oma piha

Meillä on suht iso piha ja asutaan omakotitalossa melkeen keskellä ei mitää :D Mulle on 1 vuotias sekarotuinen uro koira ja aina kun se pääsee irti, se ryntää naapuriin. elikkä kuinka te ootte saanut koiran pysymään omalla pihalla? se on muuten pihakoira ja on tottunut olemaan pihalla kaiken aikaa
6609
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Rakensin aidan.Näin on helppo olla turvallisin mielin.

Äänestä

Et saa muuten koiraasi pysymään pihalla. Lakikin kieltää pitämästä aitaamattomalla pihalla koiraa irti ilman valvontaa.
Meillä aita ratkaisi karkaamisongelmat.

Äänestä

Aidan rakensin minäkin. 90cm korkean. Toimi hyvin niin kauan kun koira oli pentu. Vartuttuaan hyppäsi kevyesti yli. No, oli varastossa 60cm korkeaa verkkoa, jolla nostin aitaa 140cm korkeaksi. Näytin koiralle pitkää nenää ja päästin ulos. Koira juoksi aidan luo, katsoi minua, otti muutaman askelen taakse päin saadakseen hieman vauhtia ja hyppäsi kevyesti yli. No, juoksuvaijeriin sitten päädyin. Tällä halusin vain sanoa sen, että rakenna saman tien tarpeeksi korkea aita, ettei käy niinkuin minulle:-)

Äänestä

Kyllä monelle koiralle riittää ihan normaalikorkuinen aita. Meillä tuo aita on puolimetriä mutta koiralle se on aita eikä ole ikinä siitä yli hypännyt vaikka pääsisi kevyesti kun on itse sen aidan korkuinen.

Äänestä

Meillä toinen piskeistä pysyy pihalla vapaana, aitoja ei ole. Valvonnan kanssa ja ilman. Iso tontti, järven ranta. Ajokkia sitä ei sitten ihan niin vain irti pidetä :'D

Äänestä

Me olemme näyttäneet koirallemme pennusta saakka pihan rajoja esim hihnassa kulkee pihan rajoja pitkin ja jos se on lähtee pihasta pitää sanoa EI. Mielellään kannattaisi yrittää pysyä pihassa itse eikä lähteä perään sillä silloin koira ottaa sen leikkinä että joku lähtee perään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


<Jeppe> kirjoitti:

Meillä on suht iso piha ja asutaan omakotitalossa melkeen keskellä ei mitää :D Mulle on 1 vuotias sekarotuinen uro koira ja aina kun se pääsee irti, se ryntää naapuriin. elikkä kuinka te ootte saanut koiran pysymään omalla pihalla? se on muuten pihakoira ja on tottunut olemaan pihalla kaiken aikaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu