kummeista

??????

Tyhmä kysymys,uskoisin...Mutta kysympä silti.

Voiko kummeja siunata tehtäväänsä ristiäisten ulkopuolella? Siis ristiäisten jälkeen,kun itse ristiäisiin kyseinen kummi ei ole esteen vuoksi päässyt...

2

885

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Onnistuu ilman kummien läsnäoloa.
      En tiedä, miksi poissaoleva kummi pitäisi vielä erikseen siunata tehtäväänsä, kyllähän ristiäisissä luetaan rukous, jossa pyydetään siunausta myös kummeille - olivat he paikalla tai eivät.
      Itse en ollut paikalla kummilapseni ristiäisissä eikä mitään siunausta järjestetty erikseen. Olen myös ollut monissa ristiäisissä, missä ei ollut kaikki kummit paikalla.
      Vaikka ajatus kummin siunaamisesta tehtäväänsä onkin mielestäni kaunis, en näe syytä miksi pitäisi erikseen järjestää kumminsiunaustilaisuus. Ihan kiva vaikka mainita tälle kummille että hänenkin puolestaan on rukoiltu ristiäisissä.

    • Kirkon alalle opiskeleva

      Ristiäisissä kummeja ei varsinaisesti siunata tehtävään vaan heidän puolestaan rukoillaan, kuten perheen vanhempien ja muidenkin sukulaisten puolesta, jotta he auttaisivat lapsen kristillisessä kasvatuksessa ja olisivat perheen tukena arjessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      34
      2176
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      49
      1767
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      117
      1603
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1306
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      49
      1012
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1008
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      915
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      827
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      801
    10. Nähdäänkö me ensi

      Viikolla jossain?
      Ikävä
      61
      783
    Aihe