ratsumestarin

yllättynyt

heips!
tuossa kattelin vanhoja keskusteluja.
Otan asian esille hieman uudestaan..en tappelu mielessä..
Olin tuossa jokin aika sitten koira puistossa..siellä oli nainen kahden koiransa kanssa,toinen ratsumestarin ja toinen oli ko.pennun emä. Hirmu sosiaalisia ja kunhan tämä
nuorempi pääsi alku jännityksestä niin leikki oikein kiltisti..omistaja piti rauhallisesti ja hyvin tasaista kuria ja kun leikki kävi ajoittain liian rajuksi hän pisti aina toisen hetkeksi jäähylle ulkopuolelle. ..erittäin hyvää käytöstä ja minulla ainakin muuttui ko. rotua kohtaan mielipide parempaan päin.. hyvä että tälläistäkin löytyy,tätä rotua näkee niin harvoin koirapuistossa..kilttejähän nuo ovat:)

2

759

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nyt uutta? Me käydää koira puistos melkee päivittän, kun kaupungis ei oikeen muual laillisesti saa pitää irti. Ja minusta sakut on sosiaalisia ja toisten kans toimeen tulevia, jos siihen opetettu. Ei varmaa kennelistä kiinni mistä tullu.

    • Jaana vaan

      olet saanut positiivisen kuvan saksanpaimenkoirista. =)Silloinhan se mielikuva parhaiten muotoutuu,kun näkee ko.koiria ihan omin silmin ja ihan paikan päällä.

      Hirmu usein tästä rodusta kuulee hurjia juttuja ja ihmiset monesti pelkää niitä juuri kuulemiensa juttujen pohjalta. Tietysti myös,jos ko.rotuinen koira on purrut joskus,sitten sen ymmärtääkin.Kynnys voi olla jo huomattavasti korkeampi ikävän kokemuksen pohjalta luodessa kontaktia saksanpaimenkoiraan.

      On kuitenkin aina mukavaa kuulla tai tässä tapauksessa lukea,että myös mielipide voi muuttua näin hyvän kokemuksen kautta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe