vhs jumittui videolaitteeseen sisälle

pulassa

Kävi hullusti kun katsoin vanhaa vhs- kasettia tyttökaverin videoilla. Toimi ihan normaalisti katsottaessa, mutta kun katselun jälkeen kelattiin alkuun, kasetti jäi jumiin koneen sisälle. Miten sen saa irti rikkomatta koko laitteistoa? Videolaite ei suostu antamaan kasettia ulos, vaikka kuinka ejectiä painelisi. Myöskään kelaaminen ei onnistu, eli kasetti lienee jossain välitilassa, ei oikein sisällä muttei ulkonakaan. Luukusta kasettia ei kuitenkaan näy ulkona ollenkaan, vaan se on kokonaan laitteen sisällä.
Osaisiko joku neuvoa, miten saisin sen irti ja sitä kautta tyttökaverin lepytettyä... Vai onko korjaaja ainut vaihtoehto?

7

6750

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Remonttimies"

      Näin on käynyt usealle kun on katseltu "likaisella" videolla vanhoja nauhoja. Nauhan kelaus/kiristys mekanismin likaantuessa esim. tupakka tervalla,kotieläinten karvanjuurihilseellä tai keittiön rasvakäryillä nauha kiertyy videon sisällä jonkun nauhan ohjaintapin ympärille.Ainut konsti on viedä videolaite "remonttipajalle". Siellä kannet avataan ja hellävaroen nauha irroitetaan laitteistosta.Jos sinulla sattuu olemaan peukalo muualla kun keskellä kämmentä,selviydyt siitä itsekkin,muista ottaa "töpseli" pois seinästä ennen työn aloittamista. Laitteiston "putsaukseen" silti suosittelisin sitä "remonttipajaa". Näytä tämä neuvo tyttöystävällesi,jospa hän jo tästä vähän leppyisi.

    • Nimetön

      tekevät nuin.Yleensä jos minulla jää kasetti
      nauhurin koneen sisälle niin kannattaa käyttää
      ejectiä tai jotakin nappia tai kone on vedellyt
      viimeisiään.Minusta korjaukseen nuita videonauhureita ei enää kannata koska nykyään
      on polttavia Dvd-soittimia.
      Voishan tuommoinen DVD-VHS yhdistelmä hyvä ratkaisu.

    • anonyymi_9M2

      Samoin kävi minulle.......laitteisto on kyllä uusi HDD-DVD-Video yhdiselmä....kasetti sensijaan vanhempaa laatua.Mikä neuvoksi ? laite on melko kookas ja sen rahtaaminekin huoltoon on autottomalle hankalaa.

    • kikka.kuus

      Itsellä Kenwoodin tupla c kasetissa vastaava temppu aikoinaan. Lopulta kaikkien sähköisten nappuloiden painelun jälkeen virta johto pois seinästä ym. Sähköt takaisin alkoi toimiin ejekt napista (täys sähköinen laite).Ei välttämättä toimi kaikissa laitteissa. PS. kannattaa koittaa myös painaa kasetti takaisin normaali tilaan ja sitten ejekt nappia.

    • AsusDeluxe

      Vanha viesti, mut vastaan.

      Ainoa tapa on tietenkin avata värkki ja kyllä sen sit näkee missä kasetti panttaa. Jos nauha on jäänyt jonnekin jumiin, niin siististi irrotat, mutta ei sit enää kannata laittaa samaa ryttyistä nauhaa koneeseen.

      Kaiken muun siellä koneessa sitten voi ihan itsekin putsata tenuun (esim. Sinol) kastetulla topsypuikolla, mutta kuvarummun kuvapäihin älä mene koskemaan (murtuu helposti, ja sitä ei sitten enää kannata korjauttaa) . Kuvarummunkin voit muuten putsata sillä topsylla.

      Liikkeeseen noita ei varmaan enää kannata viedä korjattavaksi.

      t: radio- tv-asentaja jostain jurakaudelta

      • Anonyymi

        Ainakin 12voltvids youtubekanavalla vanhempi asentaja kieltää ehdottomasti puhdistamasta kuvapäitä pumpulipuikoilla, koska siitä voi irrota kuituja kuvapään herkkiin uriin.
        Sen sijaan neuvoo puhdistamaan kuvapäät kostuttamalla kuvapään levyisen paperinpalan isopropyylialkoholiin ja painamalla kevyesti paperia kuvarumpua vasten samalla pyöritellen sitä.
        Kasetti on voinut jäädä jumiin myös likaantuneen/hapettuneen moodikytkimen vuoksi, jolloin nauhurin logiikka ei tiedä, missä asennossa mekanismi on, eikä salli käynnistystä tai kasetin poistoa tai mitään muutakaan. Kasetin saanee pois kuoret avaamalla ja varovasti käsin liikuttelemalla mekanismeja tarvittaessa, että nauhan saa sieltä pois, mutta laitteisto ei kunnostaudu ilman purkua ja puhdistusta. Hankalin asia purussa on, että tietyt mekanismin ajoitusmerkit pitäisi tietää ja kohdistaa oikein.


    • Anonyymi

      Muistaakseni siinä kasetin toisella puolella on jokin siirtoruuvin näköinen muoviosa josta käsin kiertämällä jompaan kumpaan suuntaan saa kasetin palautumaan takaisin. Ei kannata tietenkään käyttää väkivaltaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      100
      8751
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4319
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1946
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      38
      1516
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1460
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      34
      1199
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1180
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      887
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      862
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      837
    Aihe