Vasteohjaus

Elikkäs mikäs tää juttu on, ja missä nopeuksissa siis alkaa?
5570
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat
  • Linkki on AINA huono vastaus, siis aina, ellei toki kysytä linkkiä, samoin aloitus on huono jos otsikko on "kandeeko" ja viesti joku linkki

    Äänestä

vastaohjaus on nopea ja ketterä prätkän/mopon ohjaustapa. toimii parhaiten suuremmissa nopeuksissa, mutta onnistuu myös ihan 40km/h vauhdeista. kävelyvauhdeista ei kannata lähteä yrittämään, luultavasti vain kellahdat kyljellesi. vastaohjaus perustuu pyörän hyrräliikkeisiin. kun tuuppaat ohjaustangon oikeaa sarvea vauhdissa eteenpäin, kas kummaa, pyörä lähteekin kääntymään oikealle, vaikka ohjaustanko on käännetty osoittamaan vasemmalle päin. kuinka tämä on mahdollista?

vastaohjaus perustuu siis hyrräliikkeisiin, mutta massan liikkeen jatkuvuudella on tähän oma osansa. siispä vastaohjaus on selvemmin havaittavissa suuremmissa nopeuksissa (esim. 80km/h), kuin moponopeuksissa. käytännössä pyörä tavallaan kaadetaan mutkaan kanttaamaan. painoa on hyvä siirrellä mopon päällä puolelta toiselle, jolloin liike tehostuu huomattavasti.

hyrrävoimia voi kokeilla kotikonstein muutenkin! ota polkupyörästä rengas irti ja pitele sitä akselin varassa kädessäsi. pyöritä rengasta ja pitele kiinni akselista molemmilta puolilta. kääntele pyörää, mitä tunnet? hyrrävoimat. ehkä kaikkein omituisinta ja hauskinta hyrrävoimissa on se, että ne saavat ihmisen liikkumaan, vaikkei rengas koskisi mihinkään. istu esimerkiksi tietokonetuolille, joka pyörii vapaasti ympäri. nosta jalat ilmaan. ota pyörä käteen ja pyöritä sille vauhtia akselin varassa. ota nyt kiinni akselista ja pidä pyörää edessäsi vaaka-asennossa (akseli pystysuunnassa). käännä pyörä toisin päin (akseli edelleen pystysuunnassa). vau, ihmeellistä! tietokonetuoli pyörii sinä mukanaan pyörän hyrrävoimien ansiosta, vaikket itse anna vauhtia!

kannattaa kokeilla mopolla, vaikka nopeutta ei olisikaan paljoa. ilmiön huomaa kyllä pienemmilläkin nopeuksilla. polkupyörällä on jo vähän vaikea saada onnistumaan vastaohjausta pyörän keveyden ja pienen vauhdin takia. tuuppaa ensinalkuun VAROVASTI esim. oikeaa sarvea eteenpäin. mopo lähtee kaatumaan oikealle puolelle ja kanttaa siis oikealle.

Autokoulussa selitetään asiasta lisää, jos ajat piikkikortin.

Äänestä
  • Aina kun kääntyy oikealle kallistetaan oikealla, aina kun käännytään vasemmalle kallistetaan vasemmalle, toimii siis jos noin 10 km vauhdeissa, muuten tangolla käännellen.

    Isoissa vauhdeissa vaan käy niin että pyrä kallistaa toiseens uuntaan mihin käännetään, no tuotaei tartte ajelle koska ei sitä tankoa isoissa nopeukissa tosiaan juuri väänellä, eli asiaa ei tartte miettiä/huomioida ellei ole jotain tasapainohäiriötä tm.

    Äänestä

että kun ajat noin 40km/h ja käännät vasemmalle pyörä menee oikealle, ja taas kun käännät oikealle menee pyörä vasemmalle, ja mittaria ei sitten katsotan silmä kovana milloin tehdään mitenkin, vaan pyöräähän ohjataan kallistelemalla jo se toimii jo noin juoksuvauhdissa, joten tuskin edes huomaatt koko ilmiötä koska isoissa nopeuksissa tanko ei montaa milliä liiku.


Sitten on tietenkin lukkojarrutuksissa myös tämä "vasteoshaus" eli jos haluat mennä vasemmalle, lyöt takajarrun pohjaan ja ohjaustangon oikealla. tai jos haluat kääntyä vasemmalle niin jarru pohjaan ja tanko oikealla, siis niinpla kun kääntyy, riski että pyörä lähtee haluttuun suuntaan on siis 90% tuosta taidon opettelemisesta ei juuri hyötyä ole, mutta on se näyttävä tapa kääntyä pyärääteillä kun ekaksi menee pari metriä sivuttain, ja sit kaasuttaa suoraan.

Ja tottakai siis tanko suoritstetaan kun ollaan käännytty tarpeeksi, ja tuo ei tietenkään onnistui kuin hiekalla/lumela

Äänestä

Kommentoi aloitusta


qwertyuiopååpoiuytrewq kirjoitti:

Elikkäs mikäs tää juttu on, ja missä nopeuksissa siis alkaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu