Sähkärit vaaraksi huviveneille

jatkuvasti

Joka kerta kun olen pyytänyt sähkömiehen veneeseeni kaveri on vetänyt uudet piuhat. Ennestäänkin niitä on käyttämättöminä vaikka minkä verran edellisten omistajien jäljiltä.

Vaikka olen kuinka yrittänyt sanoa että hyödynnetään niitä entisiä joutilaita piuhoja niin ei muuta kuin uuden piuhan vetoon. Voi sitä ähinää ja ähellystä ja hintahan on suolainen kun pitää tehdä illalla salassa vaki työnantajalta (jolle on tullut luvattua ettei kilpaile työnantajansa kanssa) ja ylityöhän on kallista, kun eukkokin soittaa vähän väliä että alahan tulla jo. Ja sitten sulakkeet palaa ja on muuta häikkää. Voivoi tuota sähkömiesten tasoa Suomessa!

7

1226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kun tämä yksi kusipää jaksaa katkeroitunutta tilitystään jakaa ilmeisesti aina kun pääsee jostakin lautasta lomille ???

      • on tämä sellainen

        lastentarha tämä palsta että taidan kadota taas vähäx aikaa...Josko olisi jotain järkeviä aiheita ja KESKUSTELUJA kun tulen uudestaan zekkaamaan ajan x kuluttua. On aika moni aihe koluttu täällä ja tuntuu että menee vähän väkisin vääntämiseksi tällä hetkellä...

        Lastentarhalla en muuten tarkoita että täällä olisi vain merikoulun junnut tarinoimassa. Kyllä niitä typeriä juttuja tulee näköjään ihan ikään,sukupuoleen ja seilausvuosiin katsomatta.

        Se on moro! :)


      • taidakkaan

        olla lautta tai yleensä alus mistä tuo kaveri vapaakävelylle pääsee.


      • Huviveneilyä vastaan minulla ei sinänsä ole mitään. Se minua närästää että kuka tahansa voi tehdä mitä tahansa, eikä mitään oikein haluta valvoa kunnolla. Alin yhteinen nimittäjä on se että rahat riittää veneeseen, sillä pääsee jo vesille. Sanoohan jo järkikin että lopputulos ei ole häävi.


    • Olen sähkömies

      Ja vielä sähkömiehen poika.Nimellinen koulutus on insinööri ja minulla on vene.
      Ei ole riemulla rajaa kun yrittää selvittää oman uudehkon veneen piuhotushistoriaa.Veneisiin on muuten yleensä asennettu jo uutuuttaan varajohtoja.Ongelma onkin siinä,ettei vetoja ole merkitty,tai jos ne on otettu käyttöön,ei ole muistettu laittaa piirustuksiin.
      Oman turvallisuuden takia on syytä selvittää veneen tärkeimmät johtosarjat,sijainnit ja kunto.
      Erota moottorin sähköt erilleen ja hupisähköt erilleen.Moottorin starttiakuista ei tule ottaa virtaa hupigrammariin jne..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka vanha kaivattusi on?

      Gallup teille kaikille
      Ikävä
      76
      1043
    2. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      38
      842
    3. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      100
      819
    4. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      34
      728
    5. Ihana juhannusperinne

      Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa
      Lieksa
      43
      678
    6. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      56
      668
    7. Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa

      Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s
      Suomussalmi
      52
      559
    8. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      32
      550
    9. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      52
      463
    10. Olet hurmaava

      Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su
      Ikävä
      14
      461
    Aihe