
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en1531126- 1141108
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.891104