Moi. Hiihtoloma viikolla ollaan menossa kanariansaarten lanzarotelle, Partner costa mar hotelliin. Onko joku sattumalta käynyt kyseisesä paikassa ja hotellissa tai tähän aikaan muuten kanariansaarilla? Onko lämmin ja millainen paikka? Jos tietoa ja kokemusta kuulisin mielelläni. Kiitos!
Lanzarote?
vaaka.
81562
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Pto del Carmen on oikein viehättävä paikka, jossa olen ollut pari kertaa. Kaikki toiminta keskittyy siihen pitkän pääkadun varteen, josta löytyy niin kaupat kuin ravintolatkin. Useitten hotellien yhteydessä on pieniä marketteja, mutta jos on tarvis asioida, kannattaa käyttää niitä isompia.
Paikka on erittäin siisti ja hyvin hoidettu. Hintataso mielestäni jonkin verran korkeampi kuin muilla saarilla, mutta suomalaisittain kuitenkin esim. ravintoloissa syö suht. edullisesti, ellei nyt ihan luksusta ole hakemassa. Naapurisaarelle Fuerteventuralle pääsee mukavasti lautalla Playa Blancan kautta. Kannattaa käydä. Vanhaan kaupunkiin kannattaa tutustua. Jos huono sää mahdollisen auringon palvojan yllättää, kannattaa lähteä tutustumaan saaren "kuumaisemiin", jossa on filmattu useita elokuvia. Lanzarote on muista saarista täysin poikkeava ja se erilaisuus on hyvin kiinnostava.
Helmikuussa saattaa tuulla kovaa ja sadekin voi yllättää, mutta muutenhan Carmen on yksi parhaita paikkoja auringon suhteen. Kanarialla on talviaika, mikä kannattaa huomioida. Maalis-huhtikuussa alkaa jo lämmetä kun mennään kevättä kohden. Hyvä valinta, oikein mukavaa matkaa!
Lanzarotella on helmi-maaliskuussa keskimäärin samanlaiset säät kuin Suomessa parhaimmillaan kesällä. Tai sitten ei, poikkeuksetkin ovat tietysti mahdollisia, mutta melkoisen epätodennäköisiä.
Missä tahansa maailmankolkassa voi olla varsinkin nykyaikana vaikka minälaisia poikkeuksellisia säitä, ettekö te hölmöt ole vieläkään tajunneet sitä?
Kiitos palautteesta, toteaa edellinen, ei alkuperäinen kirjoittaja. Kyllä minä "hölmö" tämän aikaani seuraavana ihmisenä tiedän. Onhan se nähty jo nyt esim. Kanarian täysin poikkeuksellisessa talvisäässä. Turisteille onneksi positiivisena, mutta toisinkin voi toki käydä.
Suomessa kuitenkin kelit kuin Lanzarotella maaliskuussa, siis liki 30 joka päivä. ei mennä asioiden edelle ja olisi aika outoa jos näin olisi. Suomessa on edelleen keskimäärin 12 hellepäivää(siis yli25C) kesässä ja maaliskuussa on joka päivä se Lanzarotella.
Hei!
Olen aikoinaan työskennellyt yhden talven Lanzarotella ja vieraillut n. 2krt/vko kyseisessä hotellissa työni psta.
CM on parempi keskitason huoneistohotelli, avarat huoneistot, lähellä rantaa, ystävällinen henkilökunta, paljon aktiviteetteja animaattoreiden toimesta päivisin. Erityisesti iso plussa komeille respan pojille!!
CM:n huono puoli ainoastaan välimatka "keskustaan", eli joutunee kulkemaan paikallisbussilla tai taksilla jos haluaa vanhaan kylään illalla syömään tms. Pieni kallis kauppa ihan hotellin vieressä, isommat ja edullisemmat vähän kauempana.
Olemme varanneet majoituksen hh Atalayasta.
Onko siinä lähellä isompia ruokakauppoja, esim Spar tai Hipermercado (tulikohan ihan oikein).
Hei! Huoneistohotelli Atalayan alakerrassa on melko iso ruokakauppa. Hintataso ei ehkä paras mahdollinen mutta sieltä saa oikein hyvin vaikka aamusella tuoreet sämpylät ym. Itse Atalayan vieressä asuneena (6kk) kävin kyllä useamman kerran vkossa kyseisessä kaupassa...
Hei. Vuosi sitten olimme perheen kanssa viikon samaisessa hotellissa. Hotelli oli siisti, respan pojat / tarjoilijat komeita. Lähellä edullinen Spar kauppa (respasta vasemmalle mentäessa). Meille sattui aikasta tuulinen viikko, mutta aurinkoinen. Olimme maaliskuun alussa siellä.