Hei,
Tässä tulevaa opiskelupaikkaani miettiessä tuli mieleeni että mitä maksaa matkustaminen porvoosta helsinkiin? Busseja kulkee, jotain tietoa jo löysinkin (30 pv:n kortti 231 euroa), mutta onko tuo ainut vaihtoehto? Kuullostaa nimittäin todella kovalta hinnalta, ainakin opiskelijalle.
Matkahan käsittääkseni kestää kuitenkin vain tunnin?
Kiitoksia asiallisista vastauksista.
Tässä tulevaa opiskelupaikkaani miettiessä tuli mieleeni että mitä maksaa matkustaminen porvoosta helsinkiin? Busseja kulkee, jotain tietoa jo löysinkin (30 pv:n kortti 231 euroa), mutta onko tuo ainut vaihtoehto? Kuullostaa nimittäin todella kovalta hinnalta, ainakin opiskelijalle.
Matkahan käsittääkseni kestää kuitenkin vain tunnin?
Kiitoksia asiallisista vastauksista.
Vastaukset 9
Vanhimmat
mene matkahuoltoon kysymään neuvoja.ainakin porvoossa osaavat asiansa.itse tiedän et halvimmalla pääsen ku ostan opiskelijakortin sieltä....siihen tarttee koulusta todistuksen ja valokuvan.siin tulee yhen suunnan hinnaks 6.10 senttii.korteilla tulee minimissään 6.30 senttii per suunta
Muuttaminen Helsinkiin on kaikkein järkevin vaihtoehto, jos et asu vanhempiesi luona ja saa heiltä bonsoria bussilippuun.
Asut ja matkustat helsingissä milten pelkän porvoo-helsinki bussilipun kuukausihinnalla.
Soluasunto halvimmillaan hieman yli 200 € johon kuuluu netti, sähkö ja vesimaksut. Kuukauden bussilipusta opiskelija pulittaa n. 30 €.
Itse asun ns. perheasunnossa 2h tpk, vuokra puoliksi maksettuna on 270 € luokkaa ja täältä ajaa koti-ikävissään Porvooseen puolessa tunnissa. Niin päivittäistavaratkin ovat täällä Helsingissä halvemmat kuin Porvoossa.
Jep, eli tarkoitus oli juuri tämä että asuisin helsingissä ja kävisin porvoossa koulua. Tietysti haen ensisijaisesti helsinkiin kouluun, mutta jos en pääse niin sitten haluan johonkin "lähikaupunkiin" joka olisi päivittäisen bussi/juna etc. päässä helsingistä.
Asuin helsingissä aikaisemmin, sitten tein tyhmästi ja muutin itä-suomeen...
kun matkustat noin päin, saat lähes yksityiskuljetuksen, matka-aika riippuu olennaisesti siitä mistä kohtaa tulet kyytiin, keskusta-keskusta on aika tasan tunti.
Ymmärtääkseni Kela tukee koulumatkoja, jolloin opiskelijan omavastuuksi jää kuukaudessa maksettavaa n. 40e. Ota selvää.
Ei tasan tue Kela penniäkään, jos on kyseessä lukion/ammattikoulun jälkeiset opinnot.
No se on asia eri, mutta koulutuksen taso ei selvinnyt kirjoituksesta
Kelalla on tällä haavaa budjetoitu pitkälliseen psykoterapiaan varoja, joten kannattaa hakea nyt kuulemma alkuvuodesta tukea.
www.porvoonliikenne.fi
30 päivän (rajaton käyttö) Hki-Prv sekä Prv sisäiset linjat 221€/kk. 126€ 20 matkan kortti joka myöskin oikeuttaa Porvoon sisäisiin matkoihin linjoilla 1-6.