Hei onko kellään tietoa saako KalOnline-roolipelin ladattua ubuntulle? ja miten sen sais asennettua, jos joku kokeneempi kertois ku itelläni ei oo tää ubuntu ollu kovin kauaa ja nyt haluisin kokeilla tota peliä...
tuolla on pelin nettisivut:
http://www.kalonline.com/
tuolla on pelin nettisivut:
http://www.kalonline.com/
Vastaukset 8
Vanhimmat
Näyttää siltä että tuo peli toimii vain windowsilla, johon saa ladattua DirectX 9.0c:n.
Muistisääntö, jos peli vaatii DirectX:n, eikä ole mitään mainintaa OpenGL:stä, niin se on vain ja ainoastaan Windows-peli.
Sinun pitänee etsiä jokin toinen peli.
Linuxissa toimivia graafisia roolipelivaikutteisia henkilötaktiikkapelejä kyllä löytyy.
Hakemista voi helpottaa http://www.happypenguin.org
ja siellä valikoitu haku
http://www.happypenguin.org/list?sort=category&search=rpg
Helpointa löytää pelejä nimenomaan Ubuntulle, on katsoa sen omasta paketinhallintajärjestelmästä.
Nyt hieman muistinvaraisesti.
Asetukset - Hallinta - Synaptics - paketinhallinta.
Napsauta ensimmäistä nappia "päivitä"
Sitte halunnet ihan muuten vain hakea päivitykset nykyisiin ohjelmiisi "merkitse päivityket"
sitten itse haku loogisesti "Haku" ja siihen jokin englanninkielinen hakusana millä arvelet osuvan haluamaasi peligenreä.
Voit toki selailla kategorialistaa vasemmalla puolellakin.
oikeaan yläikkunaan tulee lista ohjelmapaketeista, ja napsaset riviä, niin saat selostuksen ala-oikeaan laatikkoon.
Jos selostuksen mukaan kiinnostus heräsi, niin napsase sen rivin alussa olevaa ruksipaikkaa. kunnes tulee nuolimerkki.
Kun olet hakusi tehnyt, muista painaa "Toteuta" niin pyyntösi suoritetaan, ja ohjelmat asentuvat.
Hetken päästä voit ihmetellä että mitäs pelejä sinne ohjelmavalikkoon oikein ilmestyikään.
Ohjelmistovalikoimaa voit laajentaa aktivoimalla lisä-pakettilistoja siellä Synapticissa, pistä ruksit kaikkiin kohtiin, mitä multiversumeita ne nyt sitten olikaan nimeltään.
Niin sitä vähän pelkäsinkin ettei saa linuksille.
Mut kokeilen ettii jonku muun kiitos neuvoista!
Ainaki mun yks kaveri sano et windows pelejä pystyy jollain ohjelmalla kääntämään linuxille, vaatii vaan paljon säätämistä ym? se on aikamoinen linux nero ja lupas kokeilla neuvoo mua, mut jos kuitenki vaa ekana kokeilen jotain muuta pelii :D
Kiitti viel kerran :)
Kyseessä lienee Wine (WINdows Emulator), sen voit ladata sillä Synapticilla koneellesi, mutta tosiaan, pitää varautua säätämiseen. Itse en jaksanut sitä säätää joskus sellaiselle pelille mitä kaipasin windowsista - löysin muita sitten, ja parempia.
Sinulla siis olisi joku säätäjä kaveri, hän voisi mahdollisesti osata laittaa tämän pelin sinulle.
Vaatii hieman kokemusta siitä kun tuon paketinhallinnan ulkopuolelta asentaa ohjelmia linuxille.
Joskus kun itse katselin graafista peliä, missä edes jossain määrin pelaajat yrittäisivät olla roolissa niillä hahmoillaan, törmäsin tuollaiseen peliin.
http://www.eternal-lands.com/
En ole tuota pelannut, mutta silloin tällöin katson miten projekti on edennyt - kirjanmerkeissä kun se on.
Suoraan paketinhallinnassa löytyvä kiinnostava voisi olla:
arkhart
Sitten Oikeiden ROOLIpelien pelaamisen netin yli tarkoitettu asiakasohjelma:
openrpg
http://www.openrpg.com
Yhdistää siis IRC:iä ja virtuaalista pelipöytää maastolla ja ukkeleilla, mukana tietenkin virtuaali pelinopatkin.
Muuten, "KalOnline Ubuntulle" olisi ollut huomattavasti parempi otsikko. Nyt vain kävi sinulla todella hyvä tuuri kun sattumalta, riittävän tylsänä hetkenä, katsoin viestisi. "Normaalisti" en olisi katsonut sen sisältöä.
tajusinki heti ku olin laittanu viestin, ku vaan kopioin saman viestin ubuntu-foorumilta...
Olisko jollain sitten vinkkejä mitä roolipeliä kannattaisi kokeilla?
oon aikasemmin pelannu runescapea ja sitten kaverilla vähän tota KalOnlinea.
Joku peli mis olis hienot grafiikat ja olis saman tyylinen kun toi KalOnline?
Olen melkoisen huono antamaan vinkkejä tietokone-henkilötaktiikkapeleihin (joita erittäin harhaanjohtavasti kutsutaan "roolipeleiksi" liian yleispätevästi aivan kuin ne olisivat niitä ainoita oikeita roolipelejä).
En yhtään tiedä minkälainen on KalOnline, mutta voin arvailla että se on samaa kauraa kun kaikki muutkin. Jossa siis kliksutellaan hiirellä samaa rutiinia, ja kaikki hekuma tulee siitä kun sai hahmolle "levelin" ja se osaa sitten jotenkin kummasti sen jälkeen käyttää pronssi-panssarin lisäksi yhtäkkiä myöskin pellistä panssaria.
Näin se voi taas lahdata hieman vahvempaa ököä, ja saa siltä "expaa" ja "kamaa", jolloin hahmo on 300 tunnin aivan samanlaisen tahkoamisen jälkeen taas hieman voimakkaampi. Eli peli ei aivan oikeasti muutu miksikään, vain esineiden ja suosikki tapettavien nimet muuttuvat.
RuneScapesta olen tehnyt kaikki ilmaistehtävät läpi, että tiedän mistä puhun. Olihan se niinkauan kiinnostavaa kun niitä tehtäviä riitti. Joskin välillä puuduttavaa kun piti nostaa jotain taitoa vain sen takia kun jonkin tehtävän suoritus vaati riittävästi puunhakkuuta että sai tietyn lajisen puuparrun toimitettua jollekkin tyypille.
Tasan kukaan ei siellä edes yrittänyt olla missään "roolissa" - tai no, korkeintaan kerjäläisenä "someBdy teal my eQ, gimme eQ", "Gimme money", "Gimme Gimme" - ja niitähän siellä riitti sitten taas enemmän kuin tarpeeksi. Toisaalta, eivät pelien tekijätkään väitä sitä peliä Roolipeliksi - jos joku sellaiseksi sen määrittelee, niin on väärässä. Se on Usean Pelaajan Netti Seikkailu Peli.
Noniin, sinun kriteereissäsi on siis jokin peli missä on vain hienot grafiikat, ja ilmeisesti kai sellainen mahdollisesti fantasiateema, sekä niitä kliseitä mitä liitetään yleensä roolipeleihin (kokemus, varusteet, kehittyminen).
Tuossa en voi auttaa. Koska oma pelityylini on ROOLIpeli intensiiviset MUD:it ( http://www.rpimud.com ), joissa kaikki tulee tekstinä minulle, ja minä kirjoitan mitä hahmo tekee. Mukana on kuitenkin taidot, ja tietokone hoitaa tiettyä sääntömekaniikkaa pelissä, kuten taistelua ja esineiden luomista.
Huomaa että MUD:ea on monenlaisia, joista valitettavan suurin osa on Hack&Slash tyyppistä, ja niiden mukaan MUD:it liian usein luokitellaan.
Sinun tyylisi lyhyesti, arvailen aika paljon, että voi mennä pieleenkin:
* Pitää olla hienon näköinen, tärkeä kriteeri.
* Mahdollisimman helppo aloittaa.
* Pitää olla jotain tekemistä heti
* Pitää olla mahdollisuus kilpavarusteluun muiden pelaajien kanssa (jos sinä olet levelillä 10 ja toinen on levelillä 8, niin sinä olet parempi pelaaja)
* Uutta tekemistä pitää olla tehtynä ikuisesti, että jaksat pysyä pelaamassa.
Minun pelimakuni:
* Ulkonäkö ei ole tärkeä kriteeri, teksti on hyvä, grafiikkaa _saa_ olla.
* Pitää olla mahdollisuus oikeasti tehdä jotain pelimaailmassa, ja kenties jättää jotain näkyvää jälkeensä muiden ihmeteltäväksi. (jos olen ollut äveriäs kauppias, niin vielä vuosien jälkeenkin kauppani rauniot voivat olla pelissä olemassa).
* Voin itse kehittää jotain uutta pelimaailmaan (olen tehnyt joitain esineiden teko kaavoja, ei mitään Jumalallisia-Yli-Esineitä, vaan aivan tavallisia).
* Pelihahmoni on aivan oikeassa vuorovaikutuksessa muiden pelaajien kanssa. Joku pelaaja voi olla "pomoni", ja minulla voi olla toisia pelaajia "alamaisina", ei sen vuoksi että minulla olisi jotain pisteitä mitkä kertoisivat, vaan että hahmoni sosiaalinen status pelissä olisi vaikkapa (noin yksikertaisimmillaan) jokin armeijan upseeri. Tuo aivan oikea vuorovaikutus mahdollistaa loputtomat uudet tapahtumat, voi perustaa perheen, voi hankkia vihollisia / ystäviä, voi parantaa tai heikentää muiden lähimpien pelitovereiden oloja siellä pelimaailmassa.
* Olen hahmollani roolissa, vaikka en olekkaan mikään hyvä "roolin vetäjä", mutta minä ainakin yritän tuoda jotain luonteenpiirteitä esiin hahmossani.
Eräs juuri kuollut hahmoni oli Viikikimäisestä kulttuurista, ja hän nousi puusepän oppipojasta oman kaupan omistajaksi ja Mestari Puusepäksi. Silloin kun halusin nysvätä jotain pelissä yksikseni, niin tein niitä puuesineitä, ja toisinaan menin metsästämään - taistelijakulttuuria kun edustin, niin minun oletettiin osaavan käyttää aseita, ja metsästys avitti aseiden käytön opettelussa. Hahmoni oli pohjoisen viikingiksi melko ruipelo, ja näin hän ei pitänyt isoista aseista, vaan oli kätevä veitsien kokoisten kanssa.
Noin kolmen vuoden pelaamisen jälkeen hän kuoli metsällä, kun yritti saada vauhkoa villisikaa hengiltä - tyhmä kun oli, ja jatkoi tappelua vaikka oli jo aikalailla saanut villisialta turpiinsa - oli niin innoissaan juuri ostamastaan hienon näköisestä pitkästä ja ohut-teräisestä tikaristaan. Harmi sikäli, kun hän oli juuri lupautunut vartijaksi karavaaniin mitä hänen klaaninsa johtaja oli suunnitellut kohtuullisen vaarallista reittiä pitkin.
Oliko muuten mielenkiintoisempi selostus kuin jonkun muun RuneScapemaisen pelin pelaajalla, joka on kolme vuotta tahkonnut. Hän olisi kertonut hahmostaan varmaan näin "joo, se on levelil 200 ja Combat level 146, sit sillä on kaikki skillit vähintään 90 ja sit sillä on kaikki Addy-varusteet ja pankissa kolme settiä kaikkia. Yleensä listin wildyssä noobeja, se on kivaa kun niilt saa joskus jotain uusia kamoja".