onko muilla tinnutuksesta kärsivillä ollut tällaista kokemusta;kun nukkuu ja herää ja herääminen on siinä vaiheessa että jo tiedostaa että olen herännyt,siis valvetila on jo, niin minulla ei niitten muutaman ehkä kymmenen sekunnin aikana tinnitä korvat,sitten alkaa hiljaaa ja voimistuu siihen samaan volyymiin kuin ennenkin,johtoajatus on että korvan tinnutusta ei olisikaan nukkumisen aikana,sehän olisi erinomainen juttu että aivot lepäisikin nukuttaessa,tätä on sattunut noin 2 vuoden aikana (tinnitusta jo 12 vuotta)tällaista"varkain" heräämisen kokemusta ?
asiaa
,,,,i
4442
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
täällä! Itse nautin sen pari sekuntia täydellisestä hiljaisuudesta. Miksi tinnitus sitten taas voimistuu, mikähän mekanismi korvissa on? Olisi mielenkiintoista tietää vastaus tähän asiaan.
kts. tässä kirjeketjussa alempana otsikkoa "Ohjeita tinnituksen poistoon" siinä vastauksista alimmaisessa kirjeessä on linkki,lue hyvin hitaasti (minä luin 2x) on niin paljon asiaa ,on käännös engl.KYÖSTI LAITAKARI
kun menen nukkumaan, alkaa tinnitus vaimentua ja joskus saattaa jopa loppua kun olen vähän aikaa maannut sängyssä. aamulla tinnitus on mulla suhinaa kun illalla se on ininää.
Ihan samanlaisia kokemuksia täällä. Yöllä korvat taitaa olla hiljaa (kokonaan tai melkein). Päivisin tällaista ei juuri satu.
Tiina.