Onko ulosottomiehen apulaisilla minkäänlaista testiä valintavaiheessa ovatko he soveliaita kyseiseen tehtävään? Apulainenkin käyttää suht. laajoja oikeuksia ja olisi kohtuullista, että heidät testattaisiin hyvin tarkasti. Ainakin Savossa on yksi huomattavan ylipainoinen ja hyvin selvästi mieleltään sairas herra, jonka paikka ei todellakaan ole virkamiehenä vaan mielisairaalassa.
Ulosottoapulaisen
sairas mieli
181568
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
ei enää ole olemassa, joten ollos huoletta !
Millon??? Tapettinko se?? Nosturilla varmaan pitää nostaa rekkaan kun kuskataan ongelmajätteeksi!! Hah hah!
Kyllä meidät on testattu perusteellisesti. Vain äärimmäisen tiukan kusipääseulan läpäisseet, pätemisen tarpeessa olevat pikkusielut valitaan tähän arvostettuun ammattiin.
eipä siihen muuta tarvita.
Ei ole totta koska olen tavannut muutaman asiallisen tapauksen.
avutavalle ulosottomiehelle ei ole kelpoisuusehdoissa asetettu mitään painorajoituksia, joten ylipaino ei ole viraltapanoperuste. Eipä muillekaan virkamiehille ole painorajoituksia. Vertaa vaikkapa Ahtisaarta. Sairaus on lomaperuste, mutta sitä tulee virkamiehen itse pyytää. Jos katsot tulleesi väärin kohdelluksi, voit aina tehdä ulosottovalituksen käräjäoikeuteen (määräaika 3 viikkoa) tai kantelun oikeuskanslerinvirastoon.
On vain kihlakunnanvouteja ja avustavia ulosottomiehiä.
Kuten eräs läski Savossa.
No, no.. peilin eteen ja itseä ihailemaan.
Oliko siellä peilissä sosiaalipummi? Minä katsoin ja ei ollut ainakaan meidän peilissä.
Sehän on hyvä se. Oliko muuten kaikki täydellistä?
Ei valittamista. Ei ainakaan tarve alistaa ketään. Kykenen toimimaan yhteisössä ja olen solidaarinen. Noudatan lakeja ja määräyksiä.
Eli velka-asiasihan on sitten kunnossa = maksettu, vai kuinka, ei siis asiaa ulosotossa. Verot ja muut julkisoikeudelliset asiat on maksettu ja oikeudenpäätöksiä noudatat myös maksamisen osalta, ja niin edespäin. Jos näin on, ei tarvitse asioida ulosottoviranomaisten kanssa, ei sen "läskinkään" kanssa.
Siis lakihan määrää noudattamaan oikeudenpäätöksiä ja maksamaan veroja, kun kerran olet lakeja ja määräyksiä noudattanut, miten sinulla voi olla avointa asiaa ulosotossa? Vai onko?
Lakeja ja asetuksia noudattanut voi joutua asioimaan läskin kanssa jos takausvastuu lankeaa. Eli lakien mukainen takausvastuu johon olen kylläkin itse sitoutunut. Se, että välttämättä rahaa ei ole maksaa ei tee minusta lain rikkojaa. Lain mukaan velkaa saa olla vaikka kuinka paljon. Ei se ole laitonta, jos et tiennyt. Maksamattomusskaan ei ole rikos jos todetaan ulosotossa varttomaksi.
Allekirjoittaessaan takaussitoumuksen takaaja ottaa vastuun toisen henkilön ottaman velan maksamisesta. Jos velallinen ei maksa velkaa sovitusti, velka voidaan periä takaajalta. Takaaja vastaa sitoumuksestaan tuloillaan ja myös varallisuudellaan.
Murjottaminen, että uo-mies on läski yms on naurettavaa ja lapsellista pelleilyä. Vastuu pitää ottamisen lisäksi myös kantaa. Ne jotka eivät kestä vastuuta marisevat, kun tuntuu raskaalta. Ole mies ja kanna vastuusi. Rikollinen et ole, mutta mieheksi voit vielä kasvaa, kun lopetat tuon marisemisen.
Kuuntele nyt hetki itseäsi. Syylistät jotain ylipainoista virkamiestä omasta virhearviostasi talousasioissa. Kuinka huonolla tolalla voikaan olla miehen itsetunto?...
Selkä suoraksi!
Samalla lailla myös velkakirjan takausvastuut vahvistetaan oikeudenpäätöksellä, jos velkaa ei ole maksettu. Eli takaaja on yhteisvastuullinen velasta päävelallinen kanssa. Ja kun oikeudenpäätös toimitetaan ulosottoon kaikki velalliset ovat samalla viivalla, olkoon kyseessä päävelallinen tai takaaja.
Turhaa ulosottoa tai sitä "läskiä" syyllistät. Vika löytyy velallisesta, joka ei ole velkaansa maksanut sekä siitä tyypistä, joka tuijottaa sinua peilistä.
Sinun suuri virheesi on ollut takaajaksi ryhtyminen. Sillä allekirjoituksella otit velan maksaaksesi - sitä se takausvastuu tarkoittaa.
ennen muinoin oli varsinaisia mulkvisteja monet ulosottoapulaiset. Niitä hommia tekivät usein kyläpoliisit sivuhomminna. Joku muutaman kuukauden poliisi koulun käynyt suhteilla virkaan päässyt nuija. Oliko se 3kk poliisi kurssin kesto joskus 50-60 luvuilla? Kyllä nykyään kyseiset virkamiehet ovat täysin eri planeetalta, eli virkatehtäviin vaaditaan kunnollinen koulutus ja pätevyys.
Yritin selvittää asiaani hoitavalta avustavalta ulosottomieheltä (naiselta) onko työnantajani tilittänyt minulta pidätetyn summan ulosottoon. Vastaukseksi minua opetettiin mapittamaan saapuneet kuitit. Sinänsä käytännöllinen vihje, mutta kuittia minulla ei voinut olla, koska tosiaan summa oli maksamatta. Luonnollisesti sain asian selville yrityksen kirjanpidon ja palkanlaskennan kautta. Ulosottoon päin on kaikki nyt maksettu, mutta asiakastiedoissa näkyy yksi suppea ulosotto jossa on useita hakijoita, joten kuiteistani en osaa selvittää, onko summat maksettu. Otin yhteyttä ulosottoon selvittääkseni hakijat, jotta voisin varmistaa asioiden olevan kunnossa, eikä kummittelemassa jossain nurkan takana. Sama nainen opetti taas mapittamaan täysin samalla puheella... Sain vihdoin puristettua puhelinnumeron, josta asian saisin selville (siis kyseisen viraston sisällä). Jouduin tosin hieman uhkailemaan lakikirjalla, koska väitti, ettei tuollaisia tietoja ole enää olemassakaan, koska olivat yli 9kk vanhoja. Kai alentuva käytös on vain kestettävä, kun itse olen asiani sotkenut. Kuitenkin olisi mukava saada asiallista tietoa oikeissa ongelmatilanteissa. Lähinnä kuitenkin huvittaa, että mapitan työkseni.