vhs jumittui videolaitteeseen sisälle

pulassa

Kävi hullusti kun katsoin vanhaa vhs- kasettia tyttökaverin videoilla. Toimi ihan normaalisti katsottaessa, mutta kun katselun jälkeen kelattiin alkuun, kasetti jäi jumiin koneen sisälle. Miten sen saa irti rikkomatta koko laitteistoa? Videolaite ei suostu antamaan kasettia ulos, vaikka kuinka ejectiä painelisi. Myöskään kelaaminen ei onnistu, eli kasetti lienee jossain välitilassa, ei oikein sisällä muttei ulkonakaan. Luukusta kasettia ei kuitenkaan näy ulkona ollenkaan, vaan se on kokonaan laitteen sisällä.
Osaisiko joku neuvoa, miten saisin sen irti ja sitä kautta tyttökaverin lepytettyä... Vai onko korjaaja ainut vaihtoehto?

7

7559

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Remonttimies"

      Näin on käynyt usealle kun on katseltu "likaisella" videolla vanhoja nauhoja. Nauhan kelaus/kiristys mekanismin likaantuessa esim. tupakka tervalla,kotieläinten karvanjuurihilseellä tai keittiön rasvakäryillä nauha kiertyy videon sisällä jonkun nauhan ohjaintapin ympärille.Ainut konsti on viedä videolaite "remonttipajalle". Siellä kannet avataan ja hellävaroen nauha irroitetaan laitteistosta.Jos sinulla sattuu olemaan peukalo muualla kun keskellä kämmentä,selviydyt siitä itsekkin,muista ottaa "töpseli" pois seinästä ennen työn aloittamista. Laitteiston "putsaukseen" silti suosittelisin sitä "remonttipajaa". Näytä tämä neuvo tyttöystävällesi,jospa hän jo tästä vähän leppyisi.

    • Nimetön

      tekevät nuin.Yleensä jos minulla jää kasetti
      nauhurin koneen sisälle niin kannattaa käyttää
      ejectiä tai jotakin nappia tai kone on vedellyt
      viimeisiään.Minusta korjaukseen nuita videonauhureita ei enää kannata koska nykyään
      on polttavia Dvd-soittimia.
      Voishan tuommoinen DVD-VHS yhdistelmä hyvä ratkaisu.

    • anonyymi_9M2

      Samoin kävi minulle.......laitteisto on kyllä uusi HDD-DVD-Video yhdiselmä....kasetti sensijaan vanhempaa laatua.Mikä neuvoksi ? laite on melko kookas ja sen rahtaaminekin huoltoon on autottomalle hankalaa.

    • kikka.kuus

      Itsellä Kenwoodin tupla c kasetissa vastaava temppu aikoinaan. Lopulta kaikkien sähköisten nappuloiden painelun jälkeen virta johto pois seinästä ym. Sähköt takaisin alkoi toimiin ejekt napista (täys sähköinen laite).Ei välttämättä toimi kaikissa laitteissa. PS. kannattaa koittaa myös painaa kasetti takaisin normaali tilaan ja sitten ejekt nappia.

    • AsusDeluxe

      Vanha viesti, mut vastaan.

      Ainoa tapa on tietenkin avata värkki ja kyllä sen sit näkee missä kasetti panttaa. Jos nauha on jäänyt jonnekin jumiin, niin siististi irrotat, mutta ei sit enää kannata laittaa samaa ryttyistä nauhaa koneeseen.

      Kaiken muun siellä koneessa sitten voi ihan itsekin putsata tenuun (esim. Sinol) kastetulla topsypuikolla, mutta kuvarummun kuvapäihin älä mene koskemaan (murtuu helposti, ja sitä ei sitten enää kannata korjauttaa) . Kuvarummunkin voit muuten putsata sillä topsylla.

      Liikkeeseen noita ei varmaan enää kannata viedä korjattavaksi.

      t: radio- tv-asentaja jostain jurakaudelta

      • Anonyymi

        Ainakin 12voltvids youtubekanavalla vanhempi asentaja kieltää ehdottomasti puhdistamasta kuvapäitä pumpulipuikoilla, koska siitä voi irrota kuituja kuvapään herkkiin uriin.
        Sen sijaan neuvoo puhdistamaan kuvapäät kostuttamalla kuvapään levyisen paperinpalan isopropyylialkoholiin ja painamalla kevyesti paperia kuvarumpua vasten samalla pyöritellen sitä.
        Kasetti on voinut jäädä jumiin myös likaantuneen/hapettuneen moodikytkimen vuoksi, jolloin nauhurin logiikka ei tiedä, missä asennossa mekanismi on, eikä salli käynnistystä tai kasetin poistoa tai mitään muutakaan. Kasetin saanee pois kuoret avaamalla ja varovasti käsin liikuttelemalla mekanismeja tarvittaessa, että nauhan saa sieltä pois, mutta laitteisto ei kunnostaudu ilman purkua ja puhdistusta. Hankalin asia purussa on, että tietyt mekanismin ajoitusmerkit pitäisi tietää ja kohdistaa oikein.


    • Anonyymi

      Muistaakseni siinä kasetin toisella puolella on jokin siirtoruuvin näköinen muoviosa josta käsin kiertämällä jompaan kumpaan suuntaan saa kasetin palautumaan takaisin. Ei kannata tietenkään käyttää väkivaltaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1739
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1216
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1112
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      933
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. 77
      632
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      629
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. 36
      484
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe