Rahina vasemmalle käännyttäessä?

Scenic 2,0RT 1999

Scenusta on alkanut kuulua jostain oikean takapyörän paikkeilta kuulua sellaista rahisevaa/hankaavaa ääntä kun kääntyy esim. risteyksetä vähän tiukemmin vasemmalle. Ääni on samantakainen kuin se jos eturengas kääntyessään ottaa kiinni alas helmaan kasvaneeseen jääpaakkuun mutta ei siellä takana mitään paakkuja ole eikä muutakaan joka näyttäisi ottavan renkaaseen kiinni.

Laakerin luulisi ääntävän tasaisesti suoraankin ajettaessa jos se olisi rikki. Voiko jarrurummuissa olla jotakin joka käännyttäessä hankaa?

5

6712

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varmaankin

      liittyä jotenkin siihen laakeriin, kun käännyt vasemmalle ja perä pyrkii menemään oikealle ja laakeriin kohdistuu enemmän kuormaa.

      • joo joo

        Autoradio kovemmälle äänet häviää


      • Skodisti
        joo joo kirjoitti:

        Autoradio kovemmälle äänet häviää

        Provosoin minäkin tuota väittämää,ei se ääni mihinkään katoa se vain ei kuulu kun radio on tarpeeksi isolla. Tuntematta paremmin navan rakennetta en voi sanoa varmasti mikä äänen aiheuttaa. Joissakin missä on irto pultit ja ne kiristetään pelivanteeseen liian tiukalle vastaavat
        kyseisessä tilanteessa käsijarrun palautusjouseen aiheuttaen kyseisen äänen,poistuu pulttia lyhentämällä.


      • laatujukkis

        itsellä oli scenicissä (00)vastaava ääni. Sen aiheutti pyörän rikkinäiset laakerit. Vaihtoivat molemmille puolille kerralla (ei kallis juttu).


      • Scenic 2,0RT 1999
        laatujukkis kirjoitti:

        itsellä oli scenicissä (00)vastaava ääni. Sen aiheutti pyörän rikkinäiset laakerit. Vaihtoivat molemmille puolille kerralla (ei kallis juttu).

        Nimittäin pyöränlaakerit ja niiden alttius rikkoutua ovat perheessä tulleet tutuiksi sekä Clion että Scenicin kanssa. Tähän mennessä tosin kaikki rikkoutuneet ovat olleet etupään laakereita ja ne ovat alkaneet pitää selvää ja tasaista, nopeuden mukaan kovenevaa tai hiljenevää jurinaa. Aiemmissa automerkeissä riitti tieto siitä että joka pyörässä on laakeri mutta ei niitä tarvinnut vaihtaa.

        Ensimmäisen kerran kun äänen kuulin olin juuri ajanut 150 km moottoritietä ja kurvasin pihaan. Menin katsomaan onko siellä jääpaakkua renkaaseen hankaamassa mutta ei ollut. Sen sijaan voimakas palaneen tai kuumentuneen haju kyllä tuntui, aivan kuin käsijarru olisi ollut hieman päällä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      119
      2440
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1602
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      648
      1039
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      972
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      916
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      77
      721
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      716
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      32
      712
    Aihe