Scenusta on alkanut kuulua jostain oikean takapyörän paikkeilta kuulua sellaista rahisevaa/hankaavaa ääntä kun kääntyy esim. risteyksetä vähän tiukemmin vasemmalle. Ääni on samantakainen kuin se jos eturengas kääntyessään ottaa kiinni alas helmaan kasvaneeseen jääpaakkuun mutta ei siellä takana mitään paakkuja ole eikä muutakaan joka näyttäisi ottavan renkaaseen kiinni.
Laakerin luulisi ääntävän tasaisesti suoraankin ajettaessa jos se olisi rikki. Voiko jarrurummuissa olla jotakin joka käännyttäessä hankaa?
Laakerin luulisi ääntävän tasaisesti suoraankin ajettaessa jos se olisi rikki. Voiko jarrurummuissa olla jotakin joka käännyttäessä hankaa?
Vastaukset 5
Vanhimmat
liittyä jotenkin siihen laakeriin, kun käännyt vasemmalle ja perä pyrkii menemään oikealle ja laakeriin kohdistuu enemmän kuormaa.
Autoradio kovemmälle äänet häviää
Provosoin minäkin tuota väittämää,ei se ääni mihinkään katoa se vain ei kuulu kun radio on tarpeeksi isolla. Tuntematta paremmin navan rakennetta en voi sanoa varmasti mikä äänen aiheuttaa. Joissakin missä on irto pultit ja ne kiristetään pelivanteeseen liian tiukalle vastaavat
kyseisessä tilanteessa käsijarrun palautusjouseen aiheuttaen kyseisen äänen,poistuu pulttia lyhentämällä.
itsellä oli scenicissä (00)vastaava ääni. Sen aiheutti pyörän rikkinäiset laakerit. Vaihtoivat molemmille puolille kerralla (ei kallis juttu).
Nimittäin pyöränlaakerit ja niiden alttius rikkoutua ovat perheessä tulleet tutuiksi sekä Clion että Scenicin kanssa. Tähän mennessä tosin kaikki rikkoutuneet ovat olleet etupään laakereita ja ne ovat alkaneet pitää selvää ja tasaista, nopeuden mukaan kovenevaa tai hiljenevää jurinaa. Aiemmissa automerkeissä riitti tieto siitä että joka pyörässä on laakeri mutta ei niitä tarvinnut vaihtaa.
Ensimmäisen kerran kun äänen kuulin olin juuri ajanut 150 km moottoritietä ja kurvasin pihaan. Menin katsomaan onko siellä jääpaakkua renkaaseen hankaamassa mutta ei ollut. Sen sijaan voimakas palaneen tai kuumentuneen haju kyllä tuntui, aivan kuin käsijarru olisi ollut hieman päällä.